Товщина плаценти по тижнях

У жінок є орган, який з’являється рівно на час виношування дитини, після чого він самоусувається. Це плацента, яка складається з 8-ми шарів і кріпиться до задньої стінки матки. Головне завдання цього органу полягає в утворенні взаємозв’язку між організмом матері і плодом, тому його стан лікарі спостерігають з особливою ретельністю.

Одним з параметрів, який починає відслідковуватися вже з 20-го тижня вагітності, є товщина плаценти. Якою вона повинна бути, як змінюється і про що ці цифри свідчать?

Норма товщини плаценти по тижнях вагітності: таблиця

За весь період від 20-ої до 40-х тижнів вагітності, тобто майже за половину всього терміну, який проживає жінка, товщина плаценти виростає трохи більше ніж на 10 мм – від 22 до 35 мм.

При цьому свого максимуму вона досягає не до самого кінця вагітності, а приблизно на 35-му тижні, після чого може почати тоншати. Втім, можливо і збереження набраного значення до самого розродження – поведінка плаценти в останні тижні абсолютно індивідуально.

 • Приблизна збільшення товщини плаценти щотижня складає 0,7-0,9 мм
 • Вага плаценти до кінця вагітності – майже 0,6 кг. Діаметр може досягати 18 див.

Для того, щоб виміряти товщину плаценти, акушер на знімку, отриманому шляхом ультразвукової діагностики, заміряє найширший її ділянку. А для розуміння, наскільки правильно протікає вагітність, звіряє отримані дані з тими, що прийняті за норму. Дуже наочно все цифри представлені в цій таблиці:

Термін вагітності (тижні) Товщина плаценти (мм) Допустимі коливання (мм)
20 21,98 16,7-28,6
21 22,81 17,4-29,7
22 23,66 18,1-30,7
23 24,52 18,8-31,8
24 25,37 19,6-32,9
25 26,22 20,3-34,0
26 27,07 21,0-35,1
27 27,92 21,7-36,2
28 28,78 22,4-37,3
29 29,63 23,2-38,4
30 30,48 23,9-39,5
31 31,33 24,6-40,6
32 32,18 25,3-41,6
33 33,04 26,0-42,7
34 33,89 26,8-43,8
35 34,74 27,5-44,9
36 35,6 28,2-46,0
37 34,35 27,8-45,8
38 34,07 27,5-45,5
39 33,78 27,1-45,3
40 33,5 26,7-45,0

Можна помітити, що тут 2 колонки з параметрами – це обумовлено тим, що не можна кожну вагітність порівнювати з умовним ідеалом, оскільки всі дані обстежень впливає маса індивідуальних чинників. Набагато більш логічною є оцінка примірного коридору значень, тому лікарі радять орієнтуватися жінкам на межі норми для кожного тижня. Якщо товщина плаценти відповідає цим показникам, хвилюватися не про що.

Відстеження даного параметра може починатися вже з 7-го тижня вагітності, коли товщина плаценти вже становить 1 см, але зазвичай в цьому немає сенсу – вона позбавлена чіткої структури аж до 12-го тижня. Тому лікар починає проводити щотижневу діагностику тільки з середини терміну.

Чому важливо знати стан плаценти?

Як уже згадувалося, саме цей ембріональний орган допомагає організму матері і плоду тримати між собою зв’язок, обмінюватися киснем, поживними речовинами. Крім того, відходи, які з’являються у малюка, він передає мамі теж через плаценту. І вона ж грає роль своєрідного «скафандра», який не дає доторкнутися до дитини антитілам, токсинів, різних лікарських речовин, які може прийняти майбутня мама. Правда, з останньої групи не можуть бути затримані – існують речовини, які проходять через плацентарний бар’єр – часто, на них написано, що вони не повинні застосовуватися під час вагітності.

До того ж, всередині плаценти відбувається і синтез гормонів, яких потребує жінка, коли виношує малюка. З цієї причини будь-які відхилення, які можуть трапитися з даними ембріональним органом, критичні як для плоду, так і для самої майбутньої матері.

 • Щоб визначити, чи немає проблем з плацентою, лікар повинен перевірити не тільки її товщину, але і ступінь її зрілості.

Так зване «дозрівання» плаценти починається тільки з 27-го тижня. До того даний орган має «нульовий» рівень, а після 32-го тижня – вже 2-ий. З 34-го тижня слід 3-я ступінь зрілості, після чого плацента починає старіти до самих пологів, що характеризується зменшенням її діаметра, а іноді можна спостерігати і відкладення солей. Саме через «старіння» даного органу жінкам, які не почали народжувати до 40-го тижня, призначають стимуляцію пологової діяльності – подальше очікування може нашкодити дитині, т. к. плацента перестає в повному обсязі виконувати свої функції.

Групу ризику по появі патологій плаценти складають жінки, які перенесли аборт, мають гіпертонію, цукровий діабет, атеросклероз, страждають гестозом (в 3-му триместрі). Лікарі пов’язують і пізній токсикоз з деякими відхиленнями у розвитку плаценти. Крім того, на її стан можуть вплинути часті стреси, інфекційні захворювання, дефіцит ваги, вік старше 35-ти років.

Причини відхилень показників від нормативних

Кількість патологій, пов’язаних з плацентою, сьогодні вже перевалила за десяток – це і порушення строків її дозрівання, і відшарування, і зміна структури, і інфекційні запалення, і тромби, і навіть пухлини. Частина з них особливої загрози вагітності не несе, але все ж лікарі радять перестрахуватися і при будь-якому невідповідність результатів діагностики нормативним показникам, прийнятим для поточного строку, здатися фахівця і з ним визначити причину подібних збоїв.

Існує 2 первинних діагнозу, які може поставити лікар одразу після проведення УЗД-діагностики:

 • гіпоплазія;
 • гіперплазія.

Відповідно, це витончення або потовщення плаценти щодо нормального стану. На думку фахівців, найбільшу небезпеку для плода представляє відхилення по товщині в більшу сторону, оскільки крім зміни розміру тут спостерігається і зміна структури. Плацента починає ділитися на частки, зверху вона обростає відкладеннями кальцію, відбувається порушення гормонального фону, внаслідок чого втрачається одна з основних її функцій – обмінного процесу між 2-ма організмами. Також підвищення товщини плаценти призводить до її прискореного старіння. Першочергово гіперплазія загрожує перериванням вагітності, оскільки дитина перестає отримувати кисень, а також поживні речовини через плаценту і гине.

Найчастіше потовщення – це патологія, і спровокована вона може бути:

 • цукровий діабет;
 • інфекційними захворюваннями (навіть без симптоматики);
 • виникнення резус-конфліктом;
 • анемією;
 • зловживанням алкоголем, нікотином або наркотичними речовинами;
 • гестозом.

Потрібно сказати, що вплив інфекцій (присутність збудника, без початку хвороби) на товщину плаценти переважно наголошується на ранніх термінах.

Крім переривання вагітності гіперплазія може спровокувати і затримку внутрішньоутробного розвитку малюка, його кисневе голодування, недобір маси тіла перед пологами, і т. д.

Якщо говорити про гіпоплазії, то вона часто не зараховується до категорії патологій, оскільки властива жінкам астенічного типу, а також може бути результатом генетичної схильності або впливу зовнішніх факторів. Загрози вагітності витончення плаценти практично не несе, хоча лікарі все ж радять дотримуватися курсу призначеної підтримуючої терапії, якщо з’явиться ймовірність проблем з розвитком плоду. Гіпоплазія зазвичай тягне за собою лише те, що малюк буде відчувати дефіцит харчування, а також позбавлений повноцінного захисту.

Привести в норму товщину плаценти не можна, однак діагнози «гіпоплазія» або «гіперплазія» не говорять про неможливість народити здорову дитину. У разі відхилень товщини плаценти медичний спеціаліст повинен призначити терапію, яка допоможе стримувати цей орган в існуючих кордонах, а також максимально нівелює порушення його функцій, не дасть плоду страждати від проблем з обміном речовин і кисню.

Залишити коментар