Скипидарні ванни: показання та протипоказання

Бальнеотерапія – одна з методик лікування різних захворювань, яка поодиноко в більшості випадків не дає найбільш яскраво виражений ефект, але зате служить гарним доповненням до будь-якого терапевтичного комплексу.

Скипидарні ванни як один з варіантів бальнеотерапії почали практикуватися російськими лікарями завдяки А. С. Залманову ще в минулому сторіччі і стали відмінною підмогою в боротьбі з рядом захворювань навіть для прихильників офіційної медицини. Кому потрібно приймати скипидарні ванни, і чим вони можуть допомогти?

Показання до скипидарним ванн і їх вплив на організм

Розібратися, в якому випадку лікар може призначити проходження процедури можна тільки після ознайомлення з принципом її впливу на організм.

Він же криється у властивостях головного компонента – скипидару. Це натуральне речовина, яку отримують із смоли від хвойних порід дерев. Володіє їдким запахом, має консистенцію рідкої мазі. А. С. Залманов був не першим російським лікарем, виявили і оценившим користь даного засобу: ще раніше Н.І. Пирогов застосовував скипидар, щоб прискорити процес загоєння рубців, що залишилися після операції. Вже тоді почали говорити про його вплив на кровообіг.

 • У медицині скипидар цінується за те, що при контакті з шкірними покривами він стимулює розширення капілярів і, відповідно, прискорює потік крові, що в свою чергу призводить до більш швидкого транспортування кисню і поживних речовин.

Починаючи практикувати свою методику А. С. Залманов представляв її як омолоджуючу, а також загальнозміцнювальну. Але, з урахуванням того, що чистий скипидар легко провокує опіки (вплив на капіляри настільки сильне, що людина навіть від розведеного скипидару відчуває промінь, який прогріває ефект), для ванн він змішувався з рядом речовин, які підбиралися відповідно захворювань, які планувалося лікувати. Так з’явилися відомі біла і жовта емульсія для скипидарних ванн по Залманову, а після і змішана, орієнтована на тих, хто страждає проблемами серця і судин.

Перелік показань до скипидарним ванн, відповідно, залежить від того, яку емульсію для них використовують. Застосування білої лікарі вважають за доцільне при:

 • низькому артеріальному тиску (зверніть увагу, що мається на увазі природний стан, а не гіпотонічні кризи, які є патологією);
 • запальні процеси в нервах;
 • проблеми з сексуальною функцією у осіб обох статей;
 • переломи, артрози, остеопорози та ін. порушення міцності кісткової тканини;
 • хронічна втома, зниження мозкової концентрації.

Жовта емульсія має більш довгий перелік показань, серед яких знову можна зустріти артроз – всі види скипидарних ванн благотворно впливають на кісткову тканину. Крім того, вони корисні при:

 • бронхіті та ін. бронхолегеневих захворюваннях;
 • отиті;
 • м’язових болях (надають релаксуючу вплив);
 • запальних процесах, що протікають на маткової шийки;
 • глаукомі;
 • атеросклерозі;
 • запаленні сідничного нерва;
 • подагрі.

Має сенс користуватися жовтої емульсією і при бажанні позбутися целюліту, а також в цілому підвищити тонус шкіри, очистити її і наситити (не дарма тут присутні масла), тому як процедуру краси жінки часто обирають саме жовту ванну. Крім того, це одна з причин популярності скипидарних ванн для схуднення: жіросжіганію вони не сприяють, але рідина виводять добре і зони целюліту «шліфують».

Кому дана методика не рекомендована?

При всіх позитивних сторонах скипидарних ванн протипоказань вони теж не позбавлені, оскільки вплив на кровообіг (особливо в бік його прискорення) добре позначається далеко не на кожному організмі. Сказати, чи можна скипидарні ванни саме Вам, зможе тільки Ваш лікуючий лікар, оскільки можливі ситуації, не враховані в загальному переліку заходів і протипоказань.

Основні стани, які ставлять заборону на проведення скипидарних ванн з будь-яким з видів емульсій:

 • період виношування дитини;
 • стрибки артеріального тиску (однаково небезпечні як гіпертонія, так і гіпотонія);
 • загострення захворювань нервової системи, що супроводжуються нестійкістю психіки;
 • наявність захворювань інфекційної етіології;
 • алкогольна інтоксикація;
 • дерматит на стадії загострення;
 • цироз печінки;
 • онкології;
 • серцева недостатність;
 • туберкульоз (обидві форми).

Крім того, лікарі не радять вдаватися до цього методу бальнеотерапії, якщо Ви проходите курс лікування гормональними препаратами, або змушені приймати антибіотики, оскільки не можна передбачити, який ефект дасть поєднання цих видів лікування.

Також потрібно враховувати і головну міру обережності, яка однаково актуальна для всіх – під час прийому скипидарної ванни пацієнту заборонено пірнати або допускати будь-який контакт води з особою і шкірою голови. Це загрожує не стільки опіками (т. к. скипидар розлучений), скільки посиленням припливу крові до голови, що може спровокувати підвищення внутрішньочерепного тиску, мігрень і більш небезпечні стану.

Проведення скипидарних ванн по Залманову в домашніх умовах

Перед тим, як почати вивчення техніки виготовлення лікувальних ванн, потрібно визначитися зі складом використовуваної емульсії.

Як вже згадувалося, існує 2 основних варіанти по Залманову:

 • Біла емульсія являє собою розбавлений чистою водою скипидар. У мінімальній кількості сюди підмішані трав’яні екстракти, а також трохи саліцилової кислоти. В якості аромату використано дитяче мило. За рахунок свого складу дана емульсія швидко і без залишку розчиняється, тому й отримала назву «білої» – вода у ванні не забарвлюється.
 • Жовта емульсія має більш складний і «жирний» склад, т. к. скипидар розбавляється смерековим і касторовою олією, а додатковим речовиною є олеїнова кислота. Вода тут є в мінімальній кількості. В силу своєї олійною складової жовта емульсія створює тонку плівку, як на самій воді, так і після на шкірі пацієнта, а також на стінках ванни, тому під час процедури потрібно бути обережними в своїх рухах.

Існує і 3-ій тип, яким користуються трохи рідше – змішаний. Раніше було сказано, що він орієнтований на осіб, що страждають серцево-судинними захворюваннями, і до цього варіанту бажано вдаватися не в домашніх умовах, а в медичному закладі. Або робити ванну після розмови з лікарем, оскільки пропорції для пацієнта будуть підбиратися індивідуально – поєднання жовтої і білої емульсії в різних співвідношеннях показує відмінні результати в першу чергу за впливом на артеріальний тиск.

 • Лікарі радять купувати вже готові емульсії для скипидарних ванн по Залманову в аптеках, оскільки, хоч і існують рецепти їх домашнього приготування, потрібна підвищена обережність і точність у виконанні всіх кроків, щоб корисна процедура не звернулася небезпечною. Тим більше що вартість готових емульсій бюджетна.

Тепер, коли Ви точно знаєте, яку ванну Вам потрібно зробити, потрібно правильно підготувати все до цієї процедури. Схема проста:

 1. Переконайтеся, що ванна чиста – недотримання цього правила може негативно позначитися на результаті з-за можливого конфлікту між хімічними складами емульсії і речовин, що залишилися на дні і стінках ванни.
 2. Наберіть воду майже в стандартному обсязі – так, щоб не доходила до верхнього зливного отвору приблизно на 10 см (висота визначається без наявності всередині тіла).
 3. Переконайтеся, що температура води не перевищує 37 градусів – це самий оптимальний варіант при використанні і без того розігріваючого скипидару. Більш гаряча ванна може дати небажану навантаження на серце. По можливості зробіть температуру в 35-36 градусів.

Не виймайте термометр з ванни – він Вам знадобиться під час самої процедури, оскільки потрібно буде підтримувати певну температуру води. Після того, як саму ванну Ви підготували, необхідно зайнятися розведенням емульсії. На 20 мл цього засобу беруть 500 мл чистої води з ванни (це важливо!), змішують до повного розчинення лікарського складу, і тільки після цього виливають назад у ванну і воду розмішують.

Основні моменти скипидарних ванн:

 • З інтервалом в 3 хв температуру води потрібно буде підвищувати на 1 градус.
 • Тривалість процедури для білої ванни становить 15 хв, жовта може бути коротше – вона завершується, коли на лобі виступає піт. Якщо організм міцний, жовта і змішана ванни тривають близько 20 хв.
 • Підвищення температури для білої ванни закінчується на 39 градусів, для жовтого – на 42 градусах.

При цьому враховуйте, що додавання окропу не повинно викликати у Вас активного прискорення пульсу, появи нудоти, запаморочення, серцевих болів і ін. негативних станів. Для тих, хто тільки починає таке лікування, тривалість перших ванн не повинна перевищувати 5 хв. Відповідно, температура до максимальних значень не дійде.

Після скипидарної ванни не можна обполіскувати, а також не слід розтирати тіло: промокніть надлишки рідини рушником, надягніть теплий халат (він повинен бути з дихаючого матеріалу!) і полежіть годину під ковдрою. Контролюйте протягом цього часу пульс: він повинен бути нижче 150 уд/хв. Процедури проводять через кожні 3 дні, курс складається з 10 сеансів. При ряді захворювань він може бути збільшений до 30, але це визначається тільки лікарем.

Відгуки про скипидарні ванни

Треба сказати, що крім вже перелічених показань до скипидарним ванн, які розбиті по типу емульсій, лікарі наводять ще цілий список рекомендацій.

Запевняють, що така процедура може сприяти позитивній динаміці і при більшості захворювань травної системи, і при порушеннях в системі кровотворення, і при жіночих хворобах, і навіть в осіб зі Снідом. Тому, з боку медиків коментарі в адресу такого методу бальнеотерапії негативних оцінок не мають. Що ж стосується пацієнтів, негативні відгуки переважно породжені порушеннями алгоритму дій.

 • Регіна: Недолік домашніх скипидарних ванн – розслабитися не можна: потрібно постійно стежити за часом і температурою. Зате після відчуття приголомшливі – поки лежиш під ковдрою і насолоджуєшся, як все тіло поколює. Роблю собі щорічно курс на 20 процедур через день (добре переношу): забула про грип, нормалізувався травлення, шкіра стала приємною на дотик, добре сплю, нерви не скачуть. Користуюся жовтої емульсією.
 • Анна: Скипидарні ванни – це молочні ванни Клеопатри, тільки ще краще! Лікувала ними екзему (за рецептом лікаря), потім зміцнювала імунітет, боролася з проблемами кровообігу в ногах. Цим ваннам все під силу! До того ж, позбулася від прищів на спині (гормональний збій), та ще й 3 кг втратила за 15 процедур. Купую для домашнього використання білу емульсію від Скипар: склад ГОСТовский, ніяких нарікань немає.

Окремої згадки заслуговують на слова про те, що з скипидарними ваннами для схуднення за 10 процедур йде до 7 кг. Відгуки пацієнтів дійсно дають можливість зрозуміти, що певні зрушення ваги спостерігаються – хтось втрачає 1,5-2 кг, хтось трохи більше, але це за повноцінний курс 15-20 сеансів. Тут слід зрозуміти, що вплив на систему кровообігу і обмінні процеси в тканинах дійсно можуть спровокувати виведення рідини і вплинути на вагу, але втратити 7 кг, так ще й за 10 процедур, «пощастить» тільки особам з ожирінням. Скипидарні ванни – не заміна правильного харчування і фізичних навантажень: у питанні схуднення це косметологічна процедура, споріднена обгортання, тому покладати на неї всі надії з корекції фігури не варто.

Якщо на перших процедурах Ви відчули погіршення самопочуття, прийняття скипидарних ванн, особливо в домашніх умовах, потрібно припинити. Незважаючи на свій благотворний вплив щодо кровоносної системи і більшості внутрішніх органів, ця методика може бути небезпечною, особливо коли проводиться під контролем лікаря.

Залишити коментар