Симптоми і лікування грижі міжхребцевого відділу хребта

Грижа є зміщенням дискового ядра. Явище супроводжує розрив фіброзного кільця, а найбільш часто ця недуга вражає поперековий відділ хребта (приблизно в 90% випадків). Набагато рідше грижі крижового відділу зустрічається зміщення в шийному і грудному відділах.

Ще кілька десятиліть тому захворювання наздоганяв людей, яким за 30, але в даний час воно помолодшало, тому може наздогнати і людей молодшого віку.

Що це за хвороба?

Як правило, причиною виникнення міжхребцевої грижі в попереково-крижовому відділі хребта є особливості функціональності даної частини тіла. На цю частину хребта припадає найбільше навантаження.

Висота дисків в цій області досить велика (більше, ніж в інших областях). У зв’язку з цим провокатором хвороби часто буває випадання дисків крижового відділу хребта.

Додаткову небезпеку виникнення зсуву обумовлює анатомічна особливість поздовжньої зв’язки – вона слабка і вузька, тому не в змозі посприяти запобігання грижі.

Причини виникнення недуги

Провокатори виникнення захворювання бувають наступними:

 • Пасивний спосіб життя;
 • Виникати грижа може і надто фізично активних людей як раз в силу серйозних навантажень.

Поживні речовини в міжхребцевий відділ надходять внаслідок процесу дифузії, а не з кровоносної системи диска, якої у нього просто немає.

Фізична активність для профілактики міжхребцевої грижі потрібна, але вона повинна бути посильною.

Відомо, що у спортсменів, у яких колосальні фізичні навантаження, швидше порушується живлення попереково-крижового диска, внаслідок чого він швидше стоншується, руйнується в силу втрати їм міцності.

Симптоми захворювання

Виявити хворобу можна по ряду ознак.

Ось які симптоми міжхребцевої грижі, що утворилася в поперековому відділі, виявивши які варто задуматися і про лікування захворювання:

 • Місцеві больові відчуття, які стають більш виразними під час руху;
 • У деяких випадках порушується рівень чутливості в області ніг. Вона може підсилюватися або, навпаки, слабшати;
 • Нерідко виникає іннервація, коли передавлены корінці спинного нерва;
 • Больові відчуття в області стегна. Вони можуть поширюватися в сідницю;
 • Іноді можуть спостерігатися порушення в роботі органів малого тазу.

При наявності цих симптомів, що вказують на наявність грижі міжхребцевого диска поперекового відділу, необхідно звернутися до фахівця, провести ретельне обстеження і пройти лікування. Воно буває декількох видів. Вибір стратегії боротьби з хворобою здійснює лікар у відповідність з особливостями перебігу недуги.

Консервативні методи

Про їх ефективність деякі фахівці сперечаються, стверджуючи, що таке захворювання хребта, як грижа, вимагає оперативного втручання.

Тим не менш, найчастіше призначаються саме консервативні методи, яких в більшості випадків буває достатньо для порятунку від недуги.

За статистикою 70 % пацієнтам, страждаючим міжхребцевої грижею в попереково-крижовому відділі хребта, призначається консервативне лікування. З них 70% відчувають себе набагато краще вже протягом перших кількох місяців. У 90% з решти випадків повне одужання настає через трохи більш тривалий період.

Завдання, які ставляться перед лікуванням консервативними методами міжхребцевої грижі в поперековому відділі без оперативного втручання:

 • Усунення болю під час загострення недуги;
 • Попередження рецидивів після купірування болю.

Які методи можуть використовуватися в комплексі?

 • При сильних болях призначається постільний режим;
 • Практикується лікування протизапальними препаратами, анальгетиками, міорелаксантами;
 • Лікувальні блокади. Про їх доцільність лікарі сперечаються. Одні з них вважають, що запалена область ще більше дратується при введенні уколів, з-за чого одужання пацієнта може настати пізніше, ніж хотілося б;
 • Лікувальна гімнастика. Вона дуже корисна для поперекового відділу, а виконується після того, як відступлять гострі болі;
 • Фізіотерапевтичні процедури, масаж. Дані заходи дозволяють поліпшити стан зв’язок і м’язового корсета.

Після того, як стан поперекового відділу покращиться, пацієнт повинен самостійно стежити за своїм здоров’ям – не робити різких рухів, займатися лікувальною гімнастикою і т. д.

Хірургічний метод

Бувають випадки, коли захворювання заважає нормально функціонувати внутрішнім органам, а консервативними методами боротьби його не викорінити. Позбавляються від хвороби в цих ситуаціях за допомогою операції.

У минулі часи для лікування застосовувалася звичайна операція. Боротьба з недугою передбачала втручання допомогою досить великої трепанаційного вікна, але в даний час використовуються більш делікатні методи.

Після класичного втручання залишався ризик, що міжхребцева грижа повернеться, бо при ньому пошкоджувалися м’язи, в ряді випадків не здатні до швидкого відновлення.

У зв’язку з цим виникла необхідність у розробці нових підходів, які дозволять мінімізувати травматизм тканин при відновленні міжхребцевого диска. Таким методом стала микродисэктомия, що передбачає мінімальний розріз і роботу хірурга з мікроскопом під час операції. Завдяки цьому підходу ризик рецидиву зменшується в рази, а відновлювальний період після втручання значно зменшується.

Серед сучасних методів заслуговує уваги і ендоскопічне втручання. При його застосуванні поперекова область травмується мінімально за рахунок мінімального розміру розрізу. Відповідно, реабілітаційний період теж значно скорочується, але до застосування методу є обмеження, пов’язані з характером самої грижі.

Народні методи

Не відстає від традиційної медицини і народна. Є ряд способів лікування міжхребцевого диска, які застосовуються давно.

Свинячий жир

Для боротьби з хворобою знадобиться не тільки цей інгредієнт, але і сосни живиці (0,6 кг), корінь живокосту (0,5 кг). Свинячого жиру знадобиться 0,3 кг. Його потрібно розтопити, живокіст подрібнити за допомогою м’ясорубки.

Інгредієнти з’єднуємо, проварюємо хвилин 40, а потім до цих компонентів додаємо топленую живицю. Тушкуємо засіб ще хвилин 10, даємо імпровізованої мазі застигнути і растираемся два рази/добу. Тривалість лікування міжхребцевої грижі в поперековому відділі цим народним засобом становить близько місяця.

Мед

Суміш цього продукту і муміє мають цілющий ефект на хребет.

З’єднуємо 1 г муміє, 1 ч. л. води, 100 г меду. Починаємо процедуру з нанесення масла ялиці на місця, де проявилися симптоми недуги.

Тепер масажними рухами наносимо засіб на потрібну ділянку, розтираємо хвилин 7. Далі укутайте це місце і якийсь час потримайте ліки.

Застосовуйте мазь, поки вам не стане краще.

Глина

Вирішивши скористатися народними засобами, спробуйте червону глину. Змочіть її в воді, сформуйте руками подобу коржі. Загорніть отриманий склад в марлю, нагрійте до температури 38 градусів.

Тепер прикладіть ліки до хворого місця, зафіксуйте його поліетиленом або тканиною. Підсохлу глину прибираємо з хворого місця. Тривалість використання – до одужання.

Багато людей стверджують, що їм вдалося вилікуватися народними засобами, але якщо болю повторюються або посилюються, варто звернутися до лікаря.

Як бачите, сучасна медицина дозволяє ефективно лікувати грижу, а ризик рецидиву завдяки її методів зведено до мінімуму.

Залишити коментар