Що таке синдром скасування, які його причини, ознаки, види?

У медицині це явище називають ще абстиненцією. Це реакція організму людини на припинення застосування тих чи інших речовин, які він звик приймати. Супроводжується явище досить важкою симптоматикою, позбавитися від якої хворим представляється можливим тільки за допомогою відновлення прийому речовин, які вони перестали приймати.

Тривати синдром відміни може протягом різного часу в залежності від того, якою речовиною, що викликав залежність, він обумовлений. У багатьох випадках людині потрібна медична і, зокрема, психологічна допомога для того, щоб впоратися з явищем.

Причини

Стан абстиненції обумовлено тим, що організму важко відразу перебудуватися і продовжувати функціонувати в нормальному режимі на тлі припинення прийому речовини, від якого він залежить. Пов’язано це з тим, що дані кошти є психоактивними – здатними впливати на стан нервової системи, психологічний і емоційний фон.

Людина, яка довго застосовував такі психоактивні речовини, відчуває дискомфорт і навіть депресію.

Поширені види залежностей, які спричиняють такий ефект:

 • Кокаїнізм, опіоманія;
 • Психостимулятори, снодійні препарати, антидепресанти – всі ці препарати при припиненні їх прийому може спричинити синдром відміни;
 • Алкоголізм;
 • Куріння, залежність від гашишу.

У даному списку провокатори залежності приведені в порядку зростання часу, необхідного для звикання людини.

Це означає, що до опіуму і кокаїну людина звикає швидше, ніж до гашишу або сигарет. Тим не менш ступінь звикання від цього не залежить – психологічно складно відмовитися від будь-якої з них.

Викликати залежність, відповідно, і синдром відміни, може ряд лікарських препаратів. У цьому випадку синдром проявляється зниженням до нуля його позитивного впливу на тлі звикання до нього, а іноді і появою нових симптомів хвороби, боротьба з яким ведеться.

Часто таку картину дають гормональні препарати, припинення прийому яких нерідко призводить до гормонального збою. Відома лише одна область медицини, де синдром відміни застосування лікарських засобів надає позитивний вплив – гінекологія.

Пацієнтці при неможливості завагітніти іншими способами призначається прийом гормональних препаратів, які пригнічують функцію яєчників, але відразу після припинення їх прийому спостерігається сплеск гормонів, необхідних для зачаття. Таким чином стимулюється овуляція, а цей метод – один з найбільш часто застосовується в області боротьби з репродуктивними проблемами.

При припиненні прийому лікарського засобу незалежно від того, знизилася його вплив у період застосування чи ні, спостерігається синдром відміни, який в медицині ще називають синдромом «рикошету».

Симптоми

Про речовину, що викликає звикання, не йшла мова, з часом людина не може без нього нормально жити, організм втрачає здатність до повноцінного функціонування, про яке, втім, на тлі залежності в принципі говорити не доводиться.

Припинення прийому речовин, що викликають залежність, що супроводжується такими симптомами, які є загальними для будь-якого виду абстиненції.

Виняток може становити хіба що відмова від прийому деяких препаратів, при якому дані симптоми будуть проявлятися менш виражено.

 • Погіршення загального самопочуття, зниження активності, працездатності, пригніченість;
 • При скасуванні засобів, що викликають залежність, з’являється роздратування, погіршується настрій. Нерідко цей стан супроводжується депресією;
 • Порушення функціонування внутрішніх органів. Про це можуть свідчити такі прояви, як задишка, почастішання серцевого ритму, нудота, тремтіння в м’язах, підвищене потовиділення;
 • Зациклення на одній думці – отримання речовини, що викликав звикання. У період синдрому відміни це прагнення заміняє всі першочергові потреби, в тому числі у споживанні їжі, статевої активності, спілкуванні і т. д.

Коли чекати абстиненцію?

Всі негативні прояви цього стану можуть проявлятися в різний час, що обумовлено ступенем залежності, засобом, що викликав її.

У середньому мова йде про такі терміни:

 • Курець зі стажем може відчути непереборне бажання викурити сигарету вже через годину після попереднього перекуру;
 • Синдром відміни алкоголю може проявитися через кілька годин після останнього прийому спиртного;
 • Абстиненція після відміни антидепресантів дає про себе знати зазвичай через добу, в деяких випадках 2-х діб;
 • При наркотичної залежності ломка з’являється приблизно через добу після прийняття дози.

Незалежно від того, який вид абстиненції настає у людини, симптоми проявляються не одночасно. При цьому відступають вони теж по черзі, і першими зникають ті з них, які виявилися останніми.

Коли чекати спаду абстиненції?

Це питання теж індивідуальний, і відповідь на нього залежить від багатьох факторів. Багато в чому це залежить і від кількості часу, необхідного для виведення з організму токсинів, продуктів розпаду застосовуваних колись коштів.

На цей рахунок є спостереження фахівців, які приблизно визначили, протягом якого періоду буде тривати синдром відміни, що супроводжується жорстким проявом симптомів.

 • Абстиненція після відмови від прийому алкоголю може бути досить важким станом, супроводжуватися психопатологічними розладами. Людина може страждати безсонням, нападами тривожності, беспочвенного страху, галюцинаціями. Супроводжує цього стану, відчуття пригніченості, а в деяких випадках можуть закрадатися думки суїцидального характеру. Синдром алкогольної абстиненції у важких випадках – привід для перебування пацієнта під наглядом лікарів. Такий стан триває зазвичай до тижня, але в деяких ситуаціях воно може затягнутися і на декілька місяців;
 • Скасування наркотиків зазвичай супроводжується сильною «ломкою», що проявляється підвищенням температури тіла, втратою апетиту, болем у всьому тілі, тривожністю. Сильний жар у людини може різко змінюватися ознобом, тиск знижуватися, нерідко спостерігаються пронос, блювота, м’язові спазми. Якщо синдром відміни у людини має легку форму, лікування його не зраджують, а приблизно через тиждень він відступить самостійно. При тяжкому перебігу симптомів пацієнт може пройти лікування в спеціальній клініці, а воно може займати від тижня і більше;

Синдром відміни нікотину зазвичай лікування не вимагає. При позбавленні від згубної звички та супутньої абстиненції важливо заручитися підтримкою близьких людей, мати позитивний і рішучий настрій, бажання усунути звикання. Найскладніші періоди в цьому процесі – перші кілька днів, протягом яких колишній курець може не витримати і знову перекваліфікуватися в діючі курці.

До кінця першого тижня виводяться шкідливі речовини з організму, і неприємні симптоми абстиненції поступово відступають. До кінця першого місяця людина може повністю позбутися шкідливої звички;

 • Лікарі стверджують, що абстиненцію після припинення прийому антидепресанту можна запобігти. Для цього його дозування поступово знижується, а до кінця приблизно 3-го тижня прийом препарату припиняється зовсім.

Якою б важкою не був синдром відміни, впоратися з ним людині набагато легше, якщо він відчуває підтримку близьких людей і в нього достатньо сили волі, рішучості відмовитися від речовини, що спровокував звикання організму.

Залишити коментар