Що робити якщо кришаться зуби: актуальні рекомендації

В даний час важко знайти людину, яка б не доглядав за порожниною рота. Існує безліч лікувальних і профілактичних зубних паст та інших засобів гігієни. Незважаючи на це, проблеми виникають у сучасних людей навіть частіше ніж у минулому столітті. Які причини їх кришення? Як боротися з цією патологією, ви дізнаєтеся, прочитавши статтю.

Кришаться зуби: причини

Ви завжди були уважні і доглядали за порожниною рота. Дотримувалися всі рекомендації стоматологів. Але і вас не оминула ця біда – присутній сильний біль і руйнування емалі. Причин може бути кілька.

Серед основних лікарі називають такі:

 • Організму не вистачає вітамінів. Нестача кальцію і вітамінів, особливо вітаміну D, що призводить до неправильного функціонування всього організму. Не засвоюється основний будівельний матеріал наших кісток кальцій. Вони стають ламкими, легко руйнуються. Страждає емаль. Виникає карієс;
 • 2. Порушений обмін речовин. В результаті неправильного обміну речовин змінюється кислотно-лужний склад слини. Емаль руйнується. Органи стають чутливими і слабкими, часто кришаться;
 • Знижений імунітет. При зниженні імунного захисту страждає весь організм, в тому числі і порожнину рота. Емаль руйнується внаслідок аутоімунних, алергічних і ендокринних захворювань;
 • Вікові зміни і вагітність. У жінок є три небезпечних в стоматологічному щодо періоду життя. Це підлітковий вік, вагітність, менопауза. У ці періоди відбувається вимивання кальцію з організму.
 • Стоматологічні проблеми. Недолікований карієс, неправильний догляд за порожниною рота, помилки лікаря – все це може призвести до стоматологічних захворювань.
 • Спадковість. Помічено, що у представників однієї сім’ї зуби здорові і міцні, а в іншої слабкі. Їх структура та будова можуть передаватися у спадок.
 • Неправильний спосіб життя. Тут мається на увазі недотримання елементарних правил догляду. Коли людина гризе горіхи або відкриває щелепою пляшки, колупає в роті металевими предметами, йому важко зберегти емаль цілою і не ушкодженою. Мікротравми, тріщини емалі з часом призводять до її руйнування.

Кришаться зуби: що робити?

Найголовніша порада, яку варто неухильно дотримуватися – не закривати очі на проблему. Якщо ви помітили, що ваші зуби стали слабкими і ламаються, терміново вживайте заходів. Не доводьте ситуацію до тієї стадії, коли нічого буде відновлювати. Процес руйнування не зупиниться сам собою.

Алгоритм ваших дій повинен бути таким:

 • візит до стоматолога і визначення причини, чому кришаться зуби;
 • обстеження у інших фахівців;
 • лікування у стоматолога і, якщо визначено порушення імунної системи і інші захворювання – у лікарів-фахівців;
 • правильний підбір пасти і засобів для догляду за яснами;
 • збалансоване харчування.

Що варто, а чого не варто робити в побуті, якщо кришаться зуби

Крім лікування, яке ви проводите під керівництвом доктора, необхідно боротися з цією бідою в повсякденному житті.

Якщо у вас кришаться зуби, то варто:

 1. Перейти на збалансоване харчування. У раціон обов’язково включіть продукти багаті кальцієм і вітамінами. Намагайтеся частіше вживати овочі і несолодкі фрукти, нежирне м’ясо і риба, яйця, сир, молоко, йогурт, крупи. Обережно слід ставитися тільки до твердим і кислих фруктів, і томатам. Їх вживання допустимо в обмежених кількостях;
 2. Відмовитися від куріння. Емаль руйнується під дією нікотину. Вона стане псуватися ще більше і придбає некрасивий темний колір;
 3. Неухильно дотримуватися правил гігієни. Регулярно доглядайте за порожниною рота. Чистити потрібно 2 рази в день. Потім полоскати рот спеціальними засобами або відваром цілющих трав. Це потрібно робити після кожного прийому їжі. Прекрасно підходять шавлія, ромашка, кора дуба.
 4. Приймати вітаміни. Виберіть збалансований вітамінний комплекс і приймайте його згідно інструкції і рекомендацій лікаря. Це дозволить збалансувати обмін речовин, і зміцнити організм. Варто також вживати вітаміни природного походження: овочі, ягоди, фрукти, трав’яні чаї.

Якщо кришаться зуби то не варто:

 1. Вживати тверду, жорстку їжу. Забудьте про те, як гризти кісточки, горіхи, насіння. Варто також відмовитися від льодяників, карамелі, жувальної гумки.
 2. Вживати занадто гарячу і дуже холодну їжу, особливо робити це одночасно. Приклад: гарячий кави і морозиво.
 3. Змінювати місце проживання і клімат. Зміни у складі питної води й раціоні харчування може посилити проблему. Переїжджати на нове місце проживання (особливо на Північ і в Сибір, де в воді не вистачає йоду і фтору), слід тільки тоді, коли пройдете повноцінне лікування.

Особливі випадки

Що робити якщо кришаться молочні зуби у дитини?

На жаль, крихкість зубів буває не тільки дорослого населення, все частіше з нею стикаються діти. Зазвичай кришаться молочні зуби у маленької дитини у віці від 1 року до 7 років.

Причини цих проблем у дітей ті ж, що і у дорослих. Варто відзначити, що молочні зуби мають дуже тонкою емаллю і легко пошкоджуються. За цим мамам необхідно постійно стежити, щоб малюк не гриз твердих предметів. Старшої дитини варто обмежити у вживанні чупа-чупса, чіпсів, насіння. Дуже шкодить емалі у дітей газована вода.

Якщо руйнування не вдалося уникнути, і ви помітили, що у дитини ламаються молочні зуби, обов’язково зверніться до дитячого стоматолога.

Лікар запропонує вам цілий ряд процедур, які сприяють збереженню та зміцненню емалі.

Це: сріблення, покриття спеціальним лаком, що містить фтор, лікування карієсу. В деяких випадках лікар може видалити хворий зуб або залишити його без лікування. Це робиться, коли у дитини немає больових відчуттів, а зубик незабаром і сам випаде. Лікар порекомендує спеціальну пасту та інші засоби догляду. Змалку привчайте дитину правильно доглядати за порожниною рота.

Що робити, якщо кришаться зуби у вагітної жінки?

Серед випадків, коли зуби кришаться у дорослих людей, на першому місці знаходяться проблеми вагітних жінок. Фахівці стверджують, що різке руйнування емалі у майбутніх мам пов’язано з нестачею кальцію в організмі. Новітні дослідження також називають можливою причиною виникнення даної проблеми у вагітних – гормональний дисбаланс і стрес.

Для того щоб уникнути цих проблем під час вагітності, потрібно прийняти профілактичні заходи:

 • відвідати стоматолога до початку вагітності або на перших місяцях;
 • включити в раціон продукти багаті вітамінами і мінералами, особливо кальцієм;
 • приймати спеціальні вітамінні комплекси для вагітних.

Здорова білозуба посмішка – мрія кожної людини. Щоб вона завжди була такою, дотримуйтесь правил гігієни, збалансовано харчуйтеся, займіться профілактикою. Настав час прощатися.

До нових зустрічей!

Залишити коментар