Що робити, коли гнояться очі у немовляти?

Про догляді за новонародженими новоспеченим мамам розповідають ще в пологовому будинку, включаючи інструктаж по догляду за очима малюка. Однак незважаючи на виконання всіх рекомендацій трапляється таке, що з’являються проблеми. І в цьому може не бути провини батьків. Так як у новонароджених ще дуже слабкий імунітет, інфекції можуть вражати різні частини тіла, включаючи органи зору.

Досить часто виникають ситуації, коли у немовляти гноїться і слезится одне очко.

Чому у новонароджених виникають проблеми із зором?

Причини цього явища досить різноманітні. В першу чергу – це кон’юнктивіт – запалення слизової оболонки очей, що супроводжується гнійним виділенням.

При цьому кон’юнктивіт може мати різну етіологію – бути вірусним, або ж інфекційним.

  1. Вірусний кон’юнктивіт часто виникає на фоні грипу, ГРЗ, ГРВІ. Інфекційний, як правило,
    виникає при контакті з хворою людиною – носієм інфекції. Також можливий вроджений кон’юнктивіт, яким малюк заражаються від матері в момент проходження по родових шляхах. Зазвичай вроджена форма не проявляє себе відразу ж. Перші ознаки виникають на 2-3 день життя – злипаються повіки, в куточках скупчується гній;
  2. Друга поширена причина, чому гноїться одне очко у немовляти – це дакріоцистит. Варто відзначити, що дане захворювання характерно саме для новонароджених. Патологія характеризується запальним процесом у слізному мішку, який супроводжується виділенням гною. Причини в даному випадку ховаються в непрохідність слізного каналу: у малюка під час народження утворюється так звана желатинова пробка, яка забиває слізний канал. Ця пробка заважає вийти сльозам, в результаті очей залишається незахищеним від патогенних мікроорганізмів;
  3. Іноді очі запалюються із-за недостатнього догляду. Якщо батьки не слідкують за чистотою око малюка, не промивають їх, то організм з незміцнілим імунітетом легко піддається різним інфекціям, які провокують запалення і почервоніння, виділення гною. Виключити цей провокуючий фактор можна досить просто – достатньо правильно доглядати за малюком.

Що робити, якщо у немовляти гноїться очко

Коли проблеми починаються ще під час перебування мами і дитини в пологовому будинку, не варто панікувати. Лікар-педіатр обов’язково з’ясує, чому виникла проблема, і призначить відповідне лікування. Коли причиною є кон’юнктивіт, досить лікувати захворювання краплями, що містять антибіотик.

Іноді достатньо елементарних промивань. Для цього застосовують слабкі розчини фурациліну або ромашки. Промивання повторюють кілька разів, а потім потрібно простежити, минуло запалення. У випадку, коли поліпшення не спостерігається, необхідно звертатися до лікаря за призначенням антибіотиків.

Як правило, лікар виписує антибактеріальні краплі або мазі, які потрібно вводити в око.

Батьки повинні розуміти, що не можна використовувати які-небудь препарати без попередньої консультації лікаря. Не можна застосовувати медикаментозні засоби, які допомогли друзям/родичам/знайомим під час хвороби такого ж немовляти. Тому, якщо промивання не допомагають, не варто затягувати з візитом до офтальмолога, оскільки висока ймовірність того, що малюкові необхідно лікуватися за допомогою антибактеріальних засобів.

Іноді достатньо застосувати краплі всього лише один раз, щоб інфекція відступила. Однак лікування, як правило, триває 2-3 дні. Варто відзначити, що при запаленні тільки одного очі закапувати потрібно обидва. Така міра необхідна в цілях профілактики поширення інфекції.

Чим лікувати дакріоцистит,якщо у немовляти гноїться очко

Коли причина ховається в такій патології, терапія суттєво відрізняється. Зазвичай педіатр
призначає особливе лікування, яке можна проводити в домашніх умовах. В першу чергу малюкові потрібно робити спеціальний масаж, щоб желатинова пробка вийшла з слізного каналу і звільнився природний протоку сльози.

Як правильно проводити процедуру, покаже лікар. Крім цього, необхідно робити промивання спеціальними розчинами, дія яких спрямована на знищення інфекції, наприклад, антибактеріальними краплями (пр. альбуцид).

Як правило, лікування більш тривалий, ніж при кон’юнктивіті, і займає близько 14 днів.

Дакріоцистит часто можна усунути консервативними методами. Потрібно як можна частіше видаляти скупчується гній. Для цього використовується м’який тампон, змочений в антисептичному розчині або настої трав. Масаж є обов’язковою щоденною процедурою. Потрібно добре запам’ятати руху фахівця, адже від цього залежить одужання дитини. Техніка виконання досить проста: однією рукою беруть голівку малюка і фіксують її, а мізинцем вільної руки акуратно обробляють зону від верху внутрішнього куточка ока донизу. Антибактеріальні краплі незамінні, коли гноїться очей. Вони зменшують запалення і вбивають патогенні мікроорганізми.

Якщо в домашніх умовах при проведенні вищеописаних процедур поліпшення не настає, потрібно знову звернутися до фахівця.

У такому разі, цілком ймовірно, призначать процедуру, яка полягає в штучному звільнення слізного міхура за допомогою спеціального зонду. Лікар в ході процедури видалити желатинову пробку і промиє очі антибактеріальним розчином.

Після цього вдома батьки повинні робити промивання очей дитини спеціальними розчинами для профілактики інфекції. У такому разі органи зору малюка досить швидко прийдуть в норму.

Аналогічна процедура необхідна і в тому випадку, коли причиною непрохідності слізного каналу є не желатинова пробка, а його заростання. У такому випадку різні медикаменти застосовуються тільки для купірування симптомів, але основу лікування складає хірургічне втручання.

Як запобігти захворюванню очі

Щоб не виникало ніяких проблем, батьки не повинні виконувати якісь складні процедури. Органи зору дитини очищаються природним шляхом – при моргання, втім, як і у дорослих.

Однак гігієнічні процедури проводити просто необхідно.

Двічі в добу, вранці і ввечері, потрібно промивати очі ватними тампонами, змоченими в теплій кип’яченій воді, щоб видалити природні виділення. Кожне око протирають окремим ватним диском або тампоном. Рухи потрібно здійснювати від вуха до носа. Після вмивання необхідно подивитися, сухі очі, і, якщо що, легенько промокнути їх серветкою. Тобто догляд зводиться до звичайного вмивання, ніяких особливих заходів не проводиться.

Єдине, що потрібно пам’ятати – всі рухи повинні бути акуратними і легкими. Не можна натискати, терти їх.

Як бачимо, існує декілька захворювань у новонароджених, що характеризуються одним і тим же симптомом. При цьому нагноєння не є ознакою серйозної патології. Однак потрібно відвідати лікаря, щоб визначити причину цього явища. Не варто панікувати, так як перераховані захворювання досить легко усуваються при своєчасному зверненні за медичною допомогу.

Якщо промивання настоєм ромашки або фурациліном не допомагають на протязі 2-3 днів, не варто відкладати візит в поліклініку.

Залишити коментар