Що може сказати нам про здоров’я бурчання в кишечнику?

Кишечник — частина організму, така ж важлива, як будь-яка інша його анатомічна складова. Тоді чому його робота часто змушує людину відчувати себе в незручній ситуації, бентежитися, відчувати дискомфорт? Бурчання в кишечнику такий самий природний процес, як жування, чхання чи кашель.

Чому жувати жуйку в громадських місцях не вважається ганебним, а якщо ваш орган видає хоч якісь звуки, змушує червоніти?? При цьому він винен лише в тому, що надмірно активний. Саме підвищена активність його стінок найбільш часта причина шуму.

Причини природного бурчання

Кишечник — орган, який займає багато місця в нашому тілі, адже його довжина близько 4-6 метрів. Він допомагає нам перетравлювати їжу, засвоювати корисні речовини, виконує процес виділення, формує імунітет.

Коли орган просто видає звуки, то тут немає нічого поганого. Причина явища нормальна перистальтика. Таким чином, орган проштовхує, перетравлює продукти. Бути власником «музичного» органу зовсім не означає відчувати проблеми зі здоров’ям.

От якщо переливання і бурчання в кишечнику супроводжується додатковими симптомами, це може свідчити про хвороби.

Але частіше дискомфорт викликається наступними причинами:

 • Пропущений прийом їжі або тривалий перерва між прийомами. Рішення просте – взяти і поїсти;
 • Стресові обставини, обумовлені психічним, емоційним напругою. Наприклад, якщо ви хвилюєтеся перед здачею іспиту, співбесіди на роботу;
 • Шум виникає після прийому їжі, якщо проковтнути великий її обсяг, перед цим тривалий поголодувавши;
 • Звук може з’явитися при дії сильних подразників на слизову оболонку.

Найпоширенішою причиною бурчання в кишечнику після їжі є метеоризм. Метеоризм стає результатом підвищеного газоутворення в порожнині органу ШКТ. Він може супроводжуватися здуттям, різями області живота, діарея, запор, розпиранням живота, відрижкою, нудотою.

Хвороби кишечника, супутниками яких стає бурчання, діляться по факторів і причин виникнення на види:

 1. Аліментарний (харчової) вид виникає після вживання продуктів з високим вмістом волокон клітковини, крохмалю (капуста, картопля тощо). Їжа може стати причиною синдрому роздратованого кишечника, метеоризму;
 2. Порушення процесів травлення, спричиненої нестабільністю перетравлення їжі, наприклад, такими, як дисбактеріоз або недостатній ферментації, обумовленої генетичною схильністю. Бурчання в кишечнику, наявність рідкого стільця і слизу в калі — це симптоми харчової алергічної реакції, наприклад, непереносимість лактози;
 3. Порушення моторики шлунково-кишкового тракту створює проблеми з динамікою, транспортуванням продуктів обміну по тракту. Таке порушення може бути зумовлена атонією кишкового тракту, його розслабленням і, навпаки, підвищеним тонусом кишкової стінки, що може викликати як запори, так і рідкий стілець, в якому присутня слиз;
 4. Порушення кровопостачання, циркуляції крові в різних відділах ШЛУНКОВО-кишкового тракту, що проявляється, як застійні явища у венах органу;
 5. Механічні перешкоди всередині кишкового тракту, які заважають прохідності їжі і звужують просвіт. До них можуть ставитися пухлини.

Дотримання спеціальної дієти

Коли турбує в кишечнику постійне бурчання, яке не супроводжується болем, то позбутися від нього допоможе дотримання дієти. Необхідно тимчасово виключити, а згодом мінімізувати продукти харчування, які викликають бродіння, підсилюють газоутворення в шлунку, кишечнику.

До таких продуктів відносяться:

 • Крохмалевмісні (боби, картопля, капуста, кукурудза);
 • Продукти, що містили цукор, у тому числі природний, — солодка здоба, кондитерські вироби, фрукти, молоко. Хоча кисломолочні продукти, навпаки, допомагають поліпшити мікрофлору кишечника.
 • Їжа, яка містить багато клітковини, така, як овес і фрукти.
 • Алкоголь, чаші червоне вино, газована вода, особливо солодка.

Як позбавлятися від бурчання в кишечнику? Відповіддю може стати правильне харчування, малими порціями для уникнення переїдання. Заборонено відразу запивати рідиною прийом їжі, що сприяє розрідженню шлункового соку, знижує процес розщеплення їжі, заважає її перетравленню.

Може бурчання присутні в шлунку?

У шлунку звук булькотіння, як в кишечнику, не виникає. Після прийому їжі шлунок перетравлює її практично беззвучно, єдиним характерним звуком може стати відрижка.

Відрижка починається зазвичай відразу після прийому їжі, для позбавлення шлунка від зайвих газів, що потрапили разом з прийомом їжі.

Присутність відрижки може свідчити про проблеми зі сфінктером між шлунком з стравоходом, про наявність виразкової хвороби.

Отже, якщо постійне бурчання після їжі в кишечнику не дає вам спокою, при цьому ви відчуваєте виражені симптоми: здуття, метеоризм, біль, нудоту, проблему зі стільцем, – вам слід звернутися до лікаря.

Гастроентеролог проведе необхідні дослідження, поставить діагноз, встановить причину бурчання в кишечнику і шлунку Лікар призначить відповідне, а головне, правильне лікування, яке буде більш ефективно, ніж лікування без з’ясування причини.

Будьте здорові!

Залишити коментар