Розширені зіниці: в яких випадках це норма, а в яких – ознака захворювання?

Очі у всі часи називають «дзеркалом душі», але в медицині вони є ще й індикатором здоров’я. Помітивши зміни в них, людина шукає причини явища. Іноді вони бувають цілком нешкідливими, будучи нормальним явищем, а в деяких випадках дійсно потрібно звернути увагу на своє здоров’я.

Такими змінами є і розширені зіниці, які можуть бути як з нормою, так і патологією. Вони можуть змінюватися з різних причин, але якщо ви помітили, що райдужні отвори тривалий час залишаються збільшеними, варто звернутися до лікаря. Явище розширення зіниць в медицині називають мідріазом.

Фізіологічний мідріаз

Що являє собою зіниця? Це круглий отвір, знаходить в середині райдужної оболонки ока. Розмір його змінюється під впливом світла і ряду інших факторів. Розширення і звуження цих отворів здійснюється радіальної і кругової м’язами відповідно. Рідко коли вони знаходяться в одному стані, не розширюючись і не звужуючись.

Вони реагують на такі фактори:

 • Зміна освітлення;
 • Підвищена активність;
 • Біль;
 • Раптові різкі звуки.

Це далеко не всі причини, за якими зіниці можуть бути розширеними. Дане явище може спостерігатися при емоційних сплесках і навіть при звичайній зміні настрою.

Майже в два рази збільшуються вони і в абсолютній темряві. Мозок людини через зіниці намагається отримати з навколишньої дійсності якомога більше інформації, щоб зуміти зорієнтуватися в тій чи іншій ситуації.

Збільшені райдужні отвори можна спостерігати практично у всіх маленьких дітей. Це не повинно стати приводом для переживань. Пояснюється явище тими ж причинами – дитина хоче якомога більше дізнатися про навколишній його світі. Крім того, для дітей це спосіб звернути на себе увагу мами. Відбувається це, звичайно, на підсвідомому рівні.

Коли дитина стане старшою, його райдужні отвори зменшаться. При цьому важливо пам’ятати, що збільшення їх не повинно перевищувати 1 мм в порівнянні з нормою. В іншому випадку шукати його причини слід спільно з лікарем.

Всі ці причини є нормою і в медицині називаються фізіологічними. До норми можна віднести і реакцію очей на певні медикаменти. Якщо ви зіткнулися саме з таким явищем, проконсультуйтеся з лікарем, який призначив медикаменти, про те, чи не є така реакція патологічною.

В цілому нормою вважається:

 1. Діаметр зіниці в 3 мм при нормальному освітленні і в спокійному стані;
 2. Діаметр зіниці в 7-9 мм при напівтемряві або у темряві або в збудженому стані.

Пам’ятайте, що розширені, вони можуть бути ознакою багатьох захворювань, тому важливо звертати увагу на тривалість реакції на різні фактори. У нормі райдужні отвори звужуються досить швидко при зникнення того чи іншого фактора.

Патологічний мідріаз

Не завжди розширення зіниць є нормою. Першою ознакою патологічного мідріазу є відсутність реакції райдужного отвори на які-небудь фактори, зокрема, світла. Це означає, що незалежно від освітлення він залишається розширеним, а його діаметр практично не змінюється. Нерідко відзначаються хворобливі відчуття в очах при нормальному або яскравому світлі.

Можливі причини патологічного мідріазу:

 • Пошкодження зорового нерва (часткове або повне);
 • Травми голови або очей, запалення, інші захворювання;
 • Порушення роботи нервової системи в цілому також може впливати на стан ока;
 • Епілепсія, інсульт;
 • Отруєння, в тому числі, хімічними речовинами.

Зіниці можуть розширюватися, якщо їм не вистачає живлення. Нерідко явище пов’язане з патологією сітківки. У більш рідкісних випадках явище свідчить про проблеми з щитовидною залозою, перепадах тиску.

В останньому випадку цей симптом може супроводжуватися запамороченнями, головним болем, нудотою і навіть блювотою. Причина може критися і в більш серйозних хворобах – глаукомі, пухлини мозку. У всіх цих випадках розширені зіниці – ознака недуг, займатися самолікуванням яких не слід – без допомоги лікаря тут не обійтися.

Психологічні причини

Цю категорію варто виділити окремо, адже більшість з провокуючих чинників, що входять у неї, не є патологічними. Нервова система людини має безпосередній вплив на стан очей, так само як і психологічний, емоційний стан.

Мідріаз може спостерігатися у таких випадках:

 • Переляк;
 • Відчуття жаху, сильного страху;
 • Перебування в екстремальній ситуації;
 • Напади гніву, злості, агресії.

В організмі людини в такі моменти викидається адреналін у великій кількості, чому і розширюються зіниці.

Спостерігати це явище можна і у людини, зануреної в роботу. Він концентрується на процесі і очікуваному результаті, що теж сприяє виробленню адреналіну. Смуток теж може сприяти даного явища.

Причиною мідріазу може бути і прояв людиною підвищеного інтересу до чого-небудь або кому-небудь. В середині 20-го століття було проведено дослідження та виявлено, що у жінок розширюються зіниці при перегляді картин з маленькими дітьми, матір’ю та дитиною.

У чоловіків і у жінок розширювалися зіниці при вигляді картин з оголеними представниками протилежної статі. Тепер ви будете знати, чому у вашого візаві розширені зіниці при спілкуванні з вами – швидше за все, ви для нього цікавий співрозмовник, а може бути, у нього до вас є сексуальний потяг.

Ознака залежності

Мідріаз може свідчити про алкогольному сп’янінні, в деяких випадках – про абстиненції (у простолюдді – похмілля). Але найчастіше за цією ознакою можна виявити наркотичну залежність. Його викликають такі наркотики, як амфетамін, марихуана, ЛСД, екстазі, кокаїн, перевинтин і багато інших.

Як правило, зіниця залишається збільшеним після їх вживання протягом доби, але є і виключення. Наприклад, після вживання кокаїну він приходить у норму через 1,5-2 години, а перевинтина – через 2-і доби.

Якщо ви помічаєте у людини не один з перерахованих нижче ознак, а кілька, можна запідозрити його у вживанні наркотичних речовин:

 • Червоні «скляні» очі. Під останньою характеристикою мається на увазі, що в них можна побачити відблиски на світлі;
 • При попаданні на них яскравого світла, очі практично не реагують звуженням райдужного отвори;
 • Придивившись на світлі, можна побачити в очах почервонілі, чітко позначені судини.

Проблема наркотичної залежності сьогодні стоїть гостро, особливо серед молоді та підлітків.

Помітивши, що поведінка вашого близької людини змінилося, він став нервовим, дратівливим і ви часто спостерігаєте у нього мідріаз, є сенс з’ясувати, чи не став він жертвою залежності.

Однобічний мідріаз

Таке явище теж зустрічається. Воно означає, що один зіницю у людини розширено, а інший-ні, але чому це відбувається?

У медицині однобічний мідріаз називається анізокорією. Проявитися вона може в будь-якому віці, і бути як вродженою, так і придбаної.

Що стосується дітей, то багато з них народжуються з анізокорією, але з часом вона відступає. У таких випадках її можна віднести до фізіологічним особливостям організму. Іноді з віком вона не проходить, але і шкоди не приносить. Якщо недуга супроводжується погіршенням зору і загального самопочуття, необхідна допомога лікаря.

Бувають і зворотні ситуації, коли малюк народився з однаковими райдужними отворами, але з часом одна з них стає ширше.

Причиною тому можуть стати травми, інфекції, енцефаліт, менінгіт, аневризма, пухлина мозку.

Коли один зіниця розширена, а другий ні, і це явище супроводжується опущенням століття, лікарі можуть запідозрити у пацієнта синдром Горнера. Проявитися він може як у дитини, так і у дорослої людини. Його провокатором зазвичай стає остеохондроз або травма шиї, очей, спинного або головного мозку, лицьового нерва.

Анізокорія може розвиватися на тлі короткозорості, ураження очного нерва, іридоцикліту. Іноді недуга проявляється після операцій на очах.

Якщо ви помітили, що у вас або у когось з близьких патологічний мідріаз або анізокорія – слід звернутися до лікаря, бо як явища можуть свідчити про наявність досить серйозних захворювань.

Залишити коментар