Режим дня дитини дошкільника

Режим дня дитини підлаштовується під життєві обставини, а також під ритм, звички і плани сім’ї: як самого малюка, так і його батьків.

Пам’ятайте: розпорядок дня — спосіб розподілити час за видами діяльності протягом доби. Його завдання не навантажити дитини по максимуму, а збалансувати його розпорядок дня так, щоб організм і нервова система малюка не були переобтяжені, щоб будь-який вид діяльності приносив користь, а не виснажував дитини. Періоди роботи і навчання повинні поєднуватися з відпочинком, сном і їжею.

Плюси і мінуси дотримання режиму

Не всі психологи і педіатри сходяться на думці про користь запровадження в життя дитини чіткого розпорядку дня. Є як позитивні, так і негативні відгуки дотримання режиму. Вибір залишається за батьками, тільки вони можуть зрозуміти діє розпорядок дня на їх дитини позитивно чи присутня набагато більше негативних моментів.

Негативні відгуки:

 • Дотримання жорсткого режиму суперечить природному біології: організм дитини на рівні інтуїції розуміє свої потреби, і режим не є необхідністю.
 • Режим – це свого роду насильство і примус робити «як треба». Далеко не кожному дошкільнику режим приносить психологічну користь.
 • Дитина – особистість творча, володіє індивідуальністю і відкритістю. А режим – це обмеження, які потрібні іноді більше батькам.

Позитивні відгуки:

 • Дотримання режиму дня для дошкільника – це шлях до здорового тіла: один час для прийомів їжі, прогулянок на свіжому повітрі, сну.
 • Лікарі вважають, що саме дотримання режиму сприяє зміцненню здоров’я; усьому свій час їжі, сну, прогулянок, і організм звикає – сон стає міцним, а апетит поліпшується.
 • Саме режим допомагає організувати час дитини, а це значить, що все буде передбачувано, заплановано, як наслідок, у дошкільника не буде почуття безпорадності від попадання в несподівані ситуації, не буде суєти і занепокоєння.
 • Дитини, який звик до режиму потрібно менше контролювати. Це добре як для батьків, так і для дошкільника.
 • Саме розпорядок дня часто стає тим «рятувальним колом», який рятує малюка в новому світі школи. Це та стабільність і незмінність, яка додає впевненості.
 • Режим часто сприяє формуванню самодисципліни.

Важливо розуміти, що режим дня дитини – це не суворий графік, коли з точністю до секунди потрібно вкластися в час для виконання завдання, це хороший спосіб задовольнити потреби дитини. Дорослішаючи, розпорядок дня в малюка може і повинен змінюватися.

Для кожної сім’ї режим буде будуватися згідно їх уявленням про необхідної діяльності для дитини, хобі та традиціях.

Перед найважливішою подією для малюка – надходженням до школи – завдання батьків заздалегідь перебудувати його розпорядок дня, так, щоб мінімально змінювати його у початковій школі. Дитина повинна висипатися, гуляти, робити уроки пізно ввечері, а заздалегідь. Щоб дошкільник міг не тільки вчитися, але й приділити час ігор, хобі чи улюбленій справі.

Складаючи розпорядку дня пам’ятайте:

 • важлива гнучкість режиму;
 • розумність його складання;
 • необхідно виходити з інтересів і потреб саме вашої дитини.

Привчаємо дитину до режиму дня

Якщо так склалося, що ваша дитина не дотримується режим дня або з якихось причин його розпорядок збився або просто погано вписується в нові обставини життя дошкільника, то необхідно його змінити.

Робити це потрібно поступово:

 • Грайте з дитиною, привчаючи до режиму. Вам дуже допоможуть ігри та змагання. Використовуйте кольорові плакати, веселі і оригінальні годинники, будильники, яскраве розклад і т. д.;
 • Не відхиляйтеся від режиму, ні при яких умовах (прихід гостей – не привід змінити режим);
 • Звертайте увагу на те, як дитина себе почуває (при хворобі внесіть потрібні коригування в розпорядок дня);
 • Не замінюйте ігри і прогулянки на комп’ютер, планшет або телевізор;
 • Покажіть приклад – обов’язково самі дотримуйтесь режим, інакше дитина побачить, що розпорядок дня необов’язковий.
 • Інтуїтивний режим. Якщо ви уважно придивитеся до свого малюка, то помітите, що часто він встає і йде спати приблизно в один час, грає, гуляє. Батьки, які заперечують прийнятий розпорядок дня часто вибудовують свій, не усвідомлюючи цього.

Що дає режим дня дитини

 • Кожен педіатр говорить батькам, що режим дня дошкільника — це база для здоров’я дитини, а не просто тимчасовий момент в житті — режим допоможе розвиватися, вчитися і рости без шкоди для здоров’я.
 • Також розпорядок дня впливає на психологічне здоров’я малюка. Якщо ваше чадо засинає і прокидається в різний час, значить, і не спить він різну кількість годин. Як результат стомлюваність, дратівливість, можливі прояви агресії і ослаблення імунітету.
 • Режим організовує дитину і допомагає в досягненні поставлених цілей. Якщо він хоче навчитися грати на гітарі або в шахи, в його розкладі з’явиться час для занять, відповідно малюк іде до мети.
 • Розпорядок дня дитини потрібен як дошкільнятам, так і дорослому. Причому, спочатку він трохи потрібніше батькам, бо це сприяє кращому контролю свого часу. Потім режим потрібен дитині.
 • Дитині, яка живе по режиму з дитинства, не приходить на розум відмовитися лягати спати, їсти або гуляти. Малюк сам буде охоче дотримуватися розпорядку дня, тому що це запорука стабільності і спокою, які для нього важливі. Вранці у дитини є час, не поспішаючи одягнутися, ніхто його не підганяє. Вдень ритм життя в сім’ї передбачуваний – все проходить мирно і без конфліктів. Ввечері батьки можуть присвятити час собі.

Згодом режим незначно змінюється. Зменшується кількість сну, дитина залишає спати вдень спить менше. Але пам’ятайте, що дитині все ще необхідний більш тривалий сон, ніж дорослому.

Сон дошкільника

 • дитині до 5 років необхідно спати більше 12 годин на добу;
 • малюкові трохи старше: від 5 до 6 вже підійде сон від 11 годин;
 • дошкільник обов’язково повинен спати вдень один раз.

Особливість сну дитини визначається всім, що його оточує. Звуки, обстановка будинку, виховання. Ряд дітей необхідність йти спати сприймають з небажанням, іноді з агресією. Малюк не знає і не розуміє, що регулярне недосипання часто є причиною його поганого самопочуття, відсутність настрою, часті примхи і вкрай негативно позначається на здоров’ї в цілому. Що яскраво відбивається не тільки на стані нервової системи, але і в ослабленні імунітету всього організму в цілому.

Лягаємо спати і прокидаємось вчасно

 • Часто малюк хоче завершити те, чим він займався (гри, малювання тощо). Тому заздалегідь (за 10-15 хвилин) скажіть дитині про те, що скоро потрібно лягати спати. А коли цей момент настане, відведіть дитину в ліжко, не піддавайтеся на умовляння пограти ще трохи або сльозам про те, що він не домалював картину.
 • Поступово перемкнути дитини від гри до сну допоможе правило про те, що малюк повинен сам переодягатися. Готувати (розстеляти) ліжко до сну, укладати улюблену іграшку під ковдру.
 • Найкращий спосіб спонукати малюка застрибнути швидко в ліжко і приготуватися до сну — це ритуал з читанням книги на ніч в обнімку з мамою або татом.
 • Краще всього, якщо після пробудження дитина відразу встає. Але не забувайте при необхідності залишити хвилин п’ять чи десять на перехід дитини від сну до бадьорості, адже декому потрібен час, щоб прокинутися.
 • Потім нехай малюк самостійно одягнеться. Протягом усього дошкільного часу у дітей слід закріплювати звичку самостійно одягатися, умиватися і зачісуватися після сну.

Основні правила складання режиму

 • Режим повинен бути доречним і зручним для вас і дитини.
 • Важливо враховувати біологічні ритми малюка, а не змінювати їх.
 • Немає «вірної» розпорядку, є можливий план. Ви можете вставати рано чи, навпаки, будувати свій розпорядок так, щоб обов’язково виспатися.

Якщо щодня повторюється режим під час відходу до сну, їжі, часу для навчання, прогулянок та ігор — надає благотворний вплив на всі фізіологічні процеси в організмі і нервову систему дитини Відомо, що відсутність нормального режиму впливає на стан дошкільника: дитина втомлюється, відчуває себе млявим або, навпаки, занадто збуджений.

Можливий розпорядок дня дитини 3 років. Мама і дитина

Зразкове времяЗанятия спільно з мамою

7:00 Піднімаємося, вмиваємося, одягаємося
8:00 Готуємо і їмо сніданок
9:00 Граємо, робимо завдання, дізнаємося щось нове
10:00 Можна перекусити
10:30 — 12:00 Час відправиться на прогулянку
12:30 Обідаємо
13:00 — 15:00 Післяобідній сон
15:30 Легкий перекус
16:00 Час розвиваючих ігор, творчості і рукоділля
16:30 — 18:00 Прогулянка
18:30 Вечеря в колі сім’ї
19:00 Спокійні ігри і спільне спілкування
20:00 – починайте готуватися до сну, умивання/ванна Починайте готуватися до сну: одягніть піжаму, почитайте казку
20:30 Пора спати

Можливий розпорядок дня дошкільника. Дитина САМ!

Зразкове времяРебенок сам

7:30 Підйом, умивання, вдягання
8:30 Сніданок
9:00 Час рухливих ігор і розвивальних завдань
10:00 — 13:00 Час прогулянки
13:00 Обід
13:00 — 15:00 Післяобідній сон
15:30 Легкий перекус
16:00 Час розвиваючих ігор, творчості, рукоділля і хобі
18:30 Вечеря в колі сім’ї
19:30 Спокійні ігри і спільне спілкування
20:00 Готуємося до сну, читаємо на ніч
21:00 Сон

Залишити коментар