Причини погіршення зору — вороги, яких треба знати в обличчя

В один далеко не прекрасний день ми з гіркотою виявляємо, що не можемо розгледіти номер автобуса або прочитати дрібні літери на етикетці. І що ж далі?

В кращому випадку — оплачуємо апаратне лікування і купуємо лінзи або окуляри, щиро вважаючи, що зробили все, що могли. Але адже зір впало не просто так! І, якщо не усунути причини цього процесу, ситуація буде погіршуватися!

«Екранна» життя

Куди найбільше дивиться сучасна людина — на співрозмовника, на дорогу, на книгу, на світ навколо? На жаль, немає. Велику частину часу він, грубо кажучи, «втикає» в екран. В екран телевізора, монітора, електронної книги, планшета, смартфона — та чого завгодно. Причому телевізор, який ще недавно був притчею во язицех всіх окулістів світу в боротьбі за збереження зору, сьогодні, здається, трохи чи не порятунком від сучасних гаджетів. Адже їх екранна картинка розташовується на критичній відстані від очей.

А в цей час відбувається наступне:

  • око на рефлекторному рівні намагається менше моргати, що призводить до деякого, здавалося б, некритичному висушування рогівки. Але при тривалому процесі за цю некритичність ручатися вже не можна;
  • постійна вимушена фокусування очей вимагає певної напруги очних м’язів і призводить до їх малорухливості. В результаті вони поступово деградують, що є однією з основних причин розвитку короткозорості;
  • немає ніякої гарантії, що яскравість і контрастність екрану відрегульовані в режимі, оптимальному з точки зору освітленості приміщення і інших зовнішніх умов. Очі або надмірно напружуються, або піддаються надмірному впливу;
  • під час перегляду зіниці більше звичайного розширені, що неминуче збільшує негативний зовнішній вплив на них.

Освітлення при читанні

Навіть якщо читати не під ковдрою, підсвічуючи собі ліхтариком смартфона, тривале проведення часу з книгою може стати фактором розвитку короткозорості. Книги читати можна і потрібно, але як би було добре, якби сторінки висвітлювалися рівномірним природним світлом достатньої інтенсивності! Тьмяне освітлення — це погано, але ще гірше, якщо джерело світла знаходиться ззаду і на книгу падає тінь. Важливий і шрифт з междустрочными інтервалами, а також колір сторінок. Просто повірте своєму першому враженню при відкритті книги. Воно засноване на інтуїтивному сприйнятті і найчастіше не обманює.

Лежачи, сидячи, на боці…

Хто не чув про шкоду читання лежачи! А, власне, чому читати лежачи повинно бути шкідливо? По-перше, з-за пози тіла, а по-друге, через положення книги. Мало кому вдається тримати її рівно і перпендикулярно погляду, лежачи на спині. А вже на боці — і поготів. Книга буде знаходитися не тільки не під тим кутом, але ще і на різній відстані від обох очей.

Що ж стосується тіла, то грудна клітка в такому положенні виявляється здавленої, а подих мимоволі збивається з правильного ритму. І побіжне зауваження: важко інтелектуально мислити в положенні лежачи. Тому ми часто так і засинаємо — похованими під розумною книгою.

Сонце світить прямо в око

Ультрафіолет — ще один негативний фактор, що руйнує зір. Процес цей не такий швидкий і яскравий, як засмага проявляється на шкірі. Але надмірний вплив сонячного світла на сітківку ока не проходить безслідно, викликаючи поступову деградацію її клітин. Можливо, результат цього процесу відгукнеться через багато років, ближче до поважному віку. Але добре бачити світ навколо, повірте, хочеться нітрохи не менше і в старості. Тому в яскравий сонячний день не слід нехтувати сонцезахисними окулярами. Причому якість скла — ще один важливий чинник падіння гостроти зору.

До речі, велика помилка — думати, що захисні окуляри потрібні тільки влітку. Взимку очі страждають від ультрафіолету нітрохи не менше, а часом навіть і більше. Різниця в тому, що влітку ці промені прямі, а взимку — відбиті. Але якщо до сонця ми піднімаємо очі не так часто, то чистий сніговий покрив у ясний день сліпить очі, навіть якщо ми дивимося собі під ноги.

Скажи мені, що ти їси…

Здавалося б, вже з їжею-то яка може бути зв’язок! Сама, виявляється, безпосередня. Очі — це орган, а будь-який орган забезпечується поживними речовинами. Але найголовніше в очному апараті в даному випадку — судини. Те, що псує судини всієї системи в цілому, так само поводиться і тут, порушуючи внутрішню мікроциркуляцію. Крім того, рухові м’язи ока, так само як все тіло, схильне до банального ожиріння. І останній фактор харчування — вітаміни, а точніше, їх відсутність. Особливо це стосується відомого «очного» вітаміну А.

Палите?

Тютюнопаління підвищує ризик розвитку катаракти і різних порушень в сітківці ока. Звучить банально, але, на жаль, це так. Дегенеративні зміни можуть відбуватися і в зорових м’язах, здатні торкнутися і оптичний нерв. Крім того, порушення загального кровообігу, що має при цьому місце, неминуче позначається і на очах. В результаті відбувається збій у мікроциркуляції, що багаторазово збільшує ризик падіння гостроти зору.

Перевтома — ворог хорошого зору

Недосипання, хронічна втома, перевтома, часті стресові ситуації, підвищене фізичне навантаження — все це додаткові фактори, буквально «б’ють» по очах. Напружується і зношується весь організм, і очної апарат зовсім не виняток. До речі, саме звідси ми отримуємо перший сигнал про те, що пора відпочити. Очі червоніють, злипаються, сльозяться, зображення стає нечітким — знайомо? Отже, необхідно освоїти методику розслаблення і зняття втоми очей. Нічого складного в ній немає, і часу ці прийоми віднімають небагато. Зате чудово відновлюють працездатність і знижують ризик проблем, вирішувати які потім доводиться у окуліста, і найчастіше — вже безрезультатно.

Зору властиво погіршуватися — омана настільки ж поширене, наскільки й шкідливе. Це не тільки потужна «антиплацебо», що ставить під удар здоров’я, але і непростиме виправдання безтурботного ставлення до власним очам. Адже понад 80 % інформації про навколишній світ ми отримуємо завдяки зору. Берегти як зіницю ока — хіба не так ми говоримо про щось, що має для нас особливу важливість і цінність!

Залишити коментар