Постановка звука «З»: артикуляційна гімнастика

Постановка приголосного звуку «З» зазвичай не викликає великих труднощів, до того ж далеко не всі діти потребують доопрацювання цього звуку. Тим не менш, якщо батьки помітили дефекти у вимові «З», то необхідно вжити заходи, так як вчасно проведена постановка цього звуку забезпечить в подальшому і правильну артикуляцію похідних від нього «З» і «Ц».

Як краще поставити цей звук, яким чином навчить дитину вимовляти його коректно?

Способи постановки звука «З»

Існує два найбільш часто використовуються в логопедичній практиці способів постановки свистячого звуку «З».

Але перед тим як починати їх, необхідно провести декілька вправ, спрямованих на активізацію роботи потрібних органів мовного апарату. У цьому допоможе артикуляційна логопедична гімнастика, спрямована на тренування правильного мовленнєвого дихання і відпрацювання потрібного положення мови.

«М’яч в ворота»

Позначте імпровізовані ворота двома кубиками (сірниковими коробками, рахунковими паличками). Попросіть дитину, видуваючи струмінь, загнати в «ворота» шматочок ватки або невеликий аркуш паперу. При цьому треба стежити, щоб дитина не роздував щоки, губи повинні бути округлені, видих повинен бути рівний і спрямований. Якщо виконуючому це вправа важко не надувати щоки, можна злегка притискати їх пальцями.

«Чистимо зубки»

Попросіть дитину посміхнутися, широко відкривши рот, як мавпа. Після цього поясніть йому, як можна почистити зубки, використовуючи кінчик язика. Спочатку потрібно почистити зубки, обвівши кінчиком мови зовнішню сторону нижніх зубів, потім верхніх. Потім зробіть те ж саме з внутрішньою стороною зубів, спочатку пройдіться мовою уздовж підстави нижніх зубів, потім – верхні.

Дайте дитині дзеркало і попросіть його зафіксувати те становище мови, при якому його кінчик впирається в основу верхніх різців. Це дуже важливо для проведення подальшої постановки звуку «З».

Артикуляційна гімнастика, виконувана регулярно, істотно полегшує постановку будь-яких труднопроизносимых звуків.

На наступному етапі переходимо від підготовчих завдань до вправи, яке навчить дитину належним чином «свистіти» і допоможе поставити йому свистячий звук «З».

Перший спосіб

«Насос»

Згадайте разом з малюком, як свистить насос, яким надувають м’ячик чи гумовий матрац. А тепер запропонуйте йому спробувати імітувати цей звук.

Візьміть дзеркало в руки і попросіть дитину широко посміхнутися. Скажіть йому, що зубки під час цієї вправи повинні бути щільно зімкнуті, як парканчик. І ось в цьому положенні (рот широко відкрити у посмішці зуби стиснуті) попросіть учня зробити видих, подути, видаючи звук, схожий на свист насоса «з-з-з».

Для того щоб проводиться вправа було більш зрозуміло дитині, продемонструйте прохолодну повітряну струмінь, яка утворюється у нього при видиху. Для цього під час видиху йому потрібно приставити тильну сторону долоні до губ і рота.

Другий спосіб

Цей спосіб застосовується в тому випадку, якщо у дитини спостерігаються яскраво виражені дефекти у вимові «З». Це може бути шепелявість, заміна звуку «З» на інші звуки («ф» і «в», «д» і «т»). До дефектів також відноситься надмірне пом’якшення «з» («сюп», «сябака» замість «суп» і «собака») там, де це не потрібно.

Перед початком постановки свистячого «з» цим способом проводиться артикуляційна гімнастика, що включає вправи на розвиток мовного дихання і рухливість кінчика мови. Можна скористатися вправами з попереднього розділу.

Так як, виконуючи це завдання, дитина буде використовувати свій вказівний палець, то перед уроком йому потрібно чисто вимити руки і підстригти нігті.

«Свисток»

Виробляємо механічну постановку звука «З»:

Крок 1. Широкий розслаблений язик лежить за нижніми зубами. На нього дитина кладе першу фалангу вказівного пальця.

Крок 2. Рот закривається, пальчик злегка прикусывается зубками. «Свисток» (палець) виявляється у роті. Пропонуємо дитині широко посміхнутися, при цьому пальчик залишається в роті, зуби, як і раніше, стиснуті. Передні зубки в усмішці повинні бути відкриті до іклів.

Крок 3. Тіло мови напружуються, його краю піднімаються з двох сторін прикушений мови і тягнуться до куточків рота.

Крок 4. Зберігаючи це положення мовного апарату, дитина «свистить в свисток, тобто робить сильний, глибокий видих.

Отриманий «з-з-з» спочатку необхідно відпрацювати у зворотних складах, тобто складах, які на нього закінчуються: ас, ос, вус, ес.

Робиться це наступним чином: дитина починає вимовляти голосний звук, потім кладе палець в рот і виконує вправу «Свисток». На наступному етапі відпрацьовується вимова односкладових слів, що закінчуються на «З»: пес, ніс, тес, ліс. Надалі необхідність використовувати пальчик відпадає, як тільки рефлекторно закріплюється правильна постановка органів мовного апарату при проголошенні звуку «з» на вдиху і видиху.

Закріплення (автоматизація) вимови звука «З»

На цьому етапі використовуються стандартні логопедичні ігри та вправи. Перед початком заняття проводиться артикуляційна гімнастика, спрямована на стимуляцію рухливості мовних органів. Гарною підмогою для постановки правильної вимови звука «з» будуть скоромовки, загадки, оповідання, слова в яких містять цю букву в різних позиціях – на початку слова, в середині, в кінці.

Читаємо скоромовки

Починаємо заучування скоромовок з простих і коротеньких:

У лисички в мисці – рис і сосиски.

Порассуждайте разом з дитиною, їдять чи насправді лисички «рис і сосиски»?. Якщо ні, то що вони їдять насправді?

Спить сова і сплять совята,

Сич заснув, а з ним сычата.

Спить весь ліс, заснули сойки

На сосні біля старої ялинки.

Промовте скоромовку-загадку разом з дитиною кілька разів, поступово збільшуючи темп. Проаналізуйте її зміст, знайдіть неточність, яку допустив автор. Елементи міркувань і аналізу на логопедичних заняттях сприяють не тільки постановки правильної артикуляції, але й розвитку мовлення дитини.

Читаємо тексти

Гуси паслися неподалік від лісу, в якому росли високі осики і сосни. У цьому лісі жили сови і лисиці. Лисиця зголодніла, захотіла зловити сову, а сова взяла і полетіла. Вийшла лисиця з лісу, бачить, гуси пасуться. Стала думати лисиця, як їй зловити гусака і з’їсти. Схопила одного, а він вирвався і полетів, і слідом за ним всі гусяче стадо відлетіло.

Прочитайте кілька разів текст разом з дитиною, добийтеся чіткої артикуляції «З». Потім попросіть відповісти на питання:

Хто жив у лісі? Чому лисиця не змогла зловити сову? Де паслися гуси? Вдалося зловити лисицю гусака?

Завдання батьків на даному етапі – здійснити правильну постановку звука «З» і вчасно відстежити можливі проблеми. Тоді в подальшому дитині буде набагато простіше освоїти вимова таких шиплячих звуків, як «Ш», «Щ» «Ч».

Залишити коментар