Підвищене ШОЕ у дитини – шукаємо причини

Багато захворювання можна виявити лише за допомогою загального клінічного аналізу крові. Швидкість осідання еритроцитів (скор. ШОЕ) – один з показників цього дослідження. В ході аналізу кров взаємодіє з антикоагулянтом (цитрат натрію) і її клітини (еритроцити) осідають на дно пробірки. Вимірювання швидкості осідання еритроцитів проводять протягом години.

Принцип роботи еритроцитів

За певний проміжок часу еритроцити об’єднуються в більш великі утворення (агломерація) і осідають на вертикальних стінках судин. Варто зазначити, що показник ШОЕ ніколи не оцінюється окремо від інших – рівня еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів.

Однак підвищена ШОЕ або ж зниження показника свідчать про те, що в організмі присутствуюткакие-небудь захворювання на стадії загострення. У новонароджених дітей даний показник низький, але це є природним явищем. По мірі росту дитини вона збільшується.

Норми у дітей різного віку:

 1. Новонароджені – 2-2,8;
 2. До року – 4-7;
 3. Від 1 до 8 років – 4-8;
 4. Від 8 до 12 – 4-12;
 5. Старше 12 років – 3-15.

Методи визначення ШОЕ в крові дитини

Зараз використовують два способи, щоб визначити цей показник: метод Панченкова і Вестергрена.
Перший полягає у приміщенні біологічної рідини на скло, яке встановлюється вертикально. Другий – більш точний, так як оптимально відтворює умови цього процесу в організмі. В нормі показники обох аналізів збігаються. Метод Вестергрена більш чутливий, тому що використовується венозна кров і вертикальні пробірки. Якщо результати аналізу за Вестергрену показують підвищення швидкості осідання еритроцитів, значить, повторної перездачі не потрібно, інформація достовірна.

Підвищене ШОЕ: що може бути у дитини?

Досить часто про порушення дізнаються при плановому відвідування педіатра. Якщо лікар не бачить причин, які призвели до відхилення, призначається перездача аналізів в інший час дня чи іншим методом, а потім може знадобитися додаткове дослідження.

Крім того, враховуються і інші показники загального та біохімічного аналізу крові, сечі, проводиться зовнішній огляд дитини, збирається анамнез зі слів батьків. Наприклад, при одночасному зростанні рівня лейкоцитів можна подозреватьострый запальний процес.

Якщо ж швидкість висока, але лейкоцити знаходяться в межах норми, це може свідчити про ряд вірусних інфекцій, або ж про настання одужання (лейкоцити досягають меж норми раніше, ніж ШОЕ).

Причини підвищеного ШОЕ, виявленого в крові у дитини

Даний показник може змінюватися з-за великої кількості причин, як фізіологічних, так і патологічних. Приміром, у дівчаток він трохи вище, ніж у хлопчиків. Природні коливання спостерігаються в різні періоди дня, наприклад, з 13 до 18 години швидкість може трохи збільшуватися. Є періоди, коли відбувається природне коливання: 28-31 день з моменту народження, 2-річний вік. В цей час показник може збільшуватися до 17 мм/год

При гострому перебігу захворювань білковий склад плазми змінюється. Підвищується концентрація
гаптоглобіну, С-реактивного білка, що, відповідно, тягне за собою зростання ШОЕ. Можливим провокуючим фактором може бути знижена в’язкість крові і утворення незрілих форм еритроцитів. При наявності гострого запалення зростання цього показника спостерігається вже через 24 години після підйому температури. При хронічному перебігу запалення вплив робить зростання рівня імуноглобулінів і фібриногену. Також до цього призводить анемія.

Про що свідчить підвищена ШОЕ, діагностоване у крові у дитини

Найчастіше причини ховаються в наявності гострого або підгострого запального процесу. Також спровокувати таке явище можуть різні травми, отруєння, алергії, глистні інвазії, недоліковані вогнища інфекцій. Одним з факторів є стрес.

Крім того, існує безліч серйозних патологій, які впливають на показник ШОЕ, провокуючи його зростання:

 1. Грип, ГРВІ, ангіна, захворювання системи дихання;
 2. Запальні процеси в тканинах і органах;
 3. Септичні та гнійні процеси, туберкульоз органів;
 4. Патології сполучної тканини, ряд аутоімунних станів;
 5. Захворювання щитовидної залози;
 6. Порушення метаболічних процесів;
 7. Анемія;
 8. Ряд онкологічних патологій.

У немовлят таке найчастіше спостерігається на тлі наступних станів: прорізування зубів; дефіцит вітамінів; присутність у грудному молоці великої кількості жиру; прийом препаратів, що включають в свій склад ібупрофен або парацетамол. Також це явище може бути цілком природним, тобто бути індивідуальною нормою організму. В останньому випадку рекомендується регулярно здавати аналізи.

Трапляється, що все в нормі, а підвищені тільки показники ШОЕ. Ложноположительное прискорення може бути спровоковано ожирінням малюка, зниженням рівня еритроцитів і гемоглобіну, прийомом деяких вітамінів, частими алергіями, вакцинацією проти гепатиту.

Лікар повинен додатково досліджувати мигдалики, лімфатичні вузли, пропальпироватьселезенку, оглянути нирки в різні положення тіла, прослухати серце, призначити ЕКГ, рентген легенів, аналіз крові на білок, тромбоцити, ретикулоцити, імуноглобуліни.

Якщо лікареві не вдається пов’язати зростання цього показника з якою-небудь патологією навіть після ретельної діагностики, то цей факт співвідносять з індивідуальними особливостями малюка.

Моноцити і ШОЕ підвищено в крові у дитини

Моноцити – це незрілі клітини крові, про які вже згадувалося вище. Рівень моноцитів також можна дізнатися за допомогою загального дослідження крові. Якщо потрібна більш детальна інформація, аналізують лейкоцитарну формулу, при якій моноцити входять до її складу. Як підвищений, так і знижений їх утримання свідчить про порушення в роботі організму. Зростання їх рівня називають моноцитоз. У медицині вважається нормою, якщо кількість незрілих клітин складає до 11% від загального числа лейкоцитів.

При зниженні їх рівня підозрюють порушення в імунній системі. Таке часто зустрічається при
ушкодженнях кісткового мозку, наприклад, при апластичної анемії або нестачі вітаміну В12. Крім цього, таке можливо при променевої хвороби, волосатоклетчатом лейкозі.

Моноцити значно підвищуються при туберкульозі, сепсисі, злоякісному ураженні лімфатичної системи, а також при токсоплазмозі, малярії, бруцельозі і сифіліс.

Так що зростання рівня незрілих клітин повинен насторожити батьків і педіатра, і стати приводом для ретельного медичного обстеження.

Лікування підвищеного ШОЕ

Як правило, цей показник приходить в норму після усунення інфекційного захворювання. Терапія при таких полягає у застосуванні противовирусныхпрепаратов, антибіотиків, інших засобів залежно від специфіки захворювання. Якщо причини ховаються в інших захворювання, то лікування проводиться у відповідності з їх специфікою.

На закінчення можна сказати, що показник ШОЕ – це важливий критерій діагностики стану малюка, але може бути й таке, що він ростіть тільки з причини його індивідуальних особливостей.

Залишити коментар