Пересадка фікуса: яка земля для цього потрібна, у яку пору року найкраще це робити?

Любителі рослин із задоволенням беруть один в одного відростки фікуса, щоб посадити цю рослину у себе вдома. Велика частина його видів (яких налічується кілька сотень) дійсно не вибагливі, але для того, щоб рослини легко приживалися, потрібно забезпечити певні умови. Але є і більш примхливі види культури.

У будь-якому випадку важливо знати не тільки, як пересадити фікус, але і коли потрібно це робити, яка земля потрібна рослині і які умови.

Коли пересідає квітка?

Такі ознаки допоможуть вам зрозуміти, що фікусу потрібен інший горщик:

 • З отворів внизу старого горщика визирають коріння;
 • Після того як ви полили квітка, через короткий час грунт просихає;
 • Ви бачите сплетіння коренів в землі.

В цілому частота пересадки залежить від того, який вік рослини. Якщо воно молоде (до 4-х років), проводити процедуру необхідно щороку. Для більш дорослих квітів вона здійснюється рідше – приблизно 1 раз/на 2 роки.

Що стосується сезону, коли слід пересаджувати фікус, то це кінець зими – початок весни.

Його невибагливість багатьох наводить на думку, що робити це можна і восени, але це не відповідає дійсності. Це час року для пересадки культури є невідповідним періодом. Деякі квітникарі мають іншу точку зору на те, як часто необхідно пересаджувати фікус, зокрема, в який час року це потрібно робити. Вони кажуть, що можна здійснювати процедуру і влітку, але не в сильну спеку.

Підготовка

Якщо у вас є відросток, його спочатку потрібно помістити в посудину з водою, де він пустить коріння. У горщик із землею відросток пересідає тільки з ними.

Досвідчені рослинники рекомендують висаджувати рослину відразу ж, коли кінчик стебла стане підсохлим. Цей підхід вимагає спеціальних навичок, тому, якщо ви вперше займаєтеся розведенням квітки, почекайте, поки стебло пустить коріння. Він приживеться краще і швидше, якщо ви виберете спеціальний субстрат, призначений для посадки молодих квіток.

Пересадка

Як правило, процес здійснюється методом, який називається «перевалка». Він припускає, що коріння не вивільняються з земляної грудки і переносяться у новий горщик разом з ними.

Нова діжка для фікуса повинна бути ширше попередньої на 2-3 см в діаметрі. Для заходу підготуйте спеціальний грунт, який можна придбати в магазині або зробити своїми руками.

У другому випадку вам знадобиться:

 • Пісок;
 • Хвойна земля;
 • Торф.

Компоненти беруться в пропорції 1:2:2 відповідно.

Такий грунт потрібно складати, якщо перевалка робиться для молодої культури, а якщо вона доросла, знадобиться наступний склад:

 • Листова земля;
 • Хвойна суміш;
 • Торф;
 • Дернова земля;
 • Перегній.

Всі компоненти потрібно взяти в рівних частинах.

Щоб пересадити фікус правильно, необхідно врахувати і такий чинник, як температура. Вона повинна становитиме 18-23 градуси.

Вищою вона бути не повинна, оскільки спека може вплинути таким чином, що незабаром рослина почне в’янути і згодом може навіть загинути.

Перш ніж пересадити фікус, потрібно полити його в старому горщику за добу до заходу, щоб він легше извлекся, особливо якщо мова йде про такі його види, як каучуконосний.

Тепер можна дістати його з горщика, трохи струсити землю (але не всю) і перемістити рослина в нову ємність. Низ діжки не забудьте покрити дренажним шаром, що складається з пінопласту, керамзиту та інших компонентів. Оточіть культуру грунтом, закриваючи всі порожні простору. Врахуйте, що пересаджувати квітка потрібно так, щоб коренева шийка не була заглиблена.

Як тільки перевалка закінчена, полийте фікус. У випадках коли процес не може в силу великого віку культури, досить замінити верхню частину ґрунту.

Поради та рекомендації

Фікусу буде потрібно якийсь час на адаптацію в новій ємності, особливо якщо пересаджувати рослину, у якого багато коренів, бо як горщик може бути для нього занадто великим. У цей період зростання культури може сповільнюватися.

Іноді рослинники ризикують висаджувати або переміщати рослину в новий горщик восени. Деякі його види дійсно нормально переносять цей процес, але важливо пам’ятати, що період жовтень – лютий ознаменовується скиданням листя з-за нестачі тепла і світла. Особливо це потрібно врахувати, якщо ви збираєтеся пересадити фікус каучуконосний.

Якщо ви не бажаєте, щоб квітка продовжував зростати, переміщати в більший горщик його не потрібно. Щоб не нашкодити йому і не дати загинути, 1 раз/3 року потрібно зрізати пагони. Пам’ятайте, що ці рослини не цвітуть в «неволі», тому не чекайте, що пересаджені в домашніх умовах, вони зацвітуть.

Кілька важливих нюансів, які варто врахувати при проведенні процедури:

 1. Новий горщик не повинен бути набагато більше старого, бо як квітка воліє рости в тісноті;
 2. Коли ви отримаєте квітка, вивчіть його коріння — серед них можуть бути зіпсовані. Такі коріння потрібно акуратно видалити, але робити це необхідно правильно – після маніпуляції їх слід обсушити, а потім обробити місця зрізів за допомогою «Фунгіциду»;
 3. Навіть здорові корені можуть ламатися в руках, якщо з ними неправильно звертатися, тому тримайте витягнуте з ємності рослина акуратно. Головною ознакою того, що вони підгнили, є їх раскисание, коли ви дістанете з горщика фікус;
 4. За кольором коренів неможливо визначити, чи здорові вони чи ні, тому як їх забарвлення може бути коричневим, жовтим, бежевим, білим;
 5. Якщо фікус дуже великий, пересаджувати його не варто, потрібно вдатися до періодичного зняття верхній частині ґрунту.

У деяких випадках перевалка не застосовується і для пересадки землю потрібно з рослини збивати, але, як правило, не всю, а частково.

Звичайно цей метод використовується для молодих квітів, які були тимчасово поміщені в субстрат для транспортування. В такому грунті перебувати весь час культура не зможе.

Квітка в новій ємності повинен знаходитися на тій же висоті, на якій він перебував раніше. Ця умова часто не враховується, що доставляє дискомфорт рослині.

При перевалці культура переживає стрес, тому не варто лякатися і дивуватися, якщо вона буде скидати багато листя.

Той факт, що здебільшого застосовується перевалка, рослинники пояснюють багатьма перевагами цього методу:

 • Квітки не доводиться витрачати багато сил на те, щоб відновитися і адаптуватися;
 • Він підходить для пересадки молодих квітів і тих, коренева система яких слабка;
 • Процес перевалки можна здійснювати в період цвітіння культури.

Є у методу і недолік, що полягає в тому, що, незважаючи на те, який з видів рослини пересідає – бенджаміна, каучуконосний і т. д., проводити процедуру доводиться часто. Пояснюється це невеликою різницею між обсягами нової та старої ємності.

В домашніх умовах можна пересадити фікус, в тому числі, бенджаміна? Це можна робити методом прямої пересадки, але застосовується цей спосіб дуже рідко і тільки при особливих обставинах.

Процес досить простий, тому при бажанні його може виконати кожен, лише ознайомившись з технологією проведення процедури.

Залишити коментар