Обрізка туї, формування кулястої крони

У багатьох країнах світу туя вважається чи не найкращим «матеріалом» для придбання навичок топіарне стрижки хвойників. Вона володіє високими декоративними властивостями, які зберігаються цілий рік, разнотипна за кольором і формі, не вимагає ретельного догляду, а, головне – повільно зростає. Останній факт радує тим, що обрізка деревця буде рідкісною і не дуже трудомісткою.

Навіщо обрізати тую?

Що можна отримати в результаті проявленого терпіння і докладених зусиль? Подивіться на зразки топіарного мистецтва, що розташувалися в саду, що примикає до англійського маєтку Хол в Англії, і все відразу стане на свої місця.

Там з тиса та туї створені химерні шахові фігури, реалістичні обриси львів, павичів і геометричних фігур, вік яких сягає трьох століть!

Пластичність і гнучкість гілок – ось те, що надає формі крони обриси літер, цифр, людей і тварин. Але це зовсім не означає, ніби у вас з першого разу вийде обрізати тую так, що позаздрять найвідоміші ландшафтні дизайнери. Це трудомістке заняття, що вимагає терпіння і особливих навичок, фантазії і завзятості одночасно.

Ну а поки ви накопичуєте відповідний досвід, спробуйте обрізати свою тую навесні, і надати їй просту геометричну форму, прикрасивши ділянку зеленим конусом, кулею або пірамідою.

Основні правила стрижки туї

Обрізка і формування вічнозеленої туї починається вже через рік після того, як вона приживеться на новому місці. Якщо екземпляр добре акліматизувався і знаходиться в здоровому стані, то допустимо приступати до реалізації своїх художніх задумів.

Зробіть це з урахуванням таких нюансів:

  • Обираючи майбутню форму туї, орієнтуйтеся на існуючі абриси її крони. Іноді
    трапляється так, що для досконалої та оригінальної композиції досить кілька разів чикнути садовими ножицями, і просто підкреслити закладене природою;
  • Формування рослини передбачає зрізування 1/3 всієї зеленої маси за раз, ніяк не більше, інакше хвойник отримає величезний стрес. Буде набагато розумніше по осені прибрати третю частину молодого приросту, який утворився влітку, і трохи підкоригувати бажану форму;
  • Пам’ятайте, що обрізка кулястої і будь-який інший туї зобов’язує не залишати гілок, не покритих хвоєю. А все, тому що у таких рослин немає сплячих бруньок, і голі гілки просто засохнуть, а не заростуть знову;
  • Обрізана рослина виділяє погано отстирывающуюся смолу, яка, до всього іншого, може викликати сильні алергічні реакції. З-за цього процедуру формування крони слід проводити в рукавичках і в одязі з довгим рукавом;
  • Інструмент, яким ви будете обрізати крону, слід добре заточити, і періодично протирати в міру забруднення соками і смолами. Як тільки закінчите всі процедури, вимийте пристосування в гарячій мильній воді, після чого гарненько висушіть.

Коли краще обрізати?

Щоб саджанець добре переніс екзекуцію, важливо точно знати, в яку пору року її проводити.

У реальності, обрізка рослини туї допустима і ранньою весною, і жарким літом, і навіть пізньої осені.

Головним «дозволеним» параметром є середньодобовий температурний показник, який повинен бути дорівнює +4 °С, але ніяк не нижче.

Знову ж таки, різні сорти туї володіють своїми термінами закінчення смоли, і тому новачкам краще займатися обрізанням в «золоту середину» сезону, а саме – у другій половині літа-на початку осені.

Догляд після обрізки зводиться до наступних заходів:

  • Розпушування приствольной зони і позбавлення її від бур’янів;
  • Мульчування зони вирощування пористими і родючими природними матеріалами;
  • Обприскування крони стимуляторами росту за типом Епіне або Циркону.

Горизонтальне формування крони

Якщо обрізка рослини туї ранньою весною – це не те, чим вам хочеться займатися кожен рік, спробуйте змусити її рости горизонтально за допомогою важків, підвішених за гілки. Ними можуть стати пластикові пляшки, наповнені піском, вбиті в землю кілки і навіть дріт, що змушує молоді гілки згинатися химерним чином. На зиму такі «корсети» прибираються, а все зайве – отстригается.

Фігуристі красуні

Щоб у кулястої туї з’явилася акуратна конусоподібна форма, обрізати її доведеться тричі за сезон. Для цього до верхівки прив’язується мотуз, другий кінець якої приматывается до кілочка, вогнанному в землю.

За такої імпровізованої стороні трикутника і стрижеться зайва зелень. Правильний конус буде з’являтися шляхом переміщення кілочка з мотузкою по колу.

Спіралеподібні абриси теж з’являються досить просто: оберніть деревце скотчем, стрічкою або й зовсім розмалюйте водоемульсійною фарбою з балончика, враховуючи кут нахилу спіралі.

Так вийде домогтися правильних і рівних ліній. І ще: художній топіарі завжди починається знизу.

Догляд та фігурне обрізування куща туї – це відмінна можливість скорегувати неправильну природну форму рослини, зробивши його недоліки у вигляді залисин і малої густоти справжньою окрасою свого саду. Головне – не допустити помилок, не поспішати і не намагатися досягти бажаного результату за один підхід.

Така тактика чревата тим, що туя перетвориться з красуні в потворний кущик, на який витрачено чимало часу і терпіння.

Залишити коментар