Неприємний присмак у роті: причини і супутні симптоми

Раптово з’явився неприємний присмак у роті, причини якого виявляються вчиненого непередбачуваними, є приводом консультації у лікаря. Це явище може супроводжуватися відчуттями солодощі, кислоти, гіркоти.

Його виникнення не завжди говорить про який-небудь патології, однак якщо відчуття присутнє постійно, не слід відкладати рішення про лікування в довгий ящик.

Види відчутних смаків

Зазвичай неприємний присмак у роті – результат хвороб ШКТ. Існують такі смаки: солодкий, солонуватий, гіркий (часто супроводжується печією) і кислий. Кожен з них відноситься до групи симптомів, які свідчать про захворювання різних органів і систем.

Солодкий

Якщо в раціоні достатньо багато висококалорійних страв, які багаті глюкозою, солодкість у роті – звичайне явище. Воно зникне, як тільки вживання солодкого буде обмежено. Однак у тих, що не любить їсти багато цукерок і шоколаду, але відчуває нудотний смак кожен день, можлива серйозна патологія.

Основні причини – підвищений вміст глюкози в крові, поява запального процесу, неправильна робота рецепторів, що відповідають за смак.

Інші причини:

  • Переїдання. Якщо в раціоні людини переважають м’ясні страви і борошняні вироби, кількість глюкози виявляється вище норми у кілька разів. Часто неприємний присмак у роті після їжі з’являється саме при вживанні таких страв.Про регулярне переїдання каже, що періодично виникає важкість у шлунку, задишка.Нерідке явище при постійному переїданні –поява зайвої ваги.
  • Захворювання ШКТ. Найбільш поширена причина – гастрит. Виразка шлунка, що супроводжується збільшенням кислотності – також часта причина. Шлунковий сік потрапляє в стравохід, що викликає печію і відрижку. Нерідко з’являється важкість в грудях. Хронічний панкреатит – ще одне захворювання, яке здатне спровокувати солодкий смак. При панкреатиті стає менше клітин, які займаються виробленням інсуліну, тому він знижується.
  • Стоматологічні проблеми. При розвитку карієсу, стоматиту, пародонтиту відчуття солодощі у роті – звичайне явище. Основна причина – розмноження шкідливих мікроорганізмів.
  • Неврологічні заблевания. Якщо нервові закінчення рецепторів працюють неправильно, це може спровокувати появу не тільки солодкого, але і кислого і гіркого смаку у роті або горлі.
  • Хронічний стрес. Якщо в кров постійно виділяється гормон стресу, можливо поява нервового розладу, яке супроводжується порушенням смакового сприйняття.
  • Після відмови від куріння. Курці, які мають за плечима довгі роки розвитку шкідливої звички, відчувають солодкуватий смак набагато яскравіше, ніж люди, не зловживають нікотином.

Солодкий смак – часто зустрічається симптом. Однак крім нього існує ще кілька порушень вкусовосприятия, які говорять про різноманітних захворюваннях. Визначити, чому у роті з’явився неприємний присмак, досить просто – для цього потрібно придивитися до свого харчування і згадати про хронічні захворювання.

Гіркота

Основна причина гіркоти – порушення роботи жовчного міхура і інших органів жовчовиділення. Якщо жовчі стає занадто багато, вона може потрапити в стравохід, а під час сну (коли сфінктери стравоходу розслабляються) – в рот. Таким чином з’являється неприємний присмак у роті вранці або після денного відпочинку.

Гіркота з’являється і після прийому антибіотиків. Нормальна мікрофлора кишечнику скорочується, що призводить до порушення його роботи і виникненню гіркоти. Цей симптом також характерний для людей, у яких «страждає» печінка. При цьому часто маскуються жовчні протоки.

У здорових людей гіркоту може виникнути при вживанні горіхів, а також різноманітних грибів і кавуна, ці продукти мають жовчогінні властивості. Якщо незадовго до сну рясно повечеряти, це спровокує появу гіркоти. Для профілактики такого стану варто вечеряти не пізніше, ніж за 2 години до сну. Найбільш часто неприємний присмак у роті возникаетиз-за нічних походеньок до холодильника.

Солоний

Розвиток інфекційних захворювань – часта причина появи солонуватого смаку. Нерідко це стає ознакою запальних захворювань носа, ротоглотки і носоглотки. Наприклад, при синуситі слиз виявляється у роті.

Якщо крім неприємного солонуватого присмаку виникає сухість, можливо зневоднення. В такому випадку потрібно щодня вживати більше 1,5 літрів рідини. Солоний присмак – часто результат недостатньої гігієни порожнини рота. Слід ретельно чистити зуби, так і мова.

Кислий

Поява кислого присмаку часто супроводжується печією. Це говорить про порушення роботи шлунка.

Зазвичай при цьому з’являються інші серйозні симптоми, за яких звернення до лікаря стає необхідним. Також при печії виникає неприємний присмак у горлі, іноді з відчуттям застряглого кома.

Якщо інших симптомів не з’являється, варто звернутися в стоматологічний кабінет. При наявності протезів і пломб нерідко з’являється присмак металу. Також кисловатость – супутник хвороб зубів і ясен.

При вагітності

Майбутня мама з перших тижнів вагітності відчуває сильні зміни, які зачіпають відразу кілька систем організму. Раптово з’явився неприємний присмак у роті при вагітності – поширене явище серед майбутніх мам. Якщо жінка починає відчувати смак металу – це ознака вагітності на ранніх термінах.

Гіркота і кисловатость в ротовій порожнині говорять про порушення роботи печінки. Ці ознаки не говорять про небезпеку для мами і малюка, проте здатні доставити серйозний дискомфорт. У цьому випадку звернення до лікаря – єдиний вірний вихід.Часто причини неприємного присмаку в роті у жінок пов’язані саме з виношуванням дитини.

Після стоматологічних процедур

В ротову порожнину постійно викидається слина. Вона не володіє ніяким смаком. Неприємні відчуття можуть виникати при захворюваннях ясен і зубів, а також після видалення зубів. Смак рідко спотворюється назавжди, частіше – це тимчасове явище.

Хірургічне втручання при видаленні зуба досвідченим стоматологом завжди закінчується позитивно. Однак трапляються ситуації, в яких людина відчуває дискомфорт – після видалення зуба неприємний присмак у роті і гнильний запах.

Металевий смак після видалення зуба – частий ознака розвитку анемії. Також це часто виявляється симптомом дефіциту заліза. Літні люди, які користуються протезами, часто відчувають смак металу під час прийому їжі. Це пояснюється тим, що кисла слина починає взаємодіяти з металевими коронками.

Підсумки

Причинами неприємного відчуття можуть стати стоматологічні процедури, переїдання, захворювання ШКТ і неврологічні патології. Також симптом з’являється після перенесеного стресу. Виникає неприємний присмак у роті і під час вагітності, однак турбуватися за здоров’я жінки і малюка не варто.

Своєчасна консультація у лікаря допоможе позбутися від неприємних відчуттів. Будь-який дискомфорт в області шлунку говорить про необхідність відвідування поліклініки.

Залишити коментар