Кровотеча після аборту: норма чи патологія, скільки днів триває

Абортом називають операцію зі штучного переривання вагітності на порівняно ранньому терміні – до 16-18 тижнів. На терміні до 12 тижнів він може проводитися за бажанням жінки, далі тільки за медичними показаннями, наприклад, якщо вагітність перестала розвиватися.

Оперативне втручання виконується різними методами: хірургічного, медикаментозного, з допомогою вакуум-аспірації. Яким би способом не видаляли плодове яйце, завжди виникає кровотеча після аборту. По інтенсивності воно нагадує звичайну менструацію, і поступово сходить нанівець. Однак назвати місячними подібне крововыделение не можна – це не відторгнення ендометрію, а реакція організму на агресивне втручання.

Інструментальний аборт

Під час операції плодове яйце видаляється при вискоблюванні стінок матки наосліп. При цьому зіскоблюється весь ендометрій, і пошкоджуються пронизують його кровоносні судини.

В шийку матку вводять розширювач, її штучно розтягують. Потім вставляють спеціальну ложку-кюретку, якій і проводять всі дії. Процедура вкрай болісна, в даний час її роблять тільки під наркозом. Зовсім недавно жінкам доводилося терпіти цю сильну біль «наживо». Незважаючи на поширеність операції і уявну простоту, для жінок вона є однією з найбільш небезпечних.

Під час хірургічного втручання травмується матка, з’являється високий ризик розвитку запального процесу та інфікування патогенною флорою.

Як би добре не була проведена процедура, кровотеча після неї неминуче. Триває вона від 10 днів до 4 тижнів, і залежить, на якому терміні вагітності була зроблена операція. Оптимально вважається проводити хірургічне втручання на термін від 6 до 8 тижнів.

Якщо плідне яйце не видалили повністю або травмована стінка матки, починається маткова кровотеча рясне – лікарі можуть визначити як «проривний». Якщо воно викликано порушенням технології проведення операції – вишкрібання проводиться повторно. Зупинити кровотеча, викликане перфорацією стінки матки, можливо тільки під час хірургічного втручання. Дуже часто матку доводиться повністю видаляти.

Вакуум-аспірація

Вакуум-аспірацію ще називають міні-абортом. В шийку матки також вставляють розширювач, але
плодове яйце відокремлюють від стінки з допомогою створення вакууму – стінки матки майже не пошкоджуються. Виділення крові можуть починатися на 2 день після аборту.

Метод вважається безпечним, в даний час операція проводиться амбулаторно, під місцевим наркозом. Її мінус – порівняно велика ймовірність, що плодове яйце може залишитися в порожнині матки.

Кровотеча після вакуумного аборту більше нагадує місячні на останніх днях і триває не більше 2 тижнів. Іноді мажучі кров’янисті виділення тривають місяць, але жінка не відчуває ніякої хворобливості. Все залежить від індивідуальної реакції організму.

Тривалий кровотеча або рясні кров’янисті виділення після вакуумного переривання вагітності діагностують як ускладнення. Виникають вони, якщо порушена функція згортання крові або плодове яйце видалили не повністю.

Медикаментозний аборт

Переривання вагітності проводиться без хірургічного втручання, за допомогою спеціальних таблеток.

Зазвичай ліки п’ють по наступній схемі:

 • перша доза зупиняє розвиток ембріона;
 • друга – провокує його відшарування.

Деякі лікарі вважають доцільним після відшарування зародка призначати ліки третього типу – скорочують.

Першу дозу можна випити вдома, під час використання препарату другого типу бажано перебувати під наглядом лікаря.

Зародок виходить разом з кров’яними виділеннями, які спочатку бувають дуже великими – він виглядає як грудку рожевого відтінку. Не варто думати, що цей метод найбільш «гуманний».

По організму проводиться гормональний удар – в основі всіх препаратів, що сприяють вигнання ембріона, висока доза гормонів.

У нормі припиняється кровотеча через місяць після медикаментозного аборту, а ось циклічність менструації може відновлюватися близько півроку. Якщо через 2-3 доби кровотеча посилився, необхідно повертатися в стаціонар – це свідчить про розвиток ускладнень.

Норма або патологія

Кровотеча повинна починатися після будь-якого аборту – при відшаруванні ембріона лопаються кровоносні судини, якими пронизаний ендометрій. Якщо крові не видно – це не привід радіти, значить, розвивається ускладнення, яке називають гематометра.

У шийці матки виник спазм, і кров накопичується в її порожнині, створюючи сприятливе середовище для розвитку запального процесу, яке виникає із-за явища застійного або підвищення активності патогенних мікроорганізмів, впроваджених під час операції. Коли перші 2 години кров відходила, а потім кровотеча зупинилася і відсутній більше 2 діб – це теж привід звернутися до лікаря.

Зазвичай жінки хочуть знати, скільки триває кровотеча після аборту. Точно сказати скільки,
не можна – це залежить від індивідуальної реакції організму і терміну вагітності. Якщо інтенсивність кровотечі поступово знижується, колір змінюється від яскраво-червоного до темного, а потім рожевого або коричневого, можна вважати, що ускладнень не виникло.

Згустки допустимі тільки після медикаментозного аборту. Фібрин і згустки в виділеннях після переривання вагітності, проведеного іншими методами, свідчать про розвиток ускладнень.

Також слід звернутися до гінеколога, якщо в кров’янистих виділеннях присутній гній, підвищилася температура, з’явилися болі внизу живота. Іноді жінки цікавляться, як зупинити кровотечу після аборту в домашніх умовах? Робити це дуже небезпечно. Сильна кровотеча майже завжди свідчить про ускладнення. Лікуватися в цьому випадку слід в умовах стаціонару.

Після аборту

Щоб не допустити ускладнень після аборту, слід уважно ставитися до власного здоров’я:

 1. Не переохолоджуватися.
 2. Не пити медичні препарати, що розріджують кров, і утримуватися від вживання алкоголю.
 3. Бажано виконувати всі призначення лікаря – в даний час після вакуум-аспірації або хірургічного переривання вагітності лікарі вважають за доцільне призначити антибактеріальні або протизапальні засоби – курс лікування близько 3 днів.
 4. Статевий спокій дотримуватися протягом 4 тижнів.

Навіть якщо через 4 тижні менструація не наступила, все одно слід оберігатися. Вагітність може настати ще до першого менструального циклу, а оскільки організм ще не оговтався після гормонального збою, найчастіше вона закінчується мимовільним абортом. В подальшому це може призвести до звичної невиношуваності.

Небезпечна операція

Найнебезпечнішим вважається перший аборт, незалежно від способу, яким його проводили. Він категорично не рекомендується пацієнтам з негативним резус-фактором.

Жінкам радять відмовитися від аборту при наявності наступних гінекологічних проблем:

 • кесарів розтин в анамнезі – до 2 років;
 • хронічних запалень органів малого тазу;
 • при порушенні функції яєчників;
 • при ерозії шийки матки;
 • наявність множинних фібром в молочних залозах.

Тому наважуючись на переривання вагітності, слід подумати, чи дійсно виправдано таке рішення? Може не варто піддавати своє здоров’я ризику? Наступного шансу стати матір’ю при наявності серйозних проблем в організмі може і не бути.

Залишити коментар