Кровоточить пупок у новонародженої дитини два тижні, що робити?

Якщо пологи проходять без ускладнень, маму і новонародженого виписують з пологового будинку на третій-четвертий день. За такий короткий період у дитини не встигає повністю затягнутися пупкова ранка. Виникає вона після того, як відпаде залишок пуповини. Після появи на світ малюка пуповину перерізають, залишаючи невелику частину пупкового каната довжиною в кілька сантиметрів.

Через 3-5 днів залишена частина канатика відпадає, а на її місці утворюється невелика поступово ранка гоїться.

Виникнення пупкової рани у дітей

Тривалість її загоєння пупкової рани залежить від декількох факторів. В першу чергу це впливає товщина пуповини. Чим товще пупковий канат, тим довше буде гоїтися рана.

Погано затягується пупок і в тому випадку, коли відсутня вільна циркуляція повітря. Педіатри також не рекомендують практикувати раннє викладання новонародженого на живіт. Починати його слід тільки по досягненні малюком тритижневого віку.

Процес загоєння може тривати від двох тижнів до місяця. В цей час необхідно регулярно оглядати пупок у новонародженого і стежити за його станом. У перший час ранка може трохи кровоточити. Якщо кровит пупок у тижневого або 2-тижневого дитини, таке явище не вважається патологією, проте може вимагати додаткових заходів по догляду. Отже, чому ж у дитини кровит пупок, і що необхідно робити в цьому випадку?

Причини появи кровоточивості пупка у новонароджених

Причин, за якими може кровить пупок у новонародженого, кілька:

  • Неправильний догляд і часта обробка призводять до травмування рани;
  • Утворилася скоринка була пошкоджена під час заміни підгузника або переодягання;
  • До зриву скоринки привів натужний плач дитини;
  • Дитина ослаблений або у нього низький рівень згортання крові;
  • Починає розвиватися таке захворювання, як гранульома (розростання тканин на дні, ранки).

У перших трьох випадках причин для занепокоєння немає. Ранка поступово затягнеться і заживе. Дві останні причини є серйозним приводом якомога швидше звернутися до педіатра.

Чим небезпечне тривале загоєння пупкової ранки

Будь-які ранки новонародженого, в тому числі і пупкова, вимагають підвищеної уваги й особливого догляду. Чому це так важливо? Головна небезпека полягає в можливості проникнення в організм малюка різних інфекцій, які можуть призвести до виникнення і розповсюдження запальних процесів.

Якщо пупок відвалився і регулярно кровит в протягом місяця, в підшкірних тканинах може розвинутися одна з форм омфаліту (гнійна або негнійний). При більш легкої негнійний формі з’являються прозорі виділення, шкіра навколо рани червоніє і набрякає. При розвитку гнійного омфаліту з пупка починає виділятися жовтуватий гній, загальний стан дитини погіршується: він стає неспокійним, часто прокидається, погано їсть. Може спостерігатися підвищення температури і відсутність прибавки ваги. Якщо не почати лікування відразу ж, захворювання може закінчитися сепсисом.

Рекомендації по догляду

Що потрібно і чого не варто робити, якщо у дитини кровит пупок? Якщо ви помітили, що в області пупка з’являється кров, необхідно буде раз в день обробити рану. Для цього вам знадобиться перекис водню, піпетка, зеленка і вата або ватяні диски. Перед тим як проводити маніпуляції з обробки ранки обов’язково вимийте руки. Всередину пупка капніть кілька крапель перекису. Слід почекати, поки на поверхні рани зникне піна. Після того як скоринки стануть м’якими, їх видаляють ватою. Далі рану змазують зеленкою.

Процес загоєння повинен проходити під ретельним контролем. Першою ознакою того, що
ранка зажила, стане відсутність піни після закапування перекису водню. У випадку, коли через кілька днів обробки кровотечі не припиняються, а малюк стає неспокійним, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Причиною для тривоги повинно стати також відсутність скорочення пупка в обсязі, пульсація в області ранки, поява різних виділень.

Часто надмірна старанність і старанність матусь під час обробки рани виробляє зворотний ефект. Чого не варто робити, якщо кровит пупок?

У першу чергу потрібно пам’ятати, що для швидкого загоєння необхідний вільний доступ повітря. Саме тому не можна заклеювати ранку пластиром, накладати марлеву пов’язку або закривати краєм підгузника.

Не слід занадто часто лізти в рану промивати її, цілком досить одного або двох разів на день. Незважаючи на побоювання заподіяти біль малюкові, ранку треба ретельно очищати, видаляючи з неї бруд і кірки навіть у важкодоступних місцях. Пам’ятайте про те, що під залишилися корочками можуть накопичуватися і розмножуватися хвороботворні бактерії.

Негативно на процесі загоєння позначиться контакт ранки з водою. Це вимагатиме додаткових заходів після купання, про них ми розповімо нижче. Поки не заживе пупкова ранка, дитини також не рекомендується викладати на животик.

Будь-які медичні препарати можна застосовувати тільки за призначенням лікаря. Особливо це стосується сильнодіючих мазей, що містять гормони або антибіотики.

Купання

У мам, які виявили кровотечі з пупкової рани, відразу ж виникає питання: чи можна купати новонародженого дитини, якщо у нього кровит пупок?

На думку фахівців, легка кровоточивість не є протипоказанням для купання малюка. Якщо відсутні запальні процеси і гнійні виділення, змінювати режим немає необхідності.

У ванночку слід наливати тільки кип’ячену воду, в яку за рекомендацією лікаря можна додати відвар з ромашки (дві столові ложки подрібнених квіток заливають двома склянками окропу і настоюють). Купати малюка слід кожен день.

Після водних процедур новонародженого витирають насухо і приступають до обробки пупкової рани.

Правильне виконання всіх процедур та рекомендацій допоможе вам зберегти здоров’я вашої дитини.

Залишити коментар