Криза 3 років у дитини: ознаки, важливі поради психологів

Криза 3 років у дитини — це передбачуваний процес психічного розвитку, необхідний для кожного малюка, коли він починає відділятися і помічати себе як окрему особистість, зі своїми окремими потребами і бажаннями. В силу свого віку він виявляється не готовим до таких різких змін, тому ще не вміє справлятися з собою і ємоціями. Найчастіше його ці процеси лякають, він не знає, що з усім цим робити, і така реакція страшна батькам, які виявляються не готові до таких різких змін і не мають досвіду поводження з мінливим малюком. Зазвичай цей період триває кілька місяців, але бувають випадки, коли може затягнутися на рік або два.

Батькам варто розуміти, що це дуже важливий процес, без нього дитина не зможе перейти на наступну сходинку розвитку, а відповідно не перешкоджати його становлення як окремої особистості і м’яко вести по новому шляху до дорослішання.

Перші ознаки змін

 • Потреба дитини до самостійності. Все частіше чується: «я сам», а коли ви звично пропонуєте свою руку допомоги, він її відштовхує. І не тому, що більше не любить і не потребує, а тому, що хоче самореалізуватися і довести собі, що впорається, покладаючись тільки на свої сили. Він тільки починає відділятися від матері, помічаючи себе окремим, і в такому випадку виникає бажання перевірити : « А на що я здатний? Чим я відрізняюся?». Наприклад, бажаючи почати одягатися самостійно або нести важкий пакет, категорично відмовляючись від допомоги. Незважаючи на те що виходити не буде, він все одно буде відкидати пропозиції зробити замість нього.
 • Негативізм. Бажання дітей йти наперекір батькам лише тому, що надійшла пропозиція, навіть якщо зробити що-то дуже хочеться — чадо відмовиться. Необхідно відрізняти це від впертості, так як це реакція на саму пропозицію, і частіше всього проявляється по відношенню до одного і того ж людині. Малюк може хотіти пограти в іграшки з мамою, але якщо вона це перша запропонує, незважаючи на своє величезне бажання — буде відмовлятися до останнього. І через деякий час все-таки приступить до гри, витримавши момент, і довівши, що грає не тому, що йому запропонували, а тому що згодом сам так вирішив і захотів.
 • Знецінення. Часом неприємний момент для батьків, викликає подив і смуток. Адже ще вчора малюк не міг заснути без улюбленої іграшки, а сьогодні вона втратила будь-яку цінність і виявилася занедбаною. Змінюється також і ставлення дитини до дорослих, на найближчих можуть почати обзиватися і вже не так радісно зустрічати вдома. У цей період діти відмовляються визнавати власну неправоту і просити прощення.
 • Упертість. Криза трьох років дає про себе знати в прагненні довести своє право на окрему думку і бажання зрозуміти, що з ним рахуються, як з дорослим. Проявляється зазвичай, коли у дитини присутня готовність стояти на своєму, незважаючи на переконання і доводи, навіть на те, що і саме бажання чого-то вже пропало. Важливий сам результат, визнання його вміння вести за собою і прийняття його на рівних.
 • Норовистість. Дещо схожа реакціями з негативізмом, з різницею в тому, що в норовистості немає об’єкта, на який вона подається. Вона безлична, виникає абсолютно на всі дії, запропоновані дитині. Зазвичай виникає для того, щоб зруйнувати звичний уклад життя, змінити усталену систему виховання. Наприклад, коли розбушувався дитини складно зупинити і заспокоїти саме в той момент, коли сім’я збирається за столом на святкову вечерю.
 • Бунт. З його допомогою дитина намагається привернути до себе увагу, і як можна більше. І для цього йде на конфлікт абсолютно з будь-якого приводу, вимагаючи виконання саме його вказівок. Може виглядати для дорослих як знущання, але насправді це одна зі складових нелегкого процесу розвитку, психологія становлення маленької особистості.
 • Деспотизм. Перші спроби захоплення влади і бажання повернути стан дитинства, коли дорослі задовольняли всі вимоги за першим покликом. Вимоги часом безжалісні і можуть поранити або дратувати батьків. Спроби дитини контролювати ситуацію і диктувати свої правила часом успішні в сім’ях, де не вибудовують меж і заборон, вважаючи за краще потурати примхам маленького тирана. Проявляється у вказівках, наприклад, не випускає мати в туалет, вимагаючи сидіти поруч з ним і спостерігати за грою.

Як проживати цей нелегкий процес розвитку

Важливо не тільки як поводитися батькам, як впоратися зі своїми почуттями і переживаннями, але і допомогти дитині вижити, не створюючи додаткових перешкод на шляху до розвитку. Слід розуміти, що це психологія, тобто нормальна реакція організму на зміни, а не погане виховання, спадковість або жахливий характер.

Прості поради допоможуть вам дізнатися, як вести себе з капризухою і подолати разом цей важливий етап:

 1. Вікова психологія стосується всіх психічно здорових дітей, тому криза 3 років неминучий. Попереджений — значить озброєний. Бажано заздалегідь до досягнення малюком трирічного віку розібратися з тонкощами і нюансами його проживання. Тоді менше ймовірності виникнення подиву і відчуття безпорадності.
 2. Якщо чадо затіяло спроби проявити самостійність — не зупиняйте його, заохочуйте, інакше з часом він припинить їх, вимагаючи все робити за нього і перестане вірити у свої можливості. Це загрожує тим, що припиняється пошук рішень і можливостей, і при невдачах він не зможе спиратися на свої ресурси і сили, так як буде чекати допомоги ззовні. А це не кращий варіант поведінки і стилю життя в дорослому віці, коли він потрапляючи в соціум очікує що хто-то далі буде його вести і вирішувати за нього. Так що, психологія поводження з карапузом проста, — якщо хоче одягатися сам — надайте цю можливість. Почніть збиратися хвилин на 30 хвилин раніше, щоб він спокійно научался цього важливого вмінню без ваших поторапливаний і злості.
 3. Хоче вибирати сам у що одягатися, а в силу свого віку не розуміє як правильно підбирати одяг по погоді? Поради, які підходять для всіх маленьких дітей: підберіть кілька підходящих варіантів і запропонуйте вибрати з них. Якщо холодно, надайте кілька теплих штанів і светрів, в такому випадку дитина не замерзне в шортиках взимку, і при цьому буде задоволений, що його думкою цікавляться і поважають.
 4. При капризах намагайтеся дотримуватися спокій, так як психологія маленьку дитину всім відома — доки дорослі реагують, приділяють увагу, навіть якщо воно проявляється в лайках і покарання, він буде продовжувати використовувати ті місця, на які ви включаєтеся. Він може довго і вперто шукати слабину і чекати батьківського капітуляції. Або щодня намагатися порушити один і той же заборона, сподіваючись перевірити міцність кордонів, чим викликає масу злості, тому що здається, що не розуміє пояснень, навмисно знущаючись над вашими нервами.
 5. Дуже складно зловити грань між надмірними заборонами і вседозволеністю. Ці полярні відхилення тільки створять масу складнощів на шляху дорослішання дитини і включення його в соціум. Постарайтеся давати простір малюкові для пізнання себе і відділення від вас, при цьому вибудовуючи кордону чітких заборон (наприклад, дозволяти вибирати між запропонованими стравами на вечерю, і при цьому не годувати одними солодощами лише тому, що від запропонованої корисної їжі він відмовляється).
 6. Криза трьох років викликає масу інтересу до пізнання пристрої цього світу, який не варто зупиняти. Будьте поруч і надайте можливість експериментувати, пізнавати, проживати невдачі і радості відкриттів. Якщо впаде — не поспішайте самостійно піднімати і більше не відпускати йти одному, дозвольте йому отримувати і засвоювати досвід. Подбайте в такому разі про безпеку, наприклад, дозволивши побігати по парку, якщо там немає проїжджаючих машин або собак. Якщо розіб’є чашку або забруднить штанці — не біда, адже він вчиться обходитися з побутовими речами самостійно.
 7. Також не варто примушувати дитину робити що-небудь, спробуйте попросити або запропонувати в ігровому варіанті. Таким чином ви уникнете бунту, карапуз відчує, що його думка визнають і поважають. Не доведеться витрачати сили на повчання та подолання впертості. Адже погодьтеся, набагато цікавіше прибирати іграшки не тому, що мама лається, а коли виникає азарт в процесі змагання — хто швидше впорається і усуне їх на місце? У такому випадку навіть обридлий щоденний побут можна перетворити на спільне захоплююче проведення часу і розвинути в карапузе любов до підтримання чистоти і необхідності допомоги дорослим.

Як реагувати на істерики і бунт

У дитини такого віку ще дуже повільний тип психіки, йому необхідно більше часу на реакцію і дії, тому слід це враховувати і не вимагати блискавичного послуху і розуміння. У цьому віці частіше трапляються істерики, так як в цей момент вони втрачають самовладання в силу того, що ще не вміють справлятися з собою і своїми почуттями. Своїм плачем вони просять допомоги, в тому, щоб заспокоїтися і зрозуміти, що відбувається.

В такі моменти, коли малюк падає і б’ється головою об підлогу — не варто лаяти і наказыват. Насамперед важливо відчути, що у вас є сили і ресурси впоратися зі своєю злістю чи соромом, якщо це сталося в громадському місці. Обійміть його, дайте час на завершення піку збудження, спробуйте відволікти — дитина відчує вашу присутність і підтримку. Потім, коли він прийде в норму, поговоріть з ним про те, що трапилося в спокійному місці. Поясніть, що відчували в цей момент, що саме в його поведінці вас засмутило. Запитаєте, що відбувалося з ним, на що саме так відреагував.

А буває, допомагають абсолютно зворотні поради — ігнорування дитини до тих пір, поки не заспокоїться сам. Але це трапляється, коли дитина намагається проманипулировать, щоб отримати бажане або просто вашу увагу. У такому разі задумайтеся, в яких саме моментах ситуація повторюється, щоб зрозуміти причину. Якщо таким чином він вимагає покупки нової іграшки — обов’язково слід встояти від спокуси її придбати заради припинення істерики. Адже потураючи ви самі провокуєте і заохочуєте такі реакції. Частіше розмовляйте з ним про себе, пояснюючи свої відчуття, таким чином, на прикладі малюк буде вчитися розуміти себе.

Важливо пам’ятати, що абсолютно всім батькам здорових дітей доведеться стикнутися з цими труднощами. Любіть своїх капризуль такими, які вони є і допомагайте їм відчувати себе рівними поруч з вами.

Залишити коментар