Косоокість у дітей: причини, симптоми, методи лікування, можливі наслідки недуги

Мабуть, всім батькам відомо, що у новонародженого ще не відрегульовані процеси управління очима, тому останні можуть мимовільно сходитися до перенісся, розходитися по напрямку до скронь або заходило вгору, опускатися вниз.

Коли дитина дорослішає, мають встановлюватися процеси управління очима, але деякі батьки помічають, що цього не відбувається, отже, розвивається косоокість у дітей, але які причини його виникнення і яким має бути лікування недуги?

Етапи розвитку зору в малюків

Знаходження очного яблука не на своєму місці не є відхиленням від норми для грудничка. Пов’язано це з тим, що нервова система малюка ще не має достатнього розвитку, відповідно, не всі процеси в організмі вже налагоджені.

Тим не менш батькам потрібно знати, що явище не повинно носити постійний характер – воно може бути хаотичним. При цьому до напіводнорічного віком воно повинно зникнути. Якщо цього не сталося, можливо, дитині доведеться пройти лікування від косоокості.

З самого першого дня появи малюка на світ його очі розвиваються синхронно.

Ось як це відбувається:

 • На 2-3 тижні життя малюка його погляд вже може ненадовго фіксуватися на будь-яких
  предметах. Дитина вже має здатність стежити за різними об’єктами, незважаючи на те, що кожен з його вічко продовжує функціонувати відокремлено;
 • Приблизно в 5 тижнів життя ока у дітей вже здатні подавати мозку сигнал про одному і тому ж зображенні. У цей період ще можливі хаотичні зміщення очних яблук;
 • До 3 місяців життя дитина вже здатна стежити за об’єктами обома органами зору, розглядати їх, незважаючи на те, що зміщення яблук ще може спостерігатися;
 • У п’ятимісячної дитини картинка формується вже допомогою обох очей, до того ж вона є тривимірною.

У деяких дітей остаточно зір може формуватися протягом перших 10 років життя. На стан органів зору батькам варто звернути більш пильну увагу з піврічного віку карапуза, щоб своєчасно виявити косоокість і вилікувати його.

Причини недуги у дітей

Як правило, він є наслідком інших захворювань.

Так, причини косоокості у малюків можуть бути такими:

 • Генетична схильність;
 • Наявність пухлин очей або інших органів;
 • Інфекції, травми;
 • Порушення рефракції (до них відносяться астигматизм, короткозорість, далекозорість);
 • Аномалії будови очей і вроджені захворювання;
 • Катаракта.

У групу ризику входять і дітки, які народилися недоношеними, особливо якщо їх вага складає менше 2-х кг.

Спадковість, недоношеність і травми, отримані дитиною при народженні, відносяться до вроджених причин. Всі інші причини входять в групу придбаних.

Постановка діагнозу

При підозрі у дитини такого недуги слід звернутися до лікаря. Для виявлення косоокості або спростування такого діагнозу спеціаліст повинен дізнатися про те, як протікала вагітність мами, були травми при пологах і коли батьки запідозрили проблеми з очима у дитини.

Також лікар з’ясовує, як часто спостерігається явище, при яких обставинах це відбувається, чи стикався хтось з родичів з подібною проблемою. Відвідати з дитиною офтальмолога вперше потрібно, коли йому виповниться 3 місяці. Коли лікар отримає відповіді на всі питання, він починає огляд. Спеціаліст досліджує очну щілину, її ширину, очне дно, кришталик, величину і форму яблука, склоподібне тіло, повіку. Крім того, він вивчає рогівку ока дитини на предмет помутніння.

Якщо недуга виявлений і необхідно встановити кут зсуву, використовують метод Гіршберга. Він передбачає, що дитина дивиться на спеціальну лампу, світло від якої потрапляє на органи зору.

При відсутності косоокості світловий відблиск припадає на середину зіниці, а при наявності захворювання він зміщується. Ознака сходящегося косоокості – розташування світлового рефлексу з боку виска. А якщо він розміщений ближче до перенісся, це є ознакою розходиться косоокості.

Якщо при першому відвідуванні лікаря він помітив відхилення, які можуть вплинути на погіршення зору або розвиток косоокості в майбутньому, батькам рекомендують спостерігатися у спеціаліста до піврічного віку, щоб вчасно розпізнати недугу. У цьому віці дитина обстежується і на інші захворювання, які можуть бути супутніми або провокуючими. Крім того, визначається гострота зору дитини.

До 6 місяців життя малюка, коли зміщення очних яблук уже практично не повинно спостерігатися, лікар може застосовувати й інші методики, що дозволяють виявити недугу. Приміром, рухливість яблук можна визначити за допомогою іграшки. Також лікар встановлює тип хвороби.

Вони бувають такими:

 • Паралітична косоокість, викликане ураженням ЦНС, захворюваннями окорухових м’язів, інфекціями, травмами. У цьому випадку недуга поширюється, як правило, лише на одне око;
 • Співдружня косоокість, при якому найчастіше косять обидва ока – по черзі або одночасно. Причинами явища можуть також бути ураження ЦНС, різного роду захворювання очей, поганий зір, короткозорість, далекозорість, астигматизм.

В залежності від напрямку зміщення очних яблук виділяють три види зміщення:

 • Збіжний;
 • Вертикальне;
 • Розходиться.

Лікування

У багатьох випадках воно є успішним і здатне повернути малюкові здоров’я органів зору. Підійти до нього потрібно не просто відповідально щоб досягти результату, боротьба з недугою повинна стати частиною життя як самої дитини, так і його батьків. У ряді випадків процес займається близько 3 років.

Незалежно від того, лікування якого виду косоокості у дітей належить – розходиться, сходящегося або вертикального, воно може бути двох видів.

Консервативне

Воно не передбачає проведення операції. Боротьба з недугою зазвичай здійснюється в ігровій формі, але практично у всіх випадках необхідне застосування методу оклюзії. Він передбачає закриття здорового органа зору щодня на тривалий час за допомогою спеціальних окулярів або пластиру. Завдяки цьому можна змусити хворий очей працювати.

Методи лікування косоокості у дітей без хірургічної операції можуть бути такими:

 • Фізичні вправи для органів зору;
 • Носіння окулярів, з допомогою яких виправляються порушення зору;
 • Лікування супутніх захворювань очей.

Всі ці заходи спрямовані не лише на усунення зміщення очних яблук, але й на встановлення бінокулярного зору (здатності поєднувати одержувану обома очима картинку в одну).

Консервативне лікування не є альтернативою хірургічному, і в ряді випадків застосовуються комплексні заходи.

Хірургічне

У багатьох випадках без нього не обійтися. Лікування за допомогою операції дозволяє відновити рухову здатність м’язів. Тим не менше, хірургічне втручання доцільно, коли зорова здатність вже покращено завдяки консервативних способів лікування.

Якщо недуга вроджений, операцію слід зробити до досягнення дитиною 3-х років. При набутої хвороби вона призначається відразу ж, як тільки зір пацієнта поліпшується.
Операція не є складною, а її тривалість становить близько 1 години. При сприятливому її перебігу і закінчення, малюк вже на наступний день може повернутися додому.

Консервативні методи в більшості випадків продовжують застосовувати і після її проведення, у тому числі, апаратне лікування.

Останній, незважаючи на те, що є терапевтичним методом, використовується тільки після хірургічного втручання. Він дозволяє не тільки поліпшити зір, але і полегшити післяопераційний період. Статистика свідчить, що при використанні апаратного лікування 97%-98% пацієнтів повністю реабілітуються в самі короткі терміни.

При апаратному лікуванні, що застосовується для боротьби з косоокістю у дітей, використовуються такі методи:

 • Фізичні вправи;
 • Лазерна терапія;
 • Фототерапія;
 • Електротерапія;
 • Магнітотерапія.

Якщо ваш малюк зіткнувся з такою недугою, не відкладайте візит до офтальмолога – чим раніше ви почнете лікування, тим більше у дитини шансів на повне одужання.

Залишити коментар