Конізація шийки матки: як проходить операція?

Вам запропонували пройти процедуру, яка називається конусовидна біопсія? Сьогодні ми разом з вами спробуємо з’ясувати, що собою являє така операція. Постараємося пояснити причини, переваги і потенційні ризики цього хірургічного втручання. Отже, конізація шийки матки: як проходить операція?

Кому роблять конусну біопсію?

Шийка матки — це область високого ризику, підвладна клітинним змін у тканинах. Ступінь ризику підвищується при інфекційному ураженні вірусом папіломи людини. Тривалі інфекції сприяють розвитку раку. На щорічному обстеженні лікар бере мазок з шийки матки для проведення аналізу. Його мета — якомога раніше виявити передракові стани, так звану CIN неоплазію. Розрізняють три види неоплазії:

 • CIN I — м’яка дисплазія, вимагає простого спостереження у гінеколога. У більшості випадків вона спонтанно регресує або не розвивається.
 • CIN II і III — помірна і тяжка дисплазія, високий клас передракових уражень. Вони можуть зникнути або ніколи не змінюватися, особливо у молодих жінок. Тим не менше від 5 до 12% з них вироджуються в інвазивний рак-через 10-15 років еволюції.

При сумнівних результатах мазка або знайдених ракових зміни для подальшої діагностики або терапії може бути проведена конусовидна біопсія, тобто видалення конусоподібної частини тканини шийки матки.

Як проводиться операція?

Конізація передбачає, як правило, перебування в стаціонарі протягом двох-трьох днів. Вся процедура зазвичай займає не більше 20 хвилин. Проводиться вона як під місцевою, так і під загальною анестезією.

Перед операцією поверхню шийки змазують розчином йоду, внаслідок чого змінилися клітини різко виділяються на тлі здорових, тому уражена область добре видно хірурга. Операція виконується через піхву. Хірург отримує доступ до шийки з розширювачем і візуалізує пошкодження за допомогою кольпоскопа. Розмір конуса для видалення залежить як від вашого розташування і поширення змінених клітин, так і від використовуваного методу біопсії, а також віку пацієнтки.

Для конізації доступні наступні хірургічні методи:

 • За допомогою скальпеля. Спочатку уражена область шийки матки, що представляє собою коло, надрізається вертикально до 5 мм в глибину. Подальше висічення виконується з використанням похилого конизационного скальпеля. Недоліком методу є крововтрата з області рани.
 • Петльові электроконизация. Це найбільш щадний метод біопсії. Операція проводиться за допомогою дротяної петлі, по якій пропускають струм високої частоти. Електричний контур петлі використовується як ріжучий інструмент. Розмір дротяної петлі визначається площею ураження шийки і глибиною конуса тканини.
 • Процедура з використанням лазера. Технічно це дуже складний і дорогий метод, але він дозволяє точно висікти конус тканини. Гемостаз також здійснюється за допомогою лазера.

Післяопераційний період

Після операції може відчуватися помірна біль. Повне загоєння, як правило, займає шість тижнів. Кровотеча може відбуватися від двох до трьох тижнів після хірургічного втручання. Якщо кровотеча триває довше, слід зв’язатися з лікарем.

Протягом перших чотирьох тижнів після процедури не можна використовувати тампони. Також у цей період необхідно уникати:

 • прийняття ванн;
 • плавання;
 • інтенсивних спортивних тренувань;
 • підняття тягарів;
 • статевих актів.

Післяопераційний період конізації шийки матки вимагає регулярного

кольпоскопічного контролю, як правило, протягом двох років кожні три-чотири місяці. Якщо при конізації не всі модифіковані клітини були видалені, що буває вкрай рідко, проводиться повторна конусовидна біопсія. У важких випадках потрібно гістеректомія.

Чи можуть виникнути ускладнення?

Незважаючи на те що конусна біопсія в гінекології вважається нескладною операцією, все-таки можуть виникнути ускладнення. До них відносяться:

 • Звуження або стеноз цервікального каналу, яке відбувається частіше всього при використанні для операції скальпеля.
 • Запалення області самої рани матки, яке може поширитися на маткові труби і сечовий міхур. Для того щоб зменшити ризик післяопераційного зараження, будь вагінальні інфекції необхідно досліджувати і лікувати до конізації.
 • Ризик передчасних пологів. Клінічні дослідження показали, що такий ризик приблизно в два рази вище після виконання конізації скальпелем. Найнижчий рівень передчасних пологів має лазерна конізація. Одним з важливих чинників є період між операцією і наступною вагітністю. Вагітності протягом перших трьох місяців після конусної біопсії піддаються особливому ризику.

Відгуки жінок про операції

Найчастіше жінок хвилює два аспекти — наскільки болюча конізація шийки матки і які можливі наслідки операції. Ми вирішили з’ясувати відповіді на ці питання у представниць прекрасної статі, які перенесли конусну біопсію.

Отже, конізація шийки матки — боляче це? Ось які відгуки залишають пацієнтки:

 • «Дівчата, не турбуйтеся про конізації. Я також страждала в жовтні. Ніяких болів ні під час, ні після операції не відчувала. Насправді я була дуже здивована. Тільки втрата крові близько трьох тижнів, і більше нічого».
 • «Операція пройшла швидко і безболісно. Єдиний недолік – це втрата крові протягом 15-20 днів».

А ось що говорять жінки у своїх відгуках про наслідки конізації шийки матки:

 • «Рік тому у мене була конусовидна біопсія шийки матки. На регулярних гінекологічних обстеженнях підтверджується позитивна динаміка. Все добре, життя повернулася в колишнє русло».
 • «Після операції кровотеча тривало приблизно 20 днів, як і попереджали лікарі. Все залежить від розміру пошкодженої області. Без сексу довелося обійтися один місяць, щоб не інфікувати і не травмувати рану».

Дорогі жінки, піклуйтеся про своє крихке здоров’я і не забувайте регулярно проходити гінекологічні огляди! Тільки раннє виявлення передракового стану допоможе уникнути важких наслідків. Будьте здорові!

Залишити коментар