Коли, на який день циклу здавати прогестерон?

Прогестерон, на думку фахівців, є важливим гормоном вагітності, за яким можна визначити, чи відбулося зачаття, як розвивається ембріон, як буде протікати виношування плоду, наскільки високі ризики невдалих результатів вагітності. З цієї причини аналіз на прогестерон доводиться здавати всім жінкам, які планують дитину. Як підготуватися до цієї процедури, якими можуть бути результати?

Навіщо потрібна перевірка прогестерону?

В жіночому організмі виробленням прогестерону займається кора надниркових залоз, а після того, як яйцеклітина запліднюється, синтез даного гормону починається і в жовтому тілі, яке протягом декількох тижнів оточує плодове яйце. Таким чином, на ранніх термінах вагітності рівень прогестерону найчастіше найбільш високий, а при відсутності овуляції, жовте тіло гине, виходячи разом з менструальної кров’ю.

 • Відразу після запліднення прогестерон повинен активно вироблятися, щоб «налаштувати» організм на наступні 9 місяців, а перед цим — «переконати» його прийняти плодове яйце, дозволити того закріпитися біля стінки матки. Саме завдяки правильному — повысившемуся — рівнем прогестерону відбувається імплантація ембріона, до моменту якої говорити про настання вагітності неможливо.
 • Крім того, за рахунок підтримки високого рівня даного гормону, матка не відторгає плодове яйце до повного руйнування жовтого тіла на 16 тижні і не робить різких скорочень, що призводять до викидня. Таким чином, лише з відстеження прогестерону можна стверджувати, присутній ризик раптового переривання вагітності.
 • Найчастіше аналіз призначають не з метою спільної перевірки, а для виявлення причин, за якими не відбувається зачаття, а також для визначення можливих патологій, що призводять до збою менструального циклу. Можливі планові вимірювання рівня прогестерону для відстеження стану жінок з індукованою овуляцією: тобто при лікуванні безпліддя. І, звичайно ж, бажано здавати цей аналіз при плануванні вагітності, щоб помітити можливі ризики.

Після того, як дитина з’являється на світло, рівень прогестерону не повинен різко падати. У здорової молодої матері він має більш високі показники, ніж у родили, оскільки він забезпечує лактацію.

На який день циклу краще здавати аналіз на прогестерон?

Оскільки цей гормон має безпосередній зв’язок з овуляцією і менструальним циклом, при перевірці його рівня потрібно враховувати фізіологічні коливання. Зокрема, швидкість і обсяг синтезу прогестерону зростають на початковому етапі циклу, тому, якщо у цей момент здати аналіз, немає ніякої гарантії в тому, що високі значення (майже в 10 разів вище вихідного показника) будуть пов’язані з вагітністю. Максимальні цифри припадає на момент овуляції, після чого події розвиваються в 2-х напрямках: якщо зачаття відбулося, частка даного гормону в організмі буде зростати і далі, а якщо не відбулося, станеться різке повернення до вихідних параметрів.

 • Слід мати на увазі, що наступні 10 днів після овуляції, під час яких плодове яйце рухається до матки, повинна відбуватися активне вироблення прогестерону жовтим тілом, проте іноді трапляється так, що синтез гормону припиняється раніше, внаслідок чого відбувається викидень.
 • В силу подібних природних стрибків у перших фазах, аналіз на прогестерон слід проходити в останні 6 днів менструального циклу. Для жінок, у яких його тривалість становить 28 діб, це 22-28 дні, при скороченні — 17-24.
 • В момент планування вагітності лікарі рекомендують пройти обстеження на 6-й день після овуляції, і з цим терміном не можна помилитися. Але можна буде зробити повтор через 3 доби, а потім ще кілька разів з таким же інтервалом, за сукупністю результатів робити висновок.
 • Якщо відбувається зміна ректальної температури (для перевірки під час вагітності), аналіз роблять в період між 5 та 7 добою її підвищених значень.

У разі нерегулярність циклу про те, коли здавати аналіз на прогестерон, Вам скаже лікар. Швидше за все, це буде кілька днів, оскільки тут не доводиться говорити про точному періоді, в який можна вловити стабільні і впевнені значення.

Крім того, що процедуру потрібно пройти в певні терміни, варто пам’ятати і про правила підготовки до неї: за 8 годин до здачі аналізу заборонено вживання їжі, а також не допускається пити більше 100 мл чистої води. Зазвичай кров здають вранці, натщесерце.

Нормативні значення і можливі відхилення

Якщо Ви дотримали всі терміни і правила для здачі аналізу, а також не брали ніякої гормональну терапію протягом останніх тижнів (та повідомили про це лікаря), отримані результати, швидше за все, будуть достовірними. Як їх прочитати, про що вони можуть сказати?

 • У 1 фазі менструального циклу рівень прогестерону коливається в межах 0,32-2,23 нмоль/л, що триває аж до овуляції, де розбіг стає ширше: 0,48-9,41 нмоль/л. А в останній фазі циклу нормативні значення виростають в 5-6 разів — від 6,99 до 56,63 нмоль/л.
 • Якщо сталася вагітність, прогестерон може трохи впасти, але все одно згодом значно підросте. У 1 триместрі його рівень коливається в межах від 8,9 до 468,4 нмоль/л, у 2 триместрі — від 71,5 до 303,1 нмоль/л, а протягом 3 триместру для нього актуальні значення від 88,7 до 771,5 нмоль/л.

Лікарі запевняють, що після імплантації ембріона важливі не стільки самі цифри, скільки м’яка динаміка зростання, яка і забезпечує рівне протягом вагітності. Якщо ж видані після перевірки результати не потрапляють в ці межі, можна говорити про певні порушення.

 • Занадто низький рівень прогестерону може супроводжувати маткових кровотеч і запальних захворювань репродуктивної системи, говорити про погане функціонування жовтого тіла, збої менструального циклу. Під час вагітності він здатний вказувати на сповільнений розвиток ембріона і плаценти.
 • Високі значення при відсутності вагітності нерідко сигналізують про кістозному утворення жовтого тіла, патологіях кори надниркових залоз, ниркової недостатності. Також вони можуть бути присутніми під час дисфункції матки, аменореї.

В силу того, що відхилення в результатах аналізу на прогестерон нерідко пов’язані безпосередньо з порушеннями репродуктивної функції або проблемами розвитку плоду (у разі вагітності), рекомендовано відразу ж нанести візит лікарю, який зможе встановити вірний діагноз і призначити відповідну терапію.

Залишити коментар