Коли краще робити узд молочних залоз?

Жінка будь-якого віку повинна стежити за здоров’ям своєї грудей — для цього їй рекомендується регулярно проводити самообстеження. Але навіть мамолог здатний намацати далеко не кожне новоутворення.

Найнадійніший спосіб виявити захворювання грудей на ранній стадії – узд молочних залоз. Коли краще робити таку процедуру?

Чому не можна помилитися з датою?

Ультразвуковий скринінг є доступною, недорогий, безпечної, безболісною і дуже інформативної діагностичної процедурою.

З її допомогою можна виявити кісти, ліпоми та інші доброякісні новоутворення, а також ракові пухлини, причому результат обстеження буде відомий відразу ж.

УЗД не вимагає спеціальної підготовки, але є один важливий нюанс: його проводять в певні дні циклу. Щоб отримати достовірний результат, жінка повинна знати, коли краще робити УЗД молочних залоз. Адже в різні періоди під дією гормонів у грудях відбуваються зміни, тому не завжди можна побачити протоки, знайти ущільнення і правильно витлумачити отриманий результат.

Перевірка грудей: на який день записуватися на УЗД?

Якщо коротко, то правило таке: на 6-11 день циклу, тобто після менструації, але до овуляції. У першій його половині груди приходить в норму після місячних, і всі протоки добре проглядаються. А після виходу яйцеклітини з фолікула молочні залози злегка набрякають, що ускладнює діагностику.

Точна дата залежить від віку та особливостей менструального циклу:

  • при короткому циклі, тривалістю до 3 тижнів (коли чергова менструація настає через 21 день і триває близько тижня), рекомендується записатися на УЗД, як тільки повністю припиняться менструальні виділення;
  • при класичному (28 днів) діагностику доцільно проводити на 5-12 добу. Якщо «червоні дні календаря» розтягнулися на більший термін, ніж зазвичай, то обстеження краще запланувати на 7-14 день. При мізерних місячних (коли виділення відзначаються 3-4 дні), УЗД слід провести на 7 день (відлік треба вести від першого дня менструації);
  • при довгому (від 35 днів) – на 10 добу;
  • під час вагітності, лактації, менопаузи (навіть якщо періодично виникають кровотечі) і при клімаксі – в будь-який день. Це пояснюється тим, що залози знаходяться в «спокійному» стані.

Важливо! При будь-яких підозрах на злоякісне новоутворення УЗД має бути проведено негайно, без прив’язки до «жіночого календаря».

УЗД – нешкідлива процедура, тому вже з 18 років дівчина може виконувати її раз на рік. Жінкам старше 35 вона рекомендована раз в 12 місяців навіть при відсутності неприємних симптомів. Дами, які переступили 45-річний поріг, повинні обстежуватися двічі протягом року, навіть якщо їх нічого не турбує (адже рак на ранній стадії не болить).

Який день вибрати для УЗД при мастопатії?

У жінок у віковому діапазоні 30-45 років нерідко виявляється мастопатія.

Для її своєчасного виявлення і контролю за тим, як веде себе ця патологія, доктора рекомендують пацієнткам з таким діагнозом двічі на рік (або навіть частіше) проходити обстеження. Коли краще робити УЗД молочних залоз при мастопатії? Дата вибирається індивідуально, але принцип залишається тим же: треба встигнути перевірити груди з 7 по 12 день від початку кровотечі.

Чому так важливо дотримуватися цю умову? Справа в тому, що в 1-13 дні (фолікулярна фаза) у крові зростає концентрація естрогенів, грудні залози виростають в обсязі, підвищується кількість сполучної тканини, з 14 по 16 (овуляція) в них переважають залозисті елементи, які здатні зливатися і формувати кісти, що викликає біль. З 17 по 28 день (фінальна фаза) відмічається набухання молочних залоз, що може заплутати діагноста.

Головне – встигнути! На яке число запланувати мамографію?

Ультразвукове дослідження – сучасна, демократична діагностика, але у неї є мінус: вона не завжди дає точний результат. Тому якщо виникли які-небудь сумніви або підозра на наявність «поганих» пухлин, то жінці (особливо це стосується дам старше 45 років) буде призначено більш дорогий вид обстеження – мамографія. Коли її краще робити, в який день циклу? Якщо вона проводиться з профілактичною метою, то запланувати її треба на 5-12 день, тобто оптимальний час для запису на мамографію – перші два тижні після закінчення місячних. Це час, коли молочні залози найбільш розслаблені і найменш чутливі. Якщо виявлені показання до її проведення, то число вибере гінеколог або мамолог.

Чому направили на ультразвук, а не на мамографію?

Яку ж діагностику вибрати, щоб переконатися у відсутності патологічних утворень в грудях? Треба зауважити, що це взаємодоповнюючі обстеження, і не можна сказати, що одне щось краще або гірше іншого. Молодим жінкам досить УЗД. У віці до 40 велика ймовірність розвитку фіброаденоми або фиброкистозной мастопатії — вони найкраще визначаються саме за допомогою ультразвукових хвиль.

Хоча доза радіації, яку отримує пацієнтка при мамографії, мізерно мала, даний метод не підходить для жінок, що виношують немовляти, що годують.

Коли краще робити мамографію, а не УЗД молочних залоз? Вона показана після 40, коли в грудях відбувається розростання залозистої тканини і збільшується ризик розвитку онкоутворень. Обстеження за допомогою рентгенівських хвиль більш інформативно в плані виявлення раку. Його чутливість до злоякісних пухлин становить майже 75% — ультразвук покаже таку патологію у 34%. Але ні ту, ні іншу діагностику не можна назвати 100-відсотково точною. У 25% випадків новоутворення, які на мамографії виглядали схожими на рак, за результатами біопсії виявляються доброякісними.

Зазвичай жінка веде календар менструацій, тому легко визначить, коли їй обстежити свої «жіночі принади». Інша справа, чи вистачить у неї терпіння дочекатися призначеної дати, якщо в грудях з’явилися незвичайні відчуття або виявилося ущільнення. Адже хочеться відразу ж розвіяти страхи. Але якщо пройти діагностику у другій фазі, то вона не буде гарантувати точного результату. Однак при наявності виділень, зміну форми соска і безперервної болю відкладати перевірку не варто.

Залишити коментар