Гормональна мазь при хворобах шкіри: користь чи шкода?

В останні роки популярність гормональних мазей, що використовуються для лікування дерматиту та інших захворювань шкіри, зростає величезними темпами.

І не дивно: ці препарати володіють майже чудодійну здатність швидко ліквідувати порушення, з якими звичайні ліки безсилі впоратися.

Принцип дії

Гормональними мазями дерматологи називають ліки, що містять кортикостероїди — гормони підшлункової залози. В їх число входять глюкокортикоїди, кортизон та інші необхідні людині речовини.

Саме від їх кількості залежить в нашому організмі швидкість обміну речовин – у першу чергу, білків і вуглеводів. Тому штучне введення таких гормонів дозволяє активізувати метаболізм і, тим самим, прискорити позбавлення від цілого ряду захворювань шкіри.

Однак не все так райдужно. Будь-яка гормональна мазь має не тільки очевидні переваги, але і цілу масу протипоказань. Тому використовувати її бездумно – не найкраща ідея.

При яких захворюваннях потрібні гормональні мазі

Препарати на основі кортиростероидов мають здатність глибоко проникати в клітини шкіри і стимулювати природні захисні процеси організму. Результатом стає швидке припинення запальних процесів, які, як правило, і є причиною більшості шкірних захворювань.

Незалежно від причини хвороби (а їй може бути вплив алергену, інфекція, грибок та інші чинники) активна речовина мазі відновлює нормальну роботу організму.

Медики нерідко призначають гормональні мазі для лікування різного роду уражень шкіри:

 • діатезу;
 • псоріазу;
 • нейродерміту;
 • дерматоміозиту;
 • варикозної екземи;
 • склеродермії;
 • атрофічного лихена;
 • деяких різновидів лишаю (наприклад, червоного плоского);
 • а також декількох видів дерматиту.

Варто відзначити, що всі ці захворювання дуже важко лікуються, і гормональна мазь є крайньою мірою, на яку йдуть лікарі, коли більш слабкі та безпечні ліки виявляються безсилі. Особливо обережними потрібно бути при лікуванні екземи або алергічного дерматиту у дітей.

Безпечні гормональні мазі?

Це питання хвилює всіх жінок, які страждають захворюваннями шкіри. Гормональна мазь або більш щадний лосьйон дозволяють швидко впоратися з недугою. Тим не менш, багато пацієнти дерматолога навідріз відмовляються від призначеного ліки, побоюючись, що вони принесуть їм куди більше шкоди, ніж користі.

Частка істини в цих страхах дійсно є. Навіть у невеликій дозі при короткочасному використанні, препарати на основі глюкокортикоїдів можуть викликати деякі неприємні наслідки:

 • Більш повільне загоєння ранок, особливо в місцях, на які накладається мазь.
 • У місцях нанесення ліки шкірний покрив стоншується, стає сухим і болючим. Це відбувається з-за того, що містяться в препаратах гормони гальмують вироблення каллогенов, необхідних для еластичності шкіри.
 • У деяких людей в цих місцях з’являються червоні розтяжки, так звані «стриї».
 • Можуть розширитися судини, викликавши тим самим, капілярні «зірочки».
 • При нанесенні мазі на обличчя частим наслідком стає поява прищів і вугрів, особливо на підборідді і навколо губ.
 • Особливо небезпечно довго лікувати такими препаратами шкіру навколо очей: це може стати причиною погіршення зору, а пізніше привести до появи глаукоми або катаракти.
 • Нерідко порушується пігментація (це виражається як у темних плямах, так і в знебарвленні шкіри).
 • У вкрай рідких випадках можлива навіть поява мікроскопічних ранок і гнійників (при їх появі треба негайно звернутися до лікаря, який, швидше за все, постарається знайти інше, не впливає на обмін речовин, ліки).

Ось чим небезпечні гормональні мазі – вони настільки глибоко впливають на організм, що на зміну одній вилікуваним проблеми може прийти добрий десяток інших, не таких небезпечних, але теж не дуже приємних. Усмоктуючись в шкіру, вони потрапляють у кров і впливають на роботу надниркових залоз, а саме там виробляється левова частка необхідних для життя людини гормонів.

Саме тому використовувати ліки на основі гормонів можна лише за призначенням дерматолога. Не варто і на власний розсуд змінювати дозування препарату. У кращому випадку, це просто зведе нанівець всі позитивні ефекти лікування. У гіршому – стане причиною різного роду ускладнень.

Ще одна небезпека, яку представляє гормональна мазь – це звикання організму до кількості штучно вводяться гормонів. При тривалому використанні (а для лікування себорейного дерматиту, екземи, алергії або лишаю, часом потрібно багато часу) виникає так званий «синдром відміни гормональних мазей» — хвороблива реакція на відмову від звичного ліки. Проявлятися це може по-різному: висипом, почервонінням або навіть поверненням тієї проблеми, для лікування якої, власне, і був призначений препарат. Особливо помітні ці побічні ефекти у дітей і підлітків.

Перевага таких медикаментів в тому, що після закінчення курсу лікування організм поступово повертається до звичного для себе рівня вироблення гормонів.

Різновиди гормональних препаратів

Всі препарати на основі топічних гормонів можна розділити на 4 групи:

 1. Препарати слабкої дії, наприклад, Локоїд. Кількість активної речовини в них мінімально, відповідно, і побічні ефекти проявляються незначно. Це єдина група гормональних ліків, які можна використовувати навіть при вагітності. При серйозних захворюваннях шкіри, наприклад, при тривалому атопічному дерматиті, їх можна давати новонародженим і дітям до 2 років.
 2. Мазь помірного дії – до цієї групи відносяться такі препарати, як Тридерм, Афлодерм і Белосалік. Вони містять бетаметазон і дезоксиметазон і призначаються, як правило, якщо більш слабкі ліки не дали ефекту. Для дітей вони вже не підходять за досить високої концентрації гормонів підшлункової залози.
 3. Препарати сильної дії призначають, коли потрібно швидко вилікувати дерматит або іншу хворобу шкіри, або ж коли хронічне захворювання не піддається ніяким іншим лікам. Це Элоком, Флуцинар та інші потужні кортикостероїдні медикаменти.
 4. Нарешті, існує гормональна мазь найсильнішою функціональності – по суті, це засіб для вирішення тих проблем, які не лікуються більш безпечними ліками і представляють серйозну загрозу для здоров’я. Яскравий приклад – Дермовейт, який можна приймати лише під суворим контролем лікаря і, бажано, дуже короткий час.

Крім того, існують різні форми випуску таких ліків. Це можуть бути власне мазі і крему (їх вплив на організм найбільш потужний), а також лосьйони для шкіри і різноманітні спреї. Останні ідеально підходять для дітей з-за свого слабкої дії. А ось при лікуванні дерматиту або лишай у дорослих частіше призначають крему.

Гормональні препарати для дітей

Дуже важливе питання, чим небезпечні гормональні мазі для дітей і небезпечні взагалі. Адже в деяких випадках для лікування дерматиту, алергічної екземи та інших захворювань препарати на основі гормонів призначають навіть зовсім крихітним малюкам.

Як правило, для дітей необхідність в гормональному ліки з’являється у випадку псоріазу або тривалого алергічного дерматиту (добре знайомого мамам під назвою «діатезу»). Вже після першого-другого прийому свербіж і почервоніння зменшуються або повністю зникають, а сама хвороба проходить набагато швидше, ніж при використанні інших ліків.

На жаль, є й побічні ефекти:

 • Гормони підшлункової залози, на основі якої зроблено мазь, можуть викликати підвищення кров’яного тиску.
 • У дітей втручання в роботу надниркових залоз дуже небезпечно, оскільки воно може викликати гормональну перебудову всього організму.
 • Наслідком може стати уповільнення зростання.

Саме тому для дітей краще купувати препарати слабкого або помірного дії, такі, як Локоин або Афлодерм. І, звичайно, ні в якому разі не можна перевищувати дозування.

Ще один спосіб зменшити можливі ризики – використовувати мазь, глибоко проникає в шкіру, а лосьйон або спрей, що впливає виключно на верхній шар шкірного покриву.

Таким чином, виходить, що гормональні мазі важко назвати панацеєю. У той же час, вони дійсно приносять користь, а деколи залишаються єдиним порятунком для людей, які страждають ушкодженнями шкірного покриву.

Головне при їх використанні – виконувати всі приписи лікаря і уважно стежити за будь-якими змінами свого стану.

Залишити коментар