Допоможи собі сам: вчимося робити масаж шийно-комірцевої зони

Більшість сучасних людей працюють сидячи. Професії, де потрібно рухатися, можна перерахувати по пальцях – будівельник, продавець в магазині, вихователь…

Проблема ХХІ століття

Великі постачальники, офісні працівники, цеховики і багато хто інші – усі сидять за комп’ютером, боячись пропустити клієнта або чергування оперативного процесу.

Нерухомо сидять школярі і студенти, і вже детсадовцы під час розвиваючих занять освоюють комп’ютер. Не дивно, що шийний остеохондроз одержав величезне поширення. Його ознаки: головний біль, напруга і хворобливі відчуття в області плечового поясу, оніміння пальців рук, безсоння, нудота, запаморочення.

Не кожен може собі дозволити змінити спосіб життя – особливо надовго — але чому б не усунути проблему «без відриву від місця роботи.

У цьому може допомогти масаж шийно-комірцевої зони. Під час процедур прискорюється кровообіг, знімається напруга в шийних і плечових м’язах, головний біль купірується. Тижневий курс масажу повертає бажання працювати і позбавляє від безсоння.

Показання та протипоказання до масажу комірцевої зони

Основна функція процедури – зняти напругу в області шиї і плечового пояса через розслаблення трапецієподібних м’язів і відновлення кровопостачання в комірцевої зоні. При розслабленні м’язів кисневий обмін головного мозку поліпшується.

Показання для проведення процедури:

 • хронічна втома;
 • зниження працездатності;
 • безсоння;
 • необхідність тривалий час проводити в нерухомості;
 • болі в м’язах комірцевої зони при відсутності запального процесу;
 • остеохондроз;
 • травматичні ураження – в реабілітаційний період;
 • гіподинамія.

Але самостійно вдаватися до масажу при всіх вищеописаних проблеми небажано. У процедури є свої протипоказання, і якщо ними нехтувати, то загальний стан утяжелится.

Не можна масажувати шийно-комірцеву зону при таких захворюваннях:

 • артеріальна гіпертензія;
 • серцева недостатність в стадії декомпресії;
 • будь злоякісні процеси, незалежно від місця розташування пухлини – при масажі посилюється лімфоток, а це розширює область онкологічного процесу;
 • інфекційні та гнійно-запальні процеси – причина та ж, що і при раку;
 • травми і рани в гострий період в області шийного відділу;
 • дерматити шиї, голови, верхньої частини спини;
 • нестабільність шийного і грудного відділу хребта.

Судини і лімфодренажні протоки несуть кров до головного мозку, масаж на них чинить серйозний вплив. В цій зоні знаходяться рефлекторні точки, теж впливають на головний мозок.

Ефективність процедури багато в чому залежить від уміння її виконувати і сили впливу, тому до вибору масажиста варто поставитися відповідально.

Якщо після масажу стан погіршується, на шкірі залишаються синці, з’являються запаморочення і нудота – масажиста слід міняти.

Техніка масажу шийно-комірцевої зони

Масажні рухи легко освоїти навіть без певних навичок і потім виконувати процедуру в домашніх умовах. Але відразу варто обмовитися – техніка масажу у дилетанта і професіонала може бути однаковою, але розраховувати на ефективність самостійно проведених процедур не варто.

Уміти по-справжньому робити масаж – це знати, як позначаться натискання на певні рефлекторні точки на самопочутті, і вміти за допомогою впливів цілеспрямовано знизити тиск або викликати здоровий сон. Щоб повністю освоїти справжній медичний масаж, треба довго вчитися і постійно практикуватися.

Масаж здійснюється за допомогою наступних рухів:

 • розгладження;
 • розминка;
 • постукування;
 • вібромасаж.

Починають масаж з розігріву м’язів. Кругові рухи розминають зверху вниз – від шиї до верхньої частини спини.

Дітям розігрів слід проводити махровим рушником – у них шкіра ніжніша, більш крихкі кістки і м’язи залягають на поверхні.

Алгоритм процедури для дорослих

Схема масажу комірцевої зони – всі дії виконуються зверху вниз. Пацієнта саджають на стілець обличчям до столу, голову він повинен покласти на стіл і впертися лобом у подушку або кисті рук.

Спочатку проводиться розігрів м’язів:

 • Далі руками виконують захоплення м’язів шиї і, притискаючи їх з невеликим зусиллям, руки опускають –
  обидві руки захоплення здійснюють паралельно. Рух зупиняється на рівні передпліччя і знову повторюється від потиличної зони. Виконується до 5 разів;
 • Напрям рух таке ж, м’язи розминаються великими пальцями. Паралельно хребту кругові рухи;
 • Далі знову розтирання – інтенсивні руху чергуються з погладжуваннями. Шию розтирають подушечками пальців, для надплечий і плечей задіюються всі пальці або долоню;
 • Потім приходить черга вібраційних впливів. Чергуються коливальні та ударні руху. Під час коливальних рухів руку від області дії не відривають. Чоловікам вібраційні постукування доцільно проводити стиснутим кулаком – у них більш груба шкіра і м’язи щільні, пальцями створити вплив потрібної сили не вийде.

На масаж вдома потрібно затрачати від 15 до 20 хвилин. Після процедури деякий час потримати шию в теплі.

Масаж комірцевої зони дітям

Під час масажу дитину краще посадити на стілець.

 1. Спочатку роблять погладжування по ходу струму лімфи до пахвових лімфатичних вузлів. Починають руху від області потилиці і поступово опускаються вниз. Прийом виконується 2 руками;
 2. Розминку виконують руками по черзі – пальці рук одночасно гладять і постукують по шкірі – дитина повинна відчувати тільки приємні емоції.

Всі рухи виконуються не менше 10 разів, тіло повинно бути влажноватым і порожевіти, але не почервоніти.

 1. Розтирання хребта зверху донизу виконується подушечками пальців;
 2. Таким же прийомом – опускаючись від потилиці до шиї – проводять розтирання до периферійних областях, охоплюючи всю задню поверхню шиї, надпліччя і плечі. Подушечки пальців віддаляються від хребта, і знову повертаються до нього. В області надпліччя масажні дії виконуються по черзі – спочатку з одного боку, потім з іншого;
 3. Ще 30 секунд присвячують розтирання;
 4. Вібраційні впливу виконуються пальцями в швидкому темпі зі зміщенням шкіри. На цьому етапі допустимо значне почервоніння шкірного покриву – кровопостачання значно посилюється;
 5. Після разглаживаний розтирання повторюються – тепер ребрами долонь. Ефективна дія – поєднати на одному етапі розтирання ребрами долонь і кісточками пальців;
 6. Далі виконується розминання м’язів шиї і спини пальцями, при цьому на поверхні шкіри малюється спіраль. Починається рух від грудного відділу, потім рухаються по ходу пучків трапецевидной м’язи, від хребта до передньої поверхні шиї, від хребта до суглобів, хребта через надпліччя до плечей. Знову розгладження. Шию у дітей дошкільного віку слід розминати дуже обережно – це місце дуже вразливе, тендітні кісточки, м’язи дуже рухливі. Якщо трохи «захопитися» можна травмувати дитину;
 7. Спиралевидное розминання здійснюється кісточками пальців. Слід уникати сильного натискання і ривків. Спочатку м’язи обережно зміщують м’язи, з одного боку, потім з іншого. Межлопаточную область проходять обережно;
 8. На розминання надпліччя відводиться не більше 30 секунд – цього достатньо;
 9. Закінчується масаж вібраційним прийомом – амплітуда поколачиваний невелика.

Після масажу обов’язково проводять погладжування, які заспокоюють маленького пацієнта і остаточно розслаблюють його.

Після масажу може деякий час залишатися почервоніла шкіра, і в ній відчуватися легке поколювання. Відбувається це тому, що після процедури кровотік посилюється, обмінні процеси прискорилися.

Неприпустимо поява синців, крововиливів, гострих болючих відчуттів і підвищення температури. Якщо це сталося, то масаж виконаний неправильно, і якщо хочеться продовжити оздоровлення, слід підшукати вмілого фахівця.

Здоров’я і гарного самопочуття вам і вашим близьким!

Залишити коментар