Для чого призначають Дексаметазон?

Група глюкокортикостероїдів, особливо синтетичного походження, викликає у більшості людей, не зіштовхуються з фармакологією, сумніви у своїй цінності і безпеки. Один з її представників – Дексаметазон – є препаратом, присутнім у переліку життєво важливих, але про його властивості і причини призначення мало хто знає.

Кому він може знадобитися, у чому відмінність його форм випуску і чи можна включати його в терапію майбутнім мамам?

Дексаметазон: загальний опис препарату

Даний лікарський засіб належить до групи глюкокортикостероїдів – гормонів, які в організмі людини синтезуються корою надниркових залоз і відповідають за широкий спектр внутрішніх процесів. Це і обмін речовин, а також затримка і прискорене виведення різних мінералів, і вплив на инсулиночувствительность тканин, і здатність організму протистояти стресам і протизапальні його функції, і стан імунітету, і навіть реакція на алергени.

 

Що стосується медикаментів, заснованих на глюкокортикоидах, то вони, на відміну від інших гормональних препаратів, несуть у собі меншу частку побічних реакцій, особливо необоротних, хоча повною мірою це помічено лише за засобами місцевої дії – преоральные, внутрішньом’язові і т. д. так само небезпечні, як і інші гормональні речовини.

 • Дексаметазон відноситься до глюкокортикостероїдів помірної активності (або II ступеня) місцевого призначення, а також системного використання.

Основна спрямованість даного препарату – протизапальна і иммунодепрессивная, а також відзначаються антитоксичні, десенсибілізуючі, протишокові і протиалергічні властивості речовини. При цьому воно активно впливає і на ЦНС, внаслідок чого може бути застосоване при комплексному лікуванні набряку головного мозку і запаленнях кон’юнктиви. Таблетки розчин для ін’єкцій визнані найбільш універсальними і важливими для організму лікарськими формами.

 • Дексаметазон чинить вплив на ліпідний, білковий і вуглеводний обмін, затримує натрій і воду, послаблює мінералізацію кісток і вимиває кальцій.

Виведення дексаметазону (речовини) відбувається через нирки, період напіввиведення досить короткий і становить всього 5 ч. Кількість показань до застосування Дексаметазону настільки велике, що кожну лікарську форму слід розглядати окремо.

Для чого призначають таблетки Дексаметазон?

Преоральный прийом вважається самим звичним і зручним не тільки у відношенні гормонів, але і в цілому для лікарських препаратів. Втім, він не позбавлений суттєвих недоліків – не найшвидше вплив, побічні реакції з боку травного тракту, активна речовина доходить до точки призначення не повністю, тобто знижена біодоступність. З цієї причини лікарі вважають нераціональним преоральный прийом медикаментів (і, зокрема, глюкокортикостероїдів) при загостренні захворювань, які перебувають у важкій стадії. Переважно він орієнтований на тривалу терапію хронічних хвороб і процесів.

Показаннями до застосування таблеток Дексаметазон можуть бути:

 • тиреоїдит, а також наслідки тиреотоксикозу та гіпотиреоз;
 • артрит ревматоїдного характеру, що вступив у стадію загострення;
 • хвороби сполучних тканин;
 • порушення хімічного складу крові та процесу кровотворення – анемія (включаючи пернициозную), гіпо — та аплазія, сироваткова хвороба;
 • недоброякісні освіти (тільки як препарат комплексної терапії для запобігання блювоти);
 • бронхіальна астма будь-якої етіології;
 • початок лікування загостреною фази екземи;
 • виразковий коліт неспецифічного характеру;
 • адрогенитальный синдром (виключаючи набутий);
 • набряки головного мозку, спричинені хірургічним втручанням, прийомом лікарських засобів, трансплантацією кісткового мозку.

При алергічної реакції лікарі радять поєднувати преоральный прийом з парентеральним, тобто введенням розчину у вигляді ін’єкції, що підвищує біодоступність активної речовини. Особливо актуально це для набряку Квінке, анафілактичного шоку з-за прийому медикаментів, пірогенних реакцій.

 • Добову дозу таблеток Дексаметазону лікарі рекомендують ділити на 2-3 прийоми, але якщо вона низька, то здійснювати прийом вранці, одноразово. На початок лікування цей показник становить від 10 до 15 мг, надалі він знижується до 4,5 мг і навіть нижче. Цифри вказані для добової норми.

Виняток становить мієломна хвороба, для якої встановлюється денна доза в 40 мг, але її можна дотримуватися не більше 4-х днів. Дитячі цифри вираховуються окремо.

Розчин для ін’єкцій Дексаметазону: опис і інструкція по застосуванню

Така лікарська форма цього препарату використовується для уколів, які можуть бути практично будь-яким чином:

 • внутрішньом’язово;
 • внутрішньовенно;
 • внутрішньосуглобово;
 • периартикулярно (в навколосуглобових тканини);
 • ретробульбарно (через шкіру нижньої повіки).

Таким чином, розчин Дексаметазону вважається універсальним, однак спектр його дії все ж органічний, і ін’єкція впливає далеко не на всі внутрішні органи і системи. Тут потрібно зауважити, що при наявності гнійного ексудату внутрішньосуглобове ін’єкція не ставиться. Для чого призначають ін’єкції Дексаметазону? На думку лікарів, такий метод використання даного препарату актуальне, коли стає неможливим його класичний (преоральный) прийом, а також коли потрібно забезпечити майже моментальне вплив активної речовини. Загальний список показань до подібного призначення:

 • Захворювання рематического характеру.
 • Запальні процеси офтальмологічного характеру: кон’юнктивіт (включаючи спровокований алергеном), блефарит (і пов’язаний з кон’юнктивітом), склерит, пошкодження епітеліальної тканини, ірит. Сюди ж відноситься відновлення після хірургічного втручання на рогівку і сітківку.
 • Важка ступінь дерматозу в стадії загострення.
 • Алергічна реакція аж до анафілактичного шоку.
 • Пухлина головного мозку, що супроводжується набряком, черепно-мозкові травми, крововиливи, менінгіт, а також енцефаліт. Можливе застосування препарату та після хірургічного втручання.
 • Захворювання ендокринної системи, пов’язані з корою надниркових залоз – від загострення недостатності до гіперплазії. Також Дексаметазон у форматі ін’єкцій може бути ефективний при тиреоїдиті.
 • Шок будь-якої етіології (токсичний, посттравматичний і т. д.).
 • Астма та загострення бронхіальних спазмів.
 • Порушення сполучної тканини з запальними процесами.
 • Недоброякісні пухлини, дитяча лейкемія, лімфома, гіперкальціємія (для хворого, якому преоральный прийом заборонений).
 • Келоїдні рубці, вовчак, хвороба Аддісона, виразковий коліт, хвороба Леффлера, гострі респіраторні захворювання.

Використання розчину Дексаметазону повинно супроводжуватися підвищеною обережністю, особливо це стосується ретробульбарного способу, який бажано залишити на лікуючого лікаря. Інші методи можна здійснювати самостійно, але за відпрацьованою схемою дій. Дозування встановлюється індивідуально, за симптоматикою і особливості організму пацієнта, вік та маса тіла ролі не грають, тому наведена нижче інструкція – приблизна, повинна коригуватися лікарем.

 • Введення у великі суглоби – у межах 2-4 мг.
 • В дрібні – до 1 мг включно.
 • Для суглобових сумок дозування 2-3 мг.
 • В сухожилля вводять близько 0,4-1 мг.
 • Для м’яких тканин встановлена доза в 2-6 мг.

Якщо Дексаметазон вводиться внутрішньовенно, він розлучається з розчином натрію хлориду, але в деяких випадках використовується декстроза низькою (5%-ная) концентрації. Введення може бути як струменевим, так і краплинним, але завжди повільним.

 • При гострому стані можна робити ін’єкції до 4-х разів за добу, для дітей інтервал між ними повинен становити 12 год.
 • Разова доза дорослому не повинна перевищувати 80 мг, але допускається вона тільки в критичному стані. При внутрішньовенному введенні кілька разів за день в тій же ситуації рекомендовано витримати дозу до 20 мг на раз. Максимальна тривалість такого режиму – 72 години.

Систематичне використання розчину для ін’єкцій Дексаметазону може здійснюватися до 4-х діб. Підтримує дозуванням для дорослих є 0,2-9 мг. Після лікар приймає рішення щодо корекції схеми терапії або переведенні пацієнта на преоральное вживання глюкокортикоида.

Очні краплі Дексаметазон – кому і як використовувати?

Даний препарат у форматі офтальмологічної суспензії вважається найбезпечнішим, наскільки це можливо застосувати до глюкокортикостероиду. Його використання переважно спрямоване на зупинку запального процесу, зняття проявів алергії.

 

Крім самого дексаметазону в суспензії присутній борна кислота, хлорид бензалконію. Активної речовини на 1 мл міститься всього 1 мг.

 • Очні краплі Дексаметазон призначають для лікування кон’юнктивіту (без гнійного ексудату), кератиту, захворювань, що супроводжуються ушкодженнями епітеліальної тканини, а також склерита, блефариту, запалення зорового нерва, травм рогівки (неглибоких). Можливе використання суспензії з профілактичною метою після перенесеної операції на очі, а також закапування у вухо.

Кількість протипоказань до такої терапії істотно менше, ніж до основним способам використання Дексаметазону: крім гіперчутливості вказані тільки грибкові/вірусні захворювання, а також гнійні виразки на рогівці, пошкодження епітелію. При цьому дозування не повинна перевищувати 10 крапель.

На момент загострення суспензію закопують через кожні 2 год по 2 краплі, після інтервал збільшують до 6 год. При тривалому лікуванні процедуру проводять до 4-х разів на добу, протягом 35 днів.

Протипоказання і побічні реакції

Як і будь-які медикаменти, глюкокортикоїди не можна назвати абсолютно безпечними. Незважаючи на те, що вони майже не впливають на водно-електролітний баланс і не затримують калій з натрієм, без побічних ефектів від використання Дексаметазону не обходиться. Можливі реакції з боку травної, нервової, ендокринної, серцево-судинної систем, а також порушення обмінних процесів, уповільнення регенерації шкірного. При місцевому використанні препарату зрідка спостерігаються печія, больові відчуття, гіперемія, поява рубців у місці введення ін’єкції. Під час внутрішньовенного введення можлива аритмія, тепло в обличчя, судоми.

Якщо Ви самостійно проводите терапію з Дексаметазоном, Вам необхідно пам’ятати декілька нюансів:

 • Заборонено введення глюкокортикоїдів (Дексаметазону зокрема) безпосередньо в сухожилля.
 • Одночасно ін’єкція не ставиться більш ніж в 3 суглоба.
 • По можливості, наступні 2 дні суглоб, який прийняв дозу глюкокортикоида, не можна турбувати.
 • Якщо одночасно з Дексаметазоном використовуються імунодепресанти або проведена вакцинація, можливе загострення інфекції.

Що стосується протипоказань, то їх, як і для більшості гормональних препаратів, чимало. Але окремої уваги заслуговує питання багатьох жінок – для чого призначають Дексаметазон при вагітності і розумно його використання в цій ситуації?

 • Фахівці стверджують, що застосування Дексаметазону раціонально тільки на 2-му триместрі, при цьому терапія повинна бути короткою.

На початку і наприкінці вагітності використання даного препарату рекомендовано уникати, якщо тільки потенційна користь не перевищує всіх можливих ризиків. При грудному вигодовуванні ліки заборонено. Також він неприпустимий до застосування при:

 • Печінкової та ниркової недостатності у важкій формі.
 • Цукровому діабеті, тиреотоксикозі, ожирінні.
 • Серцевої недостатності, інфаркту міокарда.
 • Очікуванні вакцинації і двотижневому періоді після її проведення.
 • Виразкової хвороби ШКТ і гастриті.
 • Захворюваннях, викликаних інфекціями та/або паразитами.

У висновку потрібно ще раз підкреслити, що, незважаючи на досить м’який вплив Дексаметазону на організм, він є гормональним препаратом, тому має прийматися тільки після консультації з лікарем, який вважатиме таку терапію доцільною. Самостійне лікування з глюкокортикоїдами заборонено.

Залишити коментар