Дитина заходиться при плачі: причини, лікування та профілактика

Коли малюк плаче, він виявляє своє незадоволення, страх чи інші емоції. Інша справа, коли дитина заходиться при плачі, сильно лякаючи тим самим своїх батьків.

У медичній термінології такий стан називають афективно-респіраторним пароксизмом (АРП). Малюк затримує дихання при виході, після чого він деякий час не може нормально вдихати.

Типи АРП

Батьки повинні навчитися відрізняти звичайну істерику від АРП. У першому випадку малюк довго протестує, голосно плаче і кричить. А ось при нападі АРП він стає малоактивним, його шкірний покрив синіє, малюк навіть втрачає свідомість.

В даний час виділяють два основних типи АРП:

 1. Бліді напади. Зазвичай таке явище з’являється в результаті сильного болю чи страху. Наприклад, блідий напад може з’явитися після уколу. При цьому на деякий час повністю зникає пульс, затримується серцебиття. Дитина втрачає свідомість. В подальшому у таких дітей часто спостерігаються непритомні стани.
 2. Сині напади. З’являються в результаті гніву або незадоволеності малюка. Дитина починає кричати, але на вдиху його дихання зупиняється, після чого він замовкає, стає синього відтінку.

Як правило, обидва напади протікають швидко і проходять через 30 секунд. Але іноді вони носять затяжний характер. Малюк може розм’якнути або, навпаки, з’являються м’язові спазми, з-за чого дитина вигинається у формі дуги.

Причини нападів і патологічного плачу

Рано чи пізно майже у кожної мами з’являється питання: «Чому дитина заходиться при плачі?». Таке явище зазвичай з’являється в перші роки життя, а повністю проходить приблизно до восьми років. Деякі батьки помилково вважають, що дитина симулює приступ, бажаючи тим самим контролювати дорослих.

Однак АРП має рефлекторний характер, через що малюк заходиться в нападі плачу, а в деяких випадках навіть втрачає свідомість.

Дихання зупиняється на півхвилини чи навіть хвилину. Від цього змінюється колір шкірних покривів і дитина синіє. Найчастіше АРП з’являється у дратівливих, агресивних і надмірно активних дітей.

Крім того, провокують напад наступні причини:

 • Часті стресові ситуації, напади гніву. Притому стимулювати АРП може навіть звичайний дискомфорт, втома або нестача їжі.
 • Часто причиною, чому дитина заходиться під час плачу, є батьки. Не можна надмірно оберігати малюка і давати йому все, чого він хоче. Адже якщо потім йому в чомусь відмовити, він буде бурхливо реагувати, що викличе черговий напад.

У будь-якому випадку, необхідно звернутися до лікаря після першого ж нападу АРП при плачі. Невропатолог проведе діагностику, після якої призначить лікування. Не можна відкладати похід до фахівця, оскільки з часом напади можуть стати епілептичними.

Симптоми

Якщо напади АРП є частими і тривалими за часом, від цього дитина заходиться при плачі і втрачає свідомість, починаються судоми, він стає блідою, губи синіють. В результаті судом м’язи дитини сильно напружуються, з-за чого його маленький тулуб вигинається.

У більш рідкісних випадках судоми супроводжуються мимовільним сечовипусканням. Як правило, дихання відновлюється відразу ж після того, як судоми минають.

Надання першої допомоги при нападах патологічного плачу

Що робити, коли дитина заходиться при плачі? Головне – не панікувати. Терміново потрібно відновити дихання малюка. Для цього досить його поплескати по щоках, збризнути холодною водою, направити струмінь свіжого повітря в обличчя. Ні в якому разі не можна трясти дитини або бити його по обличчю занадто сильно.

У віці до 5 років кістки дітей ще дуже крихкі, тому від інтенсивного впливу на них, з’являються переломи і вивихи. Якщо напади несильні, то відновити дихання допомагає лоскіт.

Іноді симптоми АРП нагадують епілепсію. При цьому напади тривають довго – більше однієї хвилини, з’являються судоми. У цьому випадку дитину необхідно покласти на бік, щоб уникнути ядухи. Іноді потрібно утримувати ніжки і ручки, щоб малюк не завдав сам собі травму.

Починати заходи по наданню першої допомоги слід відразу ж після появи симптомів нападу. Після відновлення дитячого дихання малюка потрібно відвернути, запропонувавши йому яскраву іграшку. Щоб заспокоїти малюка, його потрібно прикласти до грудей і обійняти.

Лікування АРП

Якщо дитина під час плачу заходиться, необхідно терміново розпочати лікування:

 • Батьки звертаються до невролога, який перед проведенням діагностичних тестів задає ряд питань батькам: чому з’явився напад, як він проходив, що йому передувало. Крім того, доктор уточнює, якими супроводжувався симптомами напад (посиніння, сечовипускання, біль у грудях, прискорене серцебиття).
 • Після цього лікар призначає обстеження. Проводиться ЕКГ, УЗД і ЕЕГ мозку, здаються аналізи сечі і крові. Тільки після цього невролог призначає лікування. Як правило, діти з нападами АРП повинні перебувати на лікарському обліку до 5-7 років.
 • Лікування включає в себе два напрямки – медикаментозне та немедикаментозне. Якщо дитині більше 3 років, лікар рекомендує записатися на прийом до психолога. Крім того, психолог скоректує методи виховання дитини, щоб атмосфера в сім’ї була спокійною і доброзичливою. Фахівець пропонує батькам ряд ігор і вправ, завдяки яким придушуються спалахи гніву.

Під час ігрових дій дитина забуває про всі свої проблеми, він стає спокійніше. Немедикаментозне лікування є провідним. І якщо правильно облаштувати обстановку, вживання малюком лікарських препаратів може навіть не знадобитися.

 • У більш складних випадках лікар призначає ліки для лікування невропатії і підвищеної збудливості дитини. Всі препарати призначає виключно невропатолог. Купувати таблетки за порадою знайомих або фармацевтів не можна.

Профілактичні заходи

Якщо дитина закотився при плачі і посинів один раз, таке явище може повторитися.

Щоб цього не сталося, необхідно дотримуватися певних запобіжних заходів:

 • Батьки повинні навчити дітей стримувати свої емоції. Крім того, дорослі повинні уникати ситуацій, які можуть викликати бурхливий відповідь організму дитини. Не рекомендується піддавати дітей тривалих поїздок або прогулянкам, під час яких вони перевтомлюються.
 • Деякі малюки не люблять поспішати. Вони повільно одягаються в дитячий сад. Підганяти їх не варто, так як це може спровокувати гнів. Краще розбудити дитину на 5 хвилин раніше, щоб збиратися без поспіху. Якщо вже почався напад, не можна кричати на дитину, так як це ще більше його злякає. Необхідно тактовно підійти до цього питання, заспокоїти малюка. Якщо дитина дорослий, після нападу йому потрібно пояснити, що він повинен правильно дихати і зберігати спокій у будь-якій ситуації.
 • Важливо, щоб у процесі виховання брали участь обоє батьків.
 • Якщо напади з’явилися у «домашнього» дитини, рекомендується записати його в дитячий садок. Іноді відбувається навпаки: дитина заходиться через небажання ходити в дошкільний заклад. В такому разі на час його краще залишити вдома, а знову відводити в садок можна тільки після підготовки.

Залишити коментар