Чому хрустять шия і хребет?

Характерний хрускіт в суглобах – а хребет складається з окремих сегментів – з’являється під час руху. При зрушення окремих хребців відносно один одного, зазор збільшується, в суглобовій порожнині знижується тиск. У синовіальній рідині формуються бульбашки, які тут же лопаються. Найбільш часто хрускіт виникає при зміні положення шиї, так як це один з найбільш задіяних відділів хребта.

Це одна з теорій, якої теоретики медицини пояснюють, чому хрумтить хребет. Тобто, якщо хрускіт фізіологічний – природний, і лікування не потрібно, коли не виникають хворобливі відчуття.

Причини появи звуків при русі

Хрумтить хребет найчастіше в шийному відділі, так він самий рухливий. Рідше – в області попереку: при характерних рухах і спеціальних вправах або під час підвищеного навантаження. Хрускіт в грудному відділі зустрічається вкрай рідко і є симптомом патологічних змін у цій частині опорно-рухової системи.

Крім фізіологічного хрускоту звук при русі може свідчити про початок деяких захворювань спини, які в подальшому можуть значно погіршити якість життя.

«Музичний» хребет може передатися по спадку. Підвищена рухливість суглобів закладається генетично.

При русі суглобові поверхні – з-за мобільного зв’язкового апарату – відходять досить далеко один від одного, а коли встають на місце, чути характерний звук.

На поверхні хребців можуть відкладатися солі.

Це викликається однією з 2 причин:

 • внаслідок неправильного раціону організм отримує занадто багато солоної і білкової їжі, і солі кальцію не встигають переробиться і вывестись природним шляхом;
 • здоровий раціон, тільки у зв’язку з порушенням метаболічного процесу, то, що надходить, не засвоюється.

Суглобові поверхні стають шорсткими і хрустять при русі.

При неприродних вигинах хребетного стовпа – лордозах і кіфозах – природні рухи утруднені. Хребці займають «не своє» місце, труться один об одного. Зазвичай в цьому стані різкі рухи викликають гострі болючі відчуття, тому потрібне лікування. У запущених випадках без операції не обійтися.

Артрит і артроз

В спині можуть виникати захворювання, які найбільш часто діагностуються в суглобах кінцівок – артрит та артроз. Ці хвороби мають різну етіологію.

Провісниками артрозу можуть бути такі фактори:

 • вікові зміни;
 • підвищені навантаження на суглоб, провокують пошкодження хряща – тріщини і відколи;
 • витончення синовіальної оболонки і зменшення кількості синовіальної рідини.

Артрит з’являється при впровадженні патогенних мікроорганізмів в суглобову сумку – вони проникають під час загальних і специфічних інфекційних захворювань гепатогенным і лімфогенним шляхом.

Остеохондроз і грижа

При остеохондрозі дистрофічні і дегенеративні зміни зачіпають весь хребець – найбільш часто патологічні зміни відбуваються в міжхребцевих дисках. Уражається окремий хребетний відділ або всі разом, тому і з’являється хрускіт.

Найбільш часто діагностуються наступні стани.

 1. Протрузія. Хребетний диск випинається в хребетний канал, при цьому цілісність фіброзного кільця не порушується. Основний симптом – виникнення різкої стріляючої болю при необережному русі. Проблемні області – шия і поперек;
 2. Грижа. Пульпозне ядро міжхребцевого диска випинається, але при цьому відбувається розрив фіброзного кільця, що викликає сильну болючість при русі.

Найбільш часто грижа виникає в поперековому відділі хребта і призводить до досить важких ускладнень:

 • порушення природних оправлений;
 • парезу кінцівок;
 • обмеження рухової активності.

У шийному відділі хребта грижа виникає рідше, але наслідки її вкрай серйозні порушення кровопостачання головного мозку, що викликає кисневу недостатність мозкової тканини і виникнення патологічних змін у всіх органічних системах внаслідок порушення передачі імпульсів.

Чи шкідливо хрустіти хребтом?

Клацання в хребті можуть виникати при виконанні спортивних вправ. Можна «хрустіти» під час спортивних занять і не слід уникати подібних рухів?

Без подібних тренувань можна втратити гнучкість. Якщо до розминці приступають попередньо розігрів м’язи, збільшуючи амплітуду рухів поступово – займатися не шкідливо, ніяких травм правильно розраховані навантаження не викликають.

Наприклад, у китайської гімнастики «Ушу» є цілий комплекс вправ для спини, в якому про правильність виконання поз судять по звуках, які виникають у хребті.

Грудний відділ хребта

Цей відділ опорно-рухового апарату відрізняється від своїх «сусідів» малою рухливістю.

Ребра та грудина утворюють міцну конструкцію, що зменшує ризик виникнення дегенеративних змін від зовнішніх впливів. Проте внутрішні порушення в організмі теж роблять серйозний вплив на появу патологічних змін.

Якщо хрумтить хребет у грудному відділі, це відразу свідчить про наявність захворювань.

Дуже важливо вчасно звернутися до лікаря для правильного диференціювання захворювання, так як часто остеохондроз грудного відділу викликає симптоми, схожі на інші захворювання:

 • виразкову хворобу;
 • панкреатит;
 • проблеми дихальної системи;
 • він схожий на патології серцево судинної системи, в тому числі й інфаркт.

Симптоми остеохондрозу грудного відділу:

 • хворобливі відчуття між лопаток, що посилюються при русі;
 • болі у верхніх кінцівках і періодичне оніміння їх;
 • болі в міжреберних просторів;
 • поява мурашок у верхніх кінцівках;
 • здавлювання в грудях;
 • біль при диханні;
 • погіршення якості шкіри і нігтів на руках внаслідок недостатності кровопостачання;
 • періодично виникають нудота і блювання;
 • розлади травлення.

Можна довго з допомогою народної медицини лікувати якесь захворювання, поставивши собі діагноз, якщо не знати, що всі ці симптоми при хрусте в грудному відділі викликає остеохондроз.

Лікування опорно-рухової системи

Лікуванням хребта займаються ортопеди і неврологи. Діагноз ставиться тільки після обстеження. Якщо хрускіт виявляється фізіологічним – лікування не потрібно.

Після постановки діагнозу – крім медичних препаратів – лікар дає наступні рекомендації:

 1. Переглянути раціон, додати в нього побільше овочів і фруктів, зменшити можливість відкладення солей;
 2. Щодня робити спеціальні вправи для спини з комплексу ЛФК. Необхідно зміцнити м’язи, що підтримують хребет, щоб міцний м’язовий корсет перешкоджав сдвижению хребців зі свого місця;
 3. Ефективно допомагає позбутися від хрускоту в хребті лікувальний масаж, крім того – він чинить тонізуючий і зміцнюючий вплив на весь організм.

Якщо вже виникли дегенеративні зміни, слід змінити спосіб життя: частіше перериватися під час роботи, виконуючи кілька вправ, побільше ходити пішки, жінкам радять відмовитися від каблуків.

Можна хрустіти хребтом спеціально? Як показав досвід китайських цілителів – так! Негативні наслідки для організму викликає не сам хрускіт, а провокують його причини. Якщо їх усунути, то потягування, при якому хрумтять хребці, викликає приємні відчуття і свідчить тільки про прекрасну гнучкості.

При хорошій фізичній підготовці хрустіти хребтом можна скільки завгодно.

Залишити коментар