Чому хрустять коліна: причини, що робити в такій ситуації, лікування

Чому хрустять при згинанні коліна? Якщо ці звуки не викликають біль, хрускіт можна вважати фізіологічним проявом. Проте варто задуматися про можливість появи деяких патологічних змін, виникнення артриту, артрозу, остеоартрозу або остеартрита, так як постійний хрускіт свідчить про проблеми в сполучної тканини.

Причини хрускоту в зчленуванні

Це може бути пов’язано з спадковою патологією – аномалією – гипермобильностью. Зв’язки суглобів перерозтягнуті, у зв’язку з чим самі суглоби настільки рухливі, що при русі розходяться, утворюючи проміжок, а коли повертаються на місце, чути хрускіт.

Поверхні зчленувань трохи виходять за власні межі, їх краю не збігаються і при енергійних рухах зачіпають один одного. Патологічні зміни торкнулися навколишні м’які тканини і суглобові зв’язки.

Якщо хрумтять коліна при присіданнях і болять, то можна припускати вже наявні вищеперелічені захворювання або ускладнення, викликані травмами. Силові впливи – одномоментні або постійні – призводять до порушення цілісності хрящової поверхні.

Коліно згинається з характерним клацанням при зміщенні внутрішньосуглобових утворень або патологічному зміну меніска під час ходьби, при зростанні фізичних навантажень. Стан ускладнюється при ендокринних порушеннях в організмі і ожирінні.

Недолік корисних речовин – кальцію та фосфору – призводить до патології при русі зчленувань. Якщо харчування різноманітне, що в ньому достатньо продуктів, що містять ці корисні речовини, стан може бути симптомом порушення засвоєння мікроелементів і мінералів.

Впровадження патогенної флори також призводить до патологічних змін елементів зчленування. Запалення можуть викликати стрептококи, стафілококи, гемофільна паличка і бліда трептонема – будь-яка патогенна флора, прикріплена в організм і проникла в колінний суглоб через лімфатичну або кровоносну систему.

Болючість при ходьбі, згинанні і розгинанні ніг, швидка втома і важкість у кінцівках, ниючі болі в стані спокою – всі ці причини є достатнім приводом для звернення до ортопеда.

Як позбутися від дратівної звуку

Що робити, якщо хрумтять коліна, але ніякого дискомфорту при цьому не відчувається? В цьому випадку достатньо підкоригувати свій спосіб життя, та швидше за все проблема зникне.

Обов’язково потрібно збільшити рухову активність, але не за рахунок присідань або бігу, а спеціальних вправ. На розминку для колін достатньо буде витратити близько 40 хвилин в день. Щоб поліпшити змазування хрящових оболонок, необхідно відновити кровообіг і лімфодренаж в зчленуваннях.

Для цього слід регулярно їздити на велосипеді або займатися на велотренажері, плавати, кататися на ковзанах, лижах чи роликах. Присідання і заняття на степлере не рекомендуються – вони погіршують стан.

Коли коліна хрумтять і болять, необхідно раціоналізувати харчування. Відмовитися від смажених і гострих страв, в раціон додати зелень і салати зі свіжих овочів, заправлених рослинним маслом. Збільшити кількість молочнокислих продуктів, обов’язково – хоча б 2 рази в тиждень – вживати морепродукти.

Якщо стан не поліпшується, а рухи стали завдавати дискомфорт, то варто задуматися про лікування.

Діагностика та лікування

Не можна сказати точно, ніж лікувати ноги, коли хрустить суглоб при їх згинанні. Хрускіт – це не хвороба, це окремий симптом. Діагноз ставиться по візуальному огляду та додатковим обстеженням.

В них можуть входити наступні дослідження:

 • загальні і специфічні аналізи крові та сечі;
 • УЗД зчленувань;
 • рентген коліна;
 • комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія;
 • біопсія рідини з суглобової сумки.

Після виявлення клінічної картини призначаються медикаментозні препарати і визначаються допоміжні заходи. Лікування ураження суглобів у більшості випадків комплексне.

Раціональна дієта при відновленні рухливості суглобів необхідна. Медикаментозна терапія для усунення дискомфорту і початковій стадії запального процесу залежить від вираженості больового синдрому.

Якщо дискомфорт слабкий, і коліна при русі болять незначно, то краще відмовитися від застосування нестероїдних засобів або використовувати їх короткочасно. Навіть найновіші препарати, ефективно знімаючи запалення суглобової тканини, агресивно впливають на слизову оболонку травних органів.

Так чим лікуватися, коли болять і хрумтять коліна? При слабких болях слід обмежитися застосуванням мазей і гелів – лікарських препаратів місцевої дії.

Введення в терапію хондопротекторов допоможе відновитися хрящової тканини, зупинить дегенерацію суглоба. Їх можна приймати перорально або ін’єкційно, безпосередньо вводити в уражене зчленування.

Курс лікування цими ліками досить тривалий – до півроку.Вводять ін’єкційно і гиалоурановую кислоту. У патологічно зміненому зчленуванні їй заміщають природну суглобову мастило – синовіальну рідину.

Велику роль у відновленні рухливості відіграють вітаміни і мінерали, без них регенерація хрящової і кісткової тканини неможлива.

Вітамінно-мінеральний комплекс повинен включати в себе такі компоненти:

 • вітаміни групи В;
 • аскорбінову кислоту;
 • токоферол;
 • ретинол;
 • кальцій;
 • селен;
 • фосфор;
 • цинк.

Якщо при встановленні діагнозу виявлено, що поштовх до патологічних змін дала проникла в зчленування інфекція, лікування будуть включені антибактеріальні препарати, спрямовані на знищення патогенних мікроорганізмів.

Реабілітаційний процес прискориться при включенні в терапевтичні заходи физиолечения.

Прискорюють регенерацію наступні маніпуляції:

 • УВЧ;
 • впливу лазером;
 • ультразвук;
 • магнітотерапія;
 • вакуумне лікування;
 • високочастотні і низькочастотні впливу.

Необхідний спеціальний масаж і комплекс лікувальної фізкультури.

При вираженої болючості в гострій стадії захворювання масаж і вправи в лікування не вводяться, в цьому випадку може бути показаний постільний режим.

Під час лікування може знадобитися тимчасово знерухомити кінцівку або обмежити амплітуду руху. Для іммобілізації використовуються спеціальні бандажі-наколінники або фіксуючі пов’язки.

Засоби народної медицини

Велику допомогу в усуненні неприємного хрускоту і розвивається захворювання надає народна медицина. Розтирання зігріваючими і прискорюють кровообіг мазями і растирками може замінити використання медикаментозних препаратів. Медики часто рекомендують місцеві кошти з прополісом, бджолиним і зміїним отрутою, спиртові компреси, масляні обгортання.

Використовувати ліки для перорального прийому, виготовлені за народними рецептами, необхідно з урахуванням наявних хронічних захворювань. Ялівцеві шишки, живокіст і шабельник, з яких виготовляють спиртові настоянки, крім протизапальної дії мають слабку жовчогінну. Не можна сказати без спеціального дослідження чому хрустять коліна при згинанні, як і однозначно порадити способи усунення неприємного симптому.

Якщо цей звук не викликаний фізіологічним будовою, то виконання навіть спеціальних вправ може прискорити дегенеративний процес у зчленуванні.

Тому якщо хрускіт з’явився не так давно, і після нього виникає – нехай і протягом короткого часу – дискомфорт, скутість при згинанні – варто перестрахуватися і звернутися до лікаря.

Хвороба, яку застали в самому початку, можна зупинити. При важкому стані розвиток дегенеративного процесу при лікуванні тільки приводиться до стану ремісії.

Залишити коментар