Чому розвивається статевий інфантилізм, і чи можна його попередити?

Статевий інфантилізм – це патологічний стан, пов’язаний з аномальною затримкою росту і розвитку органів репродуктивної системи у пубертатному періоді. При цьому у дорослої людини можуть спостерігатися анатомічні і функціональні особливості статевих органів, які притаманні швидше дітям або підліткам.

Види патології

У медицині інфантилізм класифікують як повний або частковий.

У першому випадку спостерігається недорозвинення у всіх сферах життєдіяльності (життєво важливі органи і системи), у другому може бути порушено тільки один фактор. Прояви генітального інфантилізму можуть бути повністю прихованими, тому жінка може і не підозрювати наявність у себе конкретних проблем. Але зазвичай дані відхилення стають помітними ще в період статевого дозрівання.Процес статевого дозрівання кожної дівчинки починається приблизно в 9-10 років.

Звичайно, в цьому віці вкрай рідко з’являються менархе (перші менструації), але репродуктивна система починає стрімко розвиватися. Перші місячні можуть піти у 12-16 років, але це не означає, що цикл відразу повинен стати регулярним або стабільним.

Зазвичай після менархе спостерігається значний часовий проміжок, після чого у юної дівчини стабілізуються нормальні овуляторні менструальні цикли, тобто фактично вона стає повністю готової до запліднення і виношування дитини. Широкі тимчасові коливання між етапами розвитку статевої сфери найчастіше пов’язані з генетичними особливостями. Якщо встановлення регулярного менструального циклу не відбулося через 6-8 місяців після менархе, є сенс говорити про статевому інфантилізмі.

Що таке статевий інфантилізм, і як він себе проявляє?

Статевий інфантилізм – саме та причина, по якій жінка часто не може завагітніти або виносити дитину протягом визначеного строку. В цілому, даний розлад не заподіює більше жодних дискомфортних відчуттів своїй власниці. Розлад часто діагностується випадково, при проходженні планового ультразвукового дослідження.

Суть захворювання полягає в недорозвиненості жіночих статевих органів, пов’язаних з несвоєчасною зупинкою їх зростання. Патологія нерідко діагностується в сукупності з гіпофункцією жіночих статевих залоз.

Якщо має місце недостатня діяльність яєчників, пацієнтка може спостерігати у себе недорозвинення зовнішніх статевих органів, через якого статеві акти стають неможливими. В основі механізму розвитку статевого інфантилізму лежить комплексний збій в системі «гіпоталамус – гіпофіз – яєчники».

При інфантилізмі статевих органів статеві залози жінки перестають реагувати і відповідати на гормони, які синтезуються центральними органами – гіпоталамусом і гіпофізом. При цьому, якщо здати лабораторні аналізи на гормональну панель, можна виявити надлишкову продукцію фолікулостимулюючого гормону в гіпофізі. При цьому лютеинезирующий гормон, що відповідає за овуляцію і другу фазу менструального циклу, виробляється вкрай скудно.

До цього приєднується і такий розлад, як гіпоплазія матки. Воно характеризується аномально малими розмірами органу (в нормі матка родили жінки досягає 7 см у висоту, а народжували – 8; розмір шийки матки становить 2,5 см). Гіпоплазія матки є однією з основних причин безпліддя (неможливості завагітніти) і невиношування.

Її досить важко встановити, і одного ультразвукового дослідження тут може бути недостатньо.

Лікар повинен направити вас на комплексне дослідження організму, що включає зондування, гістеросальпінгографію, і навіть лапароскопію. Обов’язково і в будь-якому віці проводиться антропометрична дослідження, що дозволяє визначити затримку фізичного розвитку в цілому. У дітей і підлітків проводиться дослідження на кістковий вік.

Якщо крім порушення розвитку органів сечостатевого апарату спостерігається загальна затримка у фізичному (а іноді і психічного) розвитку, вердикт може бути винесений раніше – в 13-14 років.

Причини статевого інфантилізму: чи можна уникнути розладу?

Зазвичай для нейтралізації проблеми майже завжди потрібне втручання компетентного профільного спеціаліста.

Отже, серед причин статевого інфантилізму варто виділити:

 • Дестабілізація гормонального балансу (наприклад, на тлі перенесених захворювань щитовидної залози в підлітковому віці);
 • Генетичні та хромосомні порушення;
 • Затримка внутрішньоутробного розвитку плода;
 • Неповноцінне харчування (у дівчат це може бути пов’язано з нервовою анорексією, переноситься в ранньому підлітковому віці);
 • Дефіцит нутрієнтів в споживаної їжі;
 • Хронічні інтоксикації (характерно для людей, що проживають в екологічно несприятливих регіонах, а також місцях з підвищеним рівнем радіації);
 • Перенесені в дитинстві важкі захворювання (свинка, краснуха, скарлатина, кір);
 • Хронічні патології ЛОР-органів (наприклад, рецидивуючий тонзиліт);
 • Операції на яєчниках та фаллопієвих трубах;
 • Ревматичні патології;
 • Важкі патології серця і кровоносної системи (судинні порушення);
 • Захворювання органів травної системи.

Для лікування статевого інфантилізму підбираються індивідуальні терапевтичні заходи, відповідно до особливостей тієї чи іншої пацієнтки, першопричин розвитку її захворювання, а також показань і протипоказань до конкретних методів терапії.

Ступеня розвитку патології та їх особливості

Як і всяке захворювання, статевий інфантилізм має свої форми та ступеня розвитку. Для прогресуючої патології найбільш характерно недорозвинення матки.

Саме за її розмірами визначається конкретна ступінь хвороби:

 1. Інфантилізм першого ступеня зустрічається досить рідко. Характеризується так званої «рудиментарній маткою». Довжина тіла дітородного органу при цьому не перевищує 1-2 см (при нормі 7-8). Більша частина цього обсягу припадає на шийку матки. Регулярні кров’янисті виділення під час менструації можуть бути відсутні зовсім, а можуть відбуватися вкрай рідко. У деяких випадках спостерігається їх подібність – кровомазание. Дану форму патології відносять до важких порушень розвитку;
 2. Інфантилізм другого ступеня характеризується розмірами матки, типовими для дівчинки підліткового віку – 3 см, або трохи більше. Також відмічається досить високе розташування яєчників. Фаллопієві труби кілька подовжені і звивисті. Менструації рідкісні, але досить хворобливі. Дана форма хвороби підлягає лікуванню, однак воно може бути тривалим і складним;
 3. Інфантилізм третього ступеня – найбільш легка форма патології, яка відрізняється незначним відхиленням у розвитку матки. Гіпоплазія характеризується зростанням органу до 6-7 см в довжину. Співвідношення довжини матки, її шийки коректне. Саме захворювання може бути спровоковано перенесеними препубертатному і пубертатному віці запальними захворюваннями органів репродуктивної системи. Патологія може бути ліквідована самостійно, зі становленням регулярного статевого життя або настанням вагітності.

Також слід виділити дві основні форми хвороби – з яєчникової недостатністю та без неї.

Симптоматика статевого інфантилізму

Як ми вже згадували, розпізнати цю патологію самостійно практично неможливо. Але вам слід знати деякі тривожні ознаки, за якими можна виявити захворювання у себе.

Симптомами статевого інфантилізму можуть стати мізерні і рідкісні маткові кровотечі (в період критичних днів). Маткові кровотечі можуть бути відсутні повністю. При цьому спостерігається різке погіршення самопочуття, аж до непритомних станів, нудоти і блювоти.

Менструації проходять вкрай болісно, напади болю часто купіруються анальгетиками.

При зовнішньому огляді виявляється вузький таз, недостатнє оволосіння лобкової зони, відсутність рослинності в пахвових западинах, занадто маленькі молочні залози. Статеві губи часто є недорозвиненими, піхву аномально вузька і коротка, шийка матки дещо подовжена, а її тіло – уплощено. Типовий вид пацієнтки – зовнішня крихкість, відсутність типових для жіночого тіла округлостей, асектичная «хлоп’яча» постать, але плечі при цьому також вузькі, як і таз. На рентгенографії також може бути виявлена відсталість у кістковому розвитку.

Якщо ви з якоїсь причини не можете завагітніти або виносити дитину, а також спостерігаєте у себе якісь тривожні симптоми в частині гінекології, зверніться до відповідного фахівця за об’єктивною консультацією і диференціальної діагностики. Будьте здорові!

Залишити коментар