Чому нудить, але не рве?

Погіршення самопочуття – це заклик до дії, адже в такій ситуації неможливо сконцентруватись на корисних заняттях або приємному відпочинку. Але не завжди виходить відразу здогадатися, що зробити – наприклад, коли нудить, але не рве. Що відбувається в організмі при таких відчуттях? Обов’язково знайдіть правильну відповідь!

Більшість людей переконана, що нудота – ознака отруєння. Але якщо цей симптом не супроводжується блювотою, замість впевненості у діагнозі з’являється подив. Причин такого стану дуже багато. Напад нудоти може бути викликано хворобами, нормальними фізіологічними змінами і навіть перебуванням в поганих умовах.

«Безпечна» нудота

Коли людину нудить, але не рве, він починає думати, що його спіткала якась невідома хвороба. Припускати найгірше і панікувати не варто. Такий дискомфорт може вказувати на такі стани:

Вагітність

80 % жінок на ранніх термінах виношування малюка страждають токсикозом, який по суті є частиною фізіологічної підготовки до материнства. Нудота, що виникає з цієї радісної причини, не завжди завершується блювотою.

Сприйнятливість вестибулярного апарату

Люди, у яких спостерігається підвищена чутливість вестибулярного апарату, негативно реагують на поїздки в транспорті. Якщо реакція не надто гостра, пасажира постійно нудить, але не рве.

Неприємні запахи

Вирушаючи в приміщення або місцевість, де неприємно пахне, людина ризикує тим, що нервовий центр, розташований в стовбурі головного мозку, запустить процес нудоти.

Переїдання і велика кількість жирної їжі

Любителі поїсти, які не проконтролювали, скільки їжі споживають за день, а також поціновувачі жирних страв цілком можуть поплатитися за свою ненажерливість нудотою.

Стрес

Якщо людина дуже злякався, почув сумну звістку або у нього почалася істерика, його іноді починає нудити на нервовому грунті.

Побічна дія ліків

Зіткнувшись з неприємними відчуттями під час медикаментозного лікування певного захворювання, необхідно ще раз перечитати інструкцію. Є ймовірність, що препарат не підходить конкретній людині.

Причини нудоти, загрозливі здоров’ю

Стан, при якому людину «каламутить», може виявитися наслідком різних недуг. У такому разі хворому потрібна лікарська допомога. Нудота без блювання провокують такі фактори:

Тепловий удар

В першу чергу слід подумати про такий діагноз, якщо потерпілий став скаржитися на погане самопочуття після довгого перебування в жаркому приміщенні або на сонці.

Алкогольна інтоксикація

Після зловживання алкогольними напоями не завжди рве, але нудота буває часто.

Патології нирок

Біль у нирках в поєднанні з нудотою свідчить про те, що функціонування цих органів порушено.

Гельмінтози

Проникли всередину паразити завдають шкоди багатьом системам організму, в першу чергу — травної.

Ураження центральної нервової системи

При травмах, запаленні мозку, порушеннях мозкового кровообігу (менінгіті, енцефаліті, мігрені, струсі, вегетосудинної дистонії) головні болі нерідко супроводжуються відчуттям нудоти.

Вдихання токсичних речовин

Специфічні запахи (наприклад, фарби, лаку, ацетону тощо) призводять до того, що через дихальні шляхи в кров потрапляють токсини і провокують неприємний симптом.

Захворювання травної системи.

Порушення в роботі органів травлення, викликані певною патологією – виразкою, гастритом, дискінезією жовчного міхура, апендицитом і т. д., нерідко дають про себе знати нудотою. Навіть при кишкової інфекції блювота може настати не відразу — якийсь період хворого нудить, але не рве.

Серцева недостатність

Ураження тканини серцевого м’яза, внутрішньосерцевої тиск, поширення набряку на груди і черевну порожнину – небезпечні патологічні явища, з-за яких з’являється, крім іншого, і нудота.

Підвищення або зниження артеріального тиску

При гіпотонії трапляються запаморочення, а гіпертонія загрожує неправильної микроциркуляцией в тканинах мозку. Такі стани активізують блювотний центр.

Що робити, коли «каламутить»?

Будь-який дискомфорт знижує якість життя, тому сидіти склавши руки і чекати, поки нездужання пройде, безглуздо і навіть небезпечно. Що робити, якщо нудить, але не рве? Дії залежать від причини — значить, найбільш вірним вчинком буде обстеження і лікування. Поки йде боротьба з недугою, що викликає настільки неприємну реакцію організму, лікар може призначити протиблювотні засоби:

  • Метамол;
  • Церукал;
  • Осетрон;
  • Зофран.

Самостійно «прописувати» собі такі препарати не варто, щоб не посилити проблему. Особливо шкідливо приймати ліки, коли нудить, але не рве при вагітності.

Якщо джерело погіршення самопочуття криється не в патології, швидко усуньте його — підіть з місця, де дуже жарко, димно, є дратівливі запахи, попросіть зупинити транспорт, якщо вас заколисує, змініть лікарський препарат, позбавтеся від звички переїдати або балувати себе жирною їжею, при хвилюванні прийміть заспокійливі краплі.

Ось прості способи подолання нудоти:

  • глибоке рівномірне дихання;
  • вживання невеликої кількості мінеральної води без газу або напою з цукром (рідина повинна бути кімнатної температури);
  • чашка відвару м’яти або петрушки;
  • кілька ковтків лимонного чаю (не протипоказаний і майбутнім матусям);
  • ароматерапія — нудоту проганяють запахи лаванди, малини або цитрусових фруктів;
  • натискання на точки на зап’ясті, які можна виявити, якщо прикласти до цього місця три пальці.

Нудота не завжди супроводжується блювотою, але від цього вона не стає менш болісною. Якщо причина, по якій вас спіткала така прикрість, очевидна і безпечна для здоров’я, можна поліпшити свій стан за допомогою простих методів. Але якщо ви не знаєте, чому виник дискомфорт або спостерігаєте у себе інші «неправильні» ознаки, негайно зверніться до лікаря.

Залишити коментар