Чому дитина ходить на носочках, причини, що робити і як відучити

Будь-які батьки з нетерпінням чекають, коли їх дитина здійснить свої перші кроки. Це радісна подія може бути затьмарена, якщо ви помітили, що дитина ходить не на повній стопі. Необхідно з’ясувати, чому дитина ходить на носочках, чи є це явище нормою або патологією?

Багато в чому відповідь на це питання буде залежати від того, наскільки часто це відбувається. Не варто відразу впадати у відчай, якщо ви побачили, що ваш карапуз себе так веде – в деяких випадках це не є ознакою захворювання.

Норма і відхилення

Якщо ви вперше помітили, що дитина ходить, повністю не наступаючи на стопу, а стаючи на носочки, не поспішайте робити висновки про те, що дитина хворіє.

Причини тому можуть бути легко зрозумілим і до патології не мати ніякого відношення:

 • Бажання стати трохи вище, щоб мати можливість дотягнутися до якого-небудь предмета;
 • Дитина замерзла. При цьому дитина може с’ежіваться;
 • Спроба скопіювати чиюсь поведінку;
 • Бажання обійти будь-які перешкоди або джерело забруднення (наприклад, якщо на шляху малюка зустрілася калюжа).

Крім того, дитина може це робити для залучення уваги до себе з боку батьків.

У деяких випадках причини набагато більш прості – карапуз тривалий час провів на ходунках і тепер його стопі важко звикнути до ходьбі в нормальному режимі.

Як правило, при нормі чадо не завжди пересувається таким чином, а тільки іноді, звичайно в одних і тих же ситуаціях. Тим не менше звернути на це увагу батькам потрібно. Навіть якщо поведінка дитини не викликане яким-небудь захворюванням, але воно регулярно повторюється, слід відучити її це робити. Пов’язано це з тим, що може розвиватися звикання, з-за чого організм малюка може відчувати стрес в силу систематичного перенапруги. Крім того, внаслідок цієї проблеми нерідко порушується розвиток малюка, зокрема, опорно-рухового апарату.

Патологічні причини

Однією з ознак захворювання є неправильний розподіл навантаження на стопу. Як правило, причини цього криються в м’язової дистонії, при якій тонус м’язів неправильно розподіляється, будучи в одних частинах стопи підвищеним, а в інших – зниженим.

Внаслідок родової травми або при тазовому передлежанні малюка при пологах можуть розвиватися порушення нервової системи дитини.

Вони можуть стати провокуючим чинником для пірамідальної недостатності, яка теж є причиною того, що малюк ходить на носочках.

Це стан здоров’я карапуза потребує лікування.

Чим може обернутися м’язова дистонія?

 • Кривошея;
 • Клишоногість;
 • Порушення постави і ходи;
 • ДЦП.

Навіть якщо причини того, що дитина ходить на носочках, криються в м’язової дистонії, лякатися не варто. Такий діагноз ставлять багатьом малюкам, але викорінити проблему можна при своєчасному її виявленні.

Лікування

Його призначає педіатр з метою нормалізації тонусу м’язів. Як правило, лікування складається із спеціального масажу і фізіотерапевтичних процедур. Постарайтеся не тільки забезпечити відвідування процедур в поліклініці, але і проведіть їх вдома самостійно – якщо дитина отримає комплексне лікування, він швидше зможе стати на всю стопу. Перш ніж призначити лікування, дитину необхідно обстежити та встановити точний діагноз, причини проблеми. Потрібно визначити загальний стан його м’язів.

Які заходи слід вжити, щоб скоріше вирішити проблему?

 • Рекомендується носіння ортопедичного взуття;
 • Мотивуйте дитини на вчинення таких фізичних вправ, як стрибки, а також ходіння по черзі на зовнішніх і внутрішніх склепіння стопи. Дозволить відучити дитину ходити на носочках і таку вправу, як ходіння по площині, розташованої під нахилом;
 • Необхідно подбати про розвиток координації рухів і дрібної моторики рук. Справитися з цими завданнями допоможе плавання;
 • Добре в цій ситуації на малюка вплинуть ванни з застосуванням морської солі.

Навіть якщо ходіння на носках не є патологією, всі ці заходи слід застосовувати у комплексі, не забуваючи і про фізіотерапевтичних процедурах, які малюк може отримати в медичному закладі.

Масаж

Йому варто приділити особливу увагу при позбавленні дитини від проблеми. Техніка виконання масажу нескладна, але проводити його потрібно акуратно, здійснюючи обережні рухи.

Ось що потрібно робити у випадку, якщо дитина ходить на носочках, і ви хочете його від цього відучити:

 • Вкладіть п’яточку чада в свою руку і робіть пальцем рухи, що нагадують цифру 8;
 • Вказівним і великим пальцями ніжно масажуйте литковий м’яз дитини;
 • Рухайте стопу чада вперед і назад, в сторони.

Іноді на масаж діти реагують примхами, плачем. Щоб не посилити некомфортний стан малюка, не потрібно в такі моменти продовжувати процедуру. Постарайтеся зрозуміти, що саме змушує його нервувати.

Батькам дитини важливо розуміти, що причини можуть критися в умовах навколишнього середовища (температура повітря або рук мами, занадто яскраве світло і т. д.) і бути не пов’язаними з технікою виконання масажу. Перш ніж продовжувати сеанс, переконайтеся, що малюк заспокоївся.

Щоб процедура була максимально комфортною, врахуйте наступні поради:

 • Здійснюйте маніпуляції теплими руками;
 • Звільніть пальці і кисті від усіх прикрас;
 • Переконайтеся, що нігті на руках у вас оголений;
 • Створіть у кімнаті оптимальну температуру повітря.

Не забувайте розмовляти з дитиною під час виконання масажу.

Навіть якщо ваша дитина не завжди ходить на носочках, а лише іноді, профілактичні процедури будуть незайвими. До них, насамперед, можна віднести масаж і фізичні вправи. У процесі свого розвитку дитина може вчиняти дії, які лякають його батьків, але не завжди вони є патологією.

Це стосується і ходіння на носках. Навіть якщо проблема викликана недугою, вона усувається з допомогою адекватного лікування.

Залишити коментар