Чому дитина часто хворіє, що робити

Часті хвороби у дитини — це серйозна проблема, успішне розв’язання якої залежить не тільки від лікарів, але і від батьків, їх щоденної, наполегливої роботи і допомогу, яку вони повинні надати своєму малюкові.

Чому дитина часто хворіє? І що робити, щоб поліпшити його здоров’я? Хто такі постійно хворіють діти? Для початку слід зрозуміти, яких дітей відносять до групи постійно хворіють. Ними є:

 • діти до 4 років, які хворіють більше 6 разів на рік;
 • діти від 4-5 років, які хворіють 5 разів на рік;
 • діти старшого віку, які хворіють більше 4 разів у рік.

Дитина може багато хворіти, якщо він регулярно стикається з інфекцією. Застуда і грип — найбільш часті з хвороб, які вражають маленьких дітей. На другому місці по частоті — дитячі інфекції. Після них йдуть захворювання лор-органів: отит, синусит та інші. Найчастіше діти хворіють у перші три роки життя. У великих містах з розвиненою промисловістю до групи постійно хворіють відносять кожного четвертого малюка. Які причини такого явища і що треба робити, щоб його уникнути або виправити ситуацію?

Розрізняють зовнішні та внутрішні чинники схильності дітей до частих захворювань.

Внутрішні фактори

До одного з внутрішніх факторів частої захворюваності малюків відносять незрілий організм і імунітет. Багато діти хворіють регулярно, поки їм не виповнилося 2 роки. Їх імунітет ще не зміцнів, захисних клітин значно менше, і будь-яка інфекція здатна швидко проникнути в організм, захисні сили якого зміцнюються тільки до трьох років.

Постійно хворіють діти, якщо в носоглотці знаходяться вогнища хронічної інфекції. Гланди і аденоїди, які у старших дітей не пропускають віруси і мікроби, ще до кінця не сформовані. Слабкі аденоїди небезпечні частими застудами, отитами, гайморитом, ангіни, бронхіти. Діти з такими хворобами схильні до алергії.

Негативно впливати на здоров’я малюка можуть проблеми при внутрішньоутробному розвитку або травми, отримані при пологах. У таких дітей спостерігаються порушення взаємодій різних структур мозку, що згодом може вплинути на обмін речовин і наявність імунних антитіл. Можливі порушення кровообігу в головному мозку та імунодефіцит. Також якщо малюк народився недоношеним, йому загрожують часті хвороби.

Збільшення вилочкової залози, яке трапляється через дисфункцій в ендокринній системі, спричиняє за собою скорочення вироблення спеціальних лімфоцитів. Вони відіграють важливу роль у захисті організму від інфекцій. Порушення в роботі цієї залози призводить до ослаблення імунітету і частих хвороб.

Дитина буде постійно боліти, якщо його організм не буде забезпечений достатньою виробленням імуноглобуліну А. Симптомами дефіциту можуть бути не тільки часті застуди, але і гнійні хвороби шкіри, слизових (наприклад, кон’юнктивіт), алергії, астми, нездатність переносити якусь їжу. Наслідком такого відхилення може бути і підвищена вироблення імуноглобуліну Е.

Неправильний обмін речовин теж здатний привести до частих хвороб. При порушеному обміні солей розвиваються інфекції в органах сечовидільної системи. Цистит — яскравий приклад такої недуги.

Якщо дитина часто хворіє, можливо, причина криється в спадковому факторі, тобто схильність малюка до хвороб дихальних шляхів. Якщо батьки регулярно хворіли простудними захворюваннями, це може передатися і дитині.

До частим захворюванням дитини також призводить неправильне вироблення кортикостероїдних гормонів. У таких дітей спостерігається потемніння і лущення ділянок шкіри на ліктях і колінах. Подібні симптоми часто супроводжуються хронічними проявами хвороб кишечника, наприклад: дисбактеріозом та іншими недугами.

Зовнішні фактори

До зовнішніх факторів схильності дитини до захворювань відносяться стреси або психічні травми. На психологічний стан дитини можуть негативно вплинути наступні ситуації: несприятлива обстановка в сім’ї, сварки, бійки між батьками чи їх розлучення, початок відвідування дитячого садка, різка зміна обстановки, яка виражається в переїзді. Серйозним стресом для дитини може стати народження ще однієї дитини в сім’ї.

Умови життя малюка також відіграють дуже важливу роль для його здоров’я. Антисанітарія в квартирі, відсутність гігієни, пасивне куріння і погана екологія. Несприятлива екологічна обстановка і вплив шкідливих речовин можуть стати причинами не тільки ослабленого імунітету дитини, але і різних відхилень на генетичному рівні.

Якщо батьки нехтують правильним доглядом за малюком, він теж може постійно хворіти. До цього пункту належить відсутність режиму, фізкультури, заходів для загартовування організму. Також не піде на користь відсутність прогулянок, навіть якщо на вулиці йде дощ, сніг або стоять морози.

Безконтрольний і тривалий прийом ліків знижує опірність організму до інфекцій. Гормональні препарати і антибіотики стають справжнім випробуванням для здоров’я дитини. Ці засоби не можна приймати без певної системи і без призначення лікаря.

Штучне вигодовування немовлят і неправильна організація харчування в подальшому здатні серйозно вплинути на імунітет дитини. Навіть найбільш адаптовані суміші ніколи не зможуть повноцінно замінити всі цінні якості материнського молока. Якщо часто хворіє дитину починають годувати тільки сумішами, поки йому не виповнилося чотири місяці, у нього не буде імуноглобулінів матері, які необхідні для захисту організму.

Діти, які відвідують дитячі садки, хворіють набагато більше на 15%. Досить часто батьки ведуть своїх малюків у дитячих сад, якщо дитина хвора, і він заражає інших. Дитина, яка не відвідує дошкільні установи, уникає контактів з хворими однолітками.

Що робити при частих захворюваннях

На жаль, не існує універсальної відповіді на питання «що робити, якщо дитина схильний до частих захворювань?». Кожній дитині потрібен індивідуальний підхід. Огляд і збір інформації допоможуть лікареві поставити попередній діагноз. Аналізи і імунограма дадуть ще більше відомостей. Доктор може призначити фізіопроцедури, інгаляції, масаж або прийом спеціальних препаратів. Але дуже багато залежить від батьків, які повинні встановити спосіб життя дитини, здатний допомогти їм зміцнити його здоров’я.

Необхідно проводити наступні заходи для підвищення імунітету:

 • Дитину необхідно гартувати. Як це робити? Корисні ванночки для рук з чергуванням холодної і теплої води. Можна робити обтирання, поступово знижуючи температуру води до 26 градусів тепла, або приймати прохолодний душ. Загартовування треба починати поступово.
 • Харчування дитини повинно включати фрукти, овочі і ягоди, а також білки, жири тваринного походження. Для профілактики різних захворювань немовлят краще годувати грудним молоком, яке є важливим елементом у формуванні імунітету. Прикорм можна не вводити до 6 місяців за умови отримання дитиною достатньої кількості молока. Якщо часто хворіє малюка все ж необхідно підгодовувати, не слід часто міняти суміші. Замість цукерок можна давати курагу, родзинки і мед. В якості солодких напоїв підійдуть морси, фруктовий чай або компот власного приготування. Малюк повинен також пити чисту воду в достатній кількості. Так як зневоднення особливо небезпечно для дітей.
 • З дітьми необхідно регулярно гуляти, уважно поставтеся і до прогулянок узимку. Уникаючи місць великого скупчення народу (магазинів, ринків), де малюк легко може підхопити чергову інфекцію. Після прогулянки слід промивати ніс і полоскати горло.
 • Необхідно навчити дитину не піднімати предмети поза домом, не доторкатися до тварин на вулиці і частіше мити руки. Якщо дитина постійно хворіє, можливо, причиною тому стали глисти. Необхідно робити профілактику глистових інвазій.
 • Часто хворому малюкові слід робити масаж, в тому числі, масаж грудної клітки. За декілька курсів на рік.
 • У дітей зі слабким імунітетом повинен бути щадний режим. Сон повинен бути подовженим, становити близько 12 годин на добу. Перед сном необхідно провітрювати приміщення.
 • Слід водити малюка на гімнастику або лікувально-оздоровчу фізкультуру.
 • Перегрівання так само небезпечно, як і переохолодження. Спати потрібно при температурі до +20 вище нуля, провітрювати у приміщенні, де живе дитина, варто частіше. Одягати його потрібно по погоді. Поява хвороб провокує і надмірна пітливість.
 • Краще виключити ті ігри та заняття, з-за яких малюк перезбуджується або стомлюється. Стреси теж не підуть йому на користь.
 • Дитині, яка Часто хворіє можна робити інгаляції з ефірними маслами, які здатні запобігати розвитку респіраторних інфекцій. Їх додають в медичні препарати, підсилюючи ефект, забезпечуючи захист від застуди і грипу.
 • Якщо дитина постійно хворіє, не слід навантажувати його додатковими секціями. Наприклад, заняттями музикою, іноземними мовами, шиттям та іншими. Це може почекати до того часу, коли його здоров’я зміцніє.

Також слід відводити дитину на регулярне медичне обстеження. Лікар порадить грамотне лікування імуностимулюючими препаратами, а також фізіотерапію або профілактичні щеплення. Ці прості правила допоможуть значно зменшити болючість малюка.

Народна медицина для підвищення імунітету

Що робити, якщо дитина часто хворіє, і як виправити ситуацію при використанні засобів народної медицини?

П’ють відвар шипшини без кількісних обмежень, але з обережністю, якщо є захворювання нирок. Він містить велику кількість аскорбінової кислоти та інших корисних речовин, у тому числі, ефірна олія. Володіє бактерицидною властивістю, знімає запалення, покращує роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Хорошим засобом для дітей від десяти років є часник з медом. Головку часнику без лушпиння подрібнити, змішати з медом і настоювати тиждень. Можна застосовувати під час їди 3 рази в день. Засіб протипоказаний при харчовій алергії.

Для регулярно хворої дитини варто робити підвищує імунітет чай з ромашки і липового цвіту, а також свіжі соки. Ромашковий чай не тільки зміцнить здоров’я, але підійде в якості профілактики вірусних захворювань, заспокоїть нервову систему, знімає запалення, буде корисний при хворому шлунку.

Часто хворіє дитина потребує правильному догляді, збалансованому харчуванні, щадному розпорядку дня. Малюка необхідно оточити комфортом, турботою і любов’ю. Це великий труд, який обов’язково буде винагороджений його міцним здоров’ям.

Часто хворіючі діти, що робити батькам, розповідає доктор:

Залишити коментар