Бруцельоз: симптоми у людини

І тварини, і рогата худоба – переносники різних захворювань, переважно паразитарного характеру. Одним з таких є бруцельоз, який одночасно вражає велику частину внутрішніх систем людини – від нервової і серцево-судинної до статевої та опорно-рухової.

Захворювання названо на честь його першовідкривача, англійського вченого Брюса Бруцельозу. Як відбувається зараження, за яких симптомів розпізнати бруцельоз у людини і можливе лікування в домашніх умовах?

Основні характеристики захворювання

Для людини серед збудників бруцельозу небезпеку становлять ті, що переносяться дрібним і великою рогатою худобою (вівці, корови, кози), а також свинями і собаками. Ці 3 види мікроорганізмів роду бруцел належать до категорії бактерій грамотрицательного типу. Паразитують вони внутрішньоклітинно, виділяються з молоком, а також сечею і навколоплідними водами при пологах.

Можливе перенесення збудника бруцельозу мухами виду Жигалка осіння (схожі на кімнатних мух), які помічені і в розносі стафілокока, сепсису і т. д. Відповідно, основну групу ризику становлять фермери, доярки, ветеринари, тобто ті, хто змушений постійно контактувати з худобою.

 • Людина може заразитися не тільки через прямий контакт з твариною, але і при вживанні продуктів харчування, які від них отримано: не пройшло пастеризацію молока, а також виготовлений з нього сир. У продуктах бактерії можуть жити півроку, низька температура на термін їх життя і здатність до активізації не впливає.
 • Окремої згадки заслуговує аерогенний спосіб зараження, через прибирання гною, що залишився після забою хворого тваринного, а також через роботу з вовною.
 • Чим слабкіше захисні сили організму, тим вище ймовірність, що потрапили туди бруцели швидко розвинуть свою активність. При міцному імунітеті перебіг захворювання може бути слабо вираженим.
 • Примітно, що гранульоми тканин при бруцельозі зовні сходи з туберкульозними, однак некрозу практично не піддаються.
 • Важливо пам’ятати, що шлях зараження тільки «тварина-людина», схема «людина-людина» неможлива, тому хворий небезпеки для оточуючих не становить.

Перехід бактерій в організм людини здійснюється через шкірні ушкодження, а також слизову оболонку травного тракту. Можливо і їх попадання через дихальні шляхи. Накопичуються і розмножуються бруцели в лімфовузлах, в кров потрапляють в меншій кількості. При цьому, навіть після позбавлення від збудника захворювання організм ще деякий час зберігає стан гіперчутливості. До бруцеллам може бути сформований імунітет, однак він зберігається лише протягом 3-х років – у деяких випадках строк продовжується до 5-ти.

Симптоматика хвороби у людини

Те, як саме буде виражатися дане захворювання, залежить від безпосереднього виду мікроорганізмів-збудників, тому симптоми і тривалість важкого стану людини в різних ситуаціях можуть істотно відрізнятися один від одного. Інкубаційний період майже для будь-якого збудника становить від 7 до 14 діб, а при наявності міцного імунітету – до 30 діб. Розвиток захворювання дуже повільне, а відсутність специфічних симптомів робить бруцельоз складним для самостійного впізнання.

Серед найбільш явних ознак лікарі зазначають:

 • Тривале збереження субфебрильної температури (37-38 градусів), причому спостерігаються постійні її стрибки з підвищення, пониження і назад.
 • Ниючий біль в нижніх кінцівках, іноді переходить і в інші суглоби. Може посилюватися до гострої, тривати кілька годин.
 • Втрата сил і працездатності, млявість, слабкість, сонливість, зниження концентрації, можливі головні болі.
 • Пітливість, особливо виражена в темний час доби, а також поява поту на обличчі без явних на те причин (в спокійному стані).
 • Рідкий стілець або навіть активна діарея.

Якщо на першій стадії бруцельоз у людини не було виявлено, захворювання продовжує розвиватися, з’являються нові симптоми:

 • Запори, при яких позиви до дефекації стають частіше.
 • Втрата апетиту, тягне за собою зниження маси тіла і всі симптоми загального виснаження.
 • Спазмування м’язів живота.
 • Посилення суглобових болів – як по частоті, так і по інтенсивності.
 • Температура тримається на позначці в 38 градусів протягом тижня, після чого опускається до нормального.
 • До частої слабкості додається роздратування, нікуди не йде втому.
 • Порушення сну. Можливі перепади настрою, оскільки бруцельоз вражає нервову систему.

Крім симптоматики варто розглянути і основні форми бруцельозу у людини, які й визначають кількість і якість його проявів:

 1. Гостра. Яскраві симптоми, що зберігаються кілька днів. Крім уже перерахованих вище потрібно додати болючість при пальпації лімфовузлів, а також сильний гарячковий озноб, интоксиация, збільшення внутрішніх органів (переважно селезінка та печінка) і болю при натисканні на них, що йдуть в пах. Можлива блідість шкірних покривів, їх гіперемія.
 2. Хронічна. Зазвичай є наслідком недолікованої (не вилікуваним) гострої – основні прояви слабшають, але періодично дають про себе знати. На цьому етапі діагностується ураження ЦНС, тому можливі невралгія, неврит, ВСД, плексит, а також розлад загальної чутливості. Тривалість даної стадії – до 3-х років.
 3. Резидуальна. Інакше її називають хибним одужанням, оскільки симптоматика (вся або майже вся) пропадає, однак організм все ще заражений, просто протягом бруцельозу стає прихованим. Спостерігаються скачки температури з інтервалом в 2-7 днів і навіть протягом доби, а також велика кількість больових відчуттів по всьому тілу, целюліт, структурні зміни фіброзної тканини. При діагностиці серцево-судинної системи встановлюється тахікардія. Можлива поява тонзиліту, бронхіту.

Слід зазначити, що бруцельоз небезпечний і для репродуктивної системи: у чоловіків відбувається ураження яєчок, внаслідок чого можлива імпотенція. У жінок спостерігається розлад менструального циклу, викликане зміною гормонального фону, що може спричинити безпліддя. У вагітних часто бруцельоз є причиною загибелі плоду (переважно ранні терміни) або передчасних пологів (для останнього триместру).

Як діагностується захворювання?

Лікар може поставити діагноз тільки після проведення лабораторних проб, які включають в себе:

 • стандартний посів крові, що дає позитивну реакцію з 70%-ною вірогідністю при наявності зараження;
 • реакцію Райта, здатну дати точний результат (у разі присутності бруцел в організмі) на 10-ту добу після зараження;
 • реакцію Кумбса, актуальну для хронічної форми захворювання;
 • шкірно-алергічну пробу Бюрне.

Результати діагностики бруцельозу у людини накладаються на клінічну картину і дані анамнезу, після чого лікар робить висновок і може почати працювати над складанням схеми подальших дій для пацієнта.

Методи лікування бруцельозу

Лікарі запевняють, що самостійно заражена людина з бактеріями не впорається без втручання фахівця тут не обійтися. Головним заходом, яку він повинен зробити, є здача аналізів на бруцельоз, а також подальша консультація лікаря, який при підтвердженні діагнозу розпише курс лікування. Яким воно може бути?

 • В силу того, що бактерії вражають абсолютно всі внутрішні органи і системи, терапія повинна мати широкий спектр дії: це не тільки антибіотики, які покликані вбити вірус, але і ліки, націлені на відновлення уражених областей.
 • Якщо бруцельоз не загострений, для лікування можуть бути обрані фторхінолони – вони не так агресивні, як антибіотики.

Що стосується профілактики, то вакцинація тварин нічого не дає, а щеплення для осіб, які перебувають у групах ризику, потрібно повторювати кожні 2 роки. Значно більше користі приносить ветеринарний та санітарно-гігієнічний контроль (не тільки тварин, але й продуктів харчування, отриманих від них), а також пастеризація молока.

У висновку потрібно ще раз підкреслити, що бруцельоз передається людині від домашнього худоби, часто через контакт, але може і через продукти харчування, шерсть, заражений повітря. При цьому людина, що отримав патогенні бактерії, для суспільства не небезпечний. Прогноз захворювання летального результату не передбачає, хоча включає в себе інвалідність, тому лікування потрібно починати своєчасно.

Залишити коментар