Болить коліно і опухло: що робити і як лікувати?

Коліно — самий великий суглоб в організмі людини. Протягом життя він піддається зовнішнім впливам і згинається мільйони разів, що показує, наскільки це з’єднання є сильним і важливим. Біль у колінному суглобі може бути пов’язана з різними причинами, такими як хвороби, травми, перевантаження. Що робити, якщо болить коліно опухло?

Види болю

В залежності від того, де саме виникає больовий синдром, розрізняють такі види болю в коліні — передню, зовнішню, внутрішню і підколінну:

 • Спереду коліна біль виникає, коли з якої-небудь причини зазнають поразки передня сторона стегна і гомілки, колінна чашечка, щілину суглоба і надколінка, чотириголовий м’яз.
 • Біль у задній частині коліна, як правило, відчувається при порушеннях, пов’язаних з капсулою суглоба.
 • Внутрішня біль у коліні стосується щілини колінного суглоба і поверхні стегна всередині, а також гомілки з оточуючими м’якими тканинами.
 • Зовнішня біль у коліні відноситься до клубово-великогомілкового трактату, а також до поверхні гомілки, в тому числі і до оточуючих м’яких тканин.

Крім того, необхідно розрізняти гостру і хронічну біль коліна. Гострий біль у колінному суглобі зазвичай починається раптово і триває від декількох годин до днів. Хронічний же больовий синдром часто розвивається підступно і триває довше — від шести тижнів до трьох місяців.

Причини больового синдрому в колінному суглобі

Біль у коліні може бути викликана різними причинами. До них належать хвороби, травми, перекоси і перевантаження і неправильне навантаження коліна. Найбільш частою причиною є артрит, який розвивається внаслідок зношування хряща, що призводить до втрати мастильної здатності колінного суглоба і до болючого синдрому при тертя суглобових поверхонь.

До інших поширених причин болю в коліні відносяться:

 • запалення колінного суглоба, артрит або жене;
 • ревматоїдний артрит;
 • травми коліна, зокрема, хрестоподібної зв’язки або меніска;
 • паразитні і накладені навантаження на коліно, наприклад, через ожиріння або надмірних фізичних вправ;
 • перекоси колінного суглоба;
 • нестабільність або жорсткість коліна.

Вивчимо симптоматику

Залежно від причини виникнення болю в коліні, можуть виявлятися і різні супутні їй ознаки. Як правило, це раптово виникає гострий біль у коліні, яка носить пекучий, колючий, ниючий, переймоподібний або тягне характер. Іноді вона може супроводжуватися обмеженням руху, блокуванням або нестабільністю в колінному суглобі.

До зовнішніх ознак також належать запальний набряк, почервоніння, синці і підвищення температури поверхні шкіри навколо коліна. Хронічна біль виявляється у вигляді таких симптомів, але, як правило, вони розвиваються поступово, протягом декількох місяців або років і приймають інтенсивний характер на протязі довгого часу.

Характер і інтенсивність болю коліна часто ситуативна. Вона може виникнути під навантаженням, коли коліно опухло без удару і болить, наприклад, під час ходьби або підйомі по сходах, а також в стані спокою, як при сидінні з зігнутими ногами, так і лежачи в нічний час.

Що необхідно зробити?

Що робити, коли коліно опухло, а при ходьбі болить і хрумтить? Для лікування болю в коліні належним чином в першу чергу важливо діагностувати причину виниклої патології. Перший і найважливіший крок — консультація у лікаря або фахівця в області ортопедії, який проведе ретельний медичний огляд з різними тестами руху.

Для оцінки стану кісткових структур колінного суглоба, зв’язок, менісків і хряща можуть бути використані методи візуалізації:

 • рентгенологічне обстеження;
 • ультразвукове дослідження;
 • магнітно-резонансна томографія;
 • при підозрі на запалення колінного суглоба також може бути виконана пункція для забору суглобової рідини і подальшого лабораторного аналізу.

Терапія традиційними методами

Залежно від причини болю в опухлому коліні при згинанні, лікування може бути різним. У більшості випадків спочатку застосовуються консервативні заходи лікування. До них відносяться фізіопроцедури і лікарська терапія з протизапальними та знеболюючими препаратами.

Якщо ці заходи не сприяють поліпшенню стану колінного суглоба, можуть бути використані хірургічні методи лікування за допомогою артроскопії, трансплантації хрящових клітин або ендопротезування. У вкрай важких випадках проводиться імплантація штучного колінного суглоба.

Народні засоби для полегшення болю

Болять і опухають коліна — що робити? Спробуйте скористатися нескладними «дідівськими» способами для лікування суглобових болів.

Хрін з картоплею:

 1. Свіжий картопля і корінь хрону подрібнюються на тертці або через м’ясорубку, інгредієнти беруться в однакових пропорціях.
 2. Протерта маса перемішується і викласти рівним шаром на хворе коліно, а зверху обертається харчовою плівкою.
 3. Тривалість такого компресу — 35-40 хв. Лікувальну суміш не можна використовувати більше двох разів. Повний курс — один тиждень.

Коли біль у коліні супроводжується запаленням у вигляді набряку, кращим засобом є календула:

 1. Для процедури використовується рослина цілим кущем. Його заливають водою і доводять до кипіння.
 2. Потім дають настоятися 15-20 хв., витягують календулу і прикладають до ураженого коліну.
 3. Зверху обгортають марлею, змоченою у відварі, харчовою плівкою і щільною зігріває тканиною.
 4. Тривалість процедури — 30-35 хв. Робити компрес найкраще ввечері незадовго до сну. Курс лікування — 4-5 днів.

Якщо суглобова біль вас відвідала вперше, ви, звичайно, можете скористатися народними засобами для зняття симптомів, але тільки лише для того, щоб легше було дістатися до лікаря. Пам’ятайте, що запущена хвороба в одному суглобі може призвести до системного поліартриту.

Залишити коментар