Аналіз на глюкозу: навіщо його здавати і як підготуватися до процедури

В крові будь-якої людини присутня певна кількість глюкози, яка постачає енергією весь організм. Будь-які зміни норми говорять про проблеми зі здоров’ям. З’ясувати значення цукру в крові допоможе аналіз крові на глюкозу.

Він робиться з метою профілактики, так як в самому початку клінічні ознаки визначаються не завжди. Потрібно розуміти, навіщо проводити таке обстеження і що воно допоможе виявити.

Аналіз крові на глюкозу – що це таке і навіщо його здавати?

Глюкоза — це моносахарид в крові, який утворюється в процесі трансформації глікогену і при перетравленні вуглеводів. Компонент потрібно для стабільного функціонування клітин крові мозку і м’язових тканин, ось навіщо її потрібно контролювати.

Дана речовина періодично утворюється в клітинах, але в малому обсязі. Основна його форма – глікоген, який формується в печінці після потрапляння їжі, збагаченої вуглеводами.

Вміст цукру часто змінюється. Його рівень різко підвищується в перші дві години, а при голодуванні знижується. Організм відчуває втрату даної речовини при активних рухах і навантаженнях. Але не тільки процеси фізіології впливають, але і різноманітні патології. Цукор може підвищуватися при цукровому діабеті, застуді або при травмах.

Ось навіщо важливо вчасно здавати аналіз на толерантність до глюкози, оскільки при багатьох хворобах характерні ознаки виявляються дуже пізно.

Здати тест необхідно у наступних випадках:

 1. Часте сечовипускання.
 2. Зневоднення слизової.
 3. Відчуття спраги.
 4. Різка втрата ваги.
 5. Постійна утома та стомлюваність.
 6. Наявність прищів, фурункулів.
 7. Повільне загоєння ран.
 8. Погіршення зору.

Вирішуючи, як здавати аналіз крові на глюкозу, можна скористатися двома способами: лабораторним та експрес-методом.

Перший спосіб проводиться в лабораторних умовах. Експрес-метод проводиться в домашніх умовах за допомогою глюкометра.

Як підготуватися і правильно здати аналіз?

Як здавати аналіз на глюкозу правильно, підкажуть наступні рекомендації:

 1. Заборонено що-небудь вживати в їжу за 8 годин до здачі крові.
 2. Воду можна пити тільки негазовану і без солодких добавок.
 3. За добу можна приймати алкоголь.
 4. Напередодні процедури необхідно перестати приймати медикаменти.
 5. Рекомендується перед процедурою не користуватися зубною пастою.

Ось навіщо даний аналіз здається в ранкові години. Для тесту береться як капілярна, так і венозна кров. Щоб визначити толерантність до глюкози, необхідна кров, яка обов’язково повинна братися з пальця.

Проба характеризується малим обсягом крові. Тест дозволяє з’ясувати, яка у людини норма аналізу крові на глюкозу.

Своєчасне виконання аналізу дозволяє дізнатися про ранньому виникненні хвороби і запобігти її подальший розвиток.

На значення і результати може чинити вплив вживання їжі з підвищеним рівнем цукру, жирні і смажені види продуктів, тривале утримання від їжі і застосування медикаментів. Також чинять вплив нервові перевантаження. Напередодні потрібно уникати впливу стресів і м’язових навантажень, які можуть спричинити гіперглікемію.

Якщо проводилися фізіотерапевтичні процедури або рентгенівські знімки, то здачу крові слід відкласти на кілька днів.

Після приходу в лабораторію рекомендується відпочити 8-16 хвилин перед процедурою.

Навіщо і як розшифрувати результат?

Розшифрувати отриману інформацію можуть медичні працівники. Але є певні значення норми, про які потрібно знати.

Результати аналізу стають відомі через кілька днів після тестування. Нормальним значенням вважається показник на рівні 3,5-6,1 ммоль/л. Якщо показник вище 6,1 ммоль/л, то це вважається свідченням наявності цукрового діабету.

Нормальний результат аналізу крові на глюкозу при вагітності показує 3,3-6,6 ммоль/л.

Ось чому так необхідно вчасно визначити відхилення, так як воно буває при таких захворюваннях:

 1. Хвороби підшлункової залози.
 2. Проблеми з ендокринною системою.
 3. Хронічний та гострий панкреатит.
 4. Сильне отруєння.
 5. Епілепсія.

Цукровий діабет виникає при патології підшлункової залози. В цьому випадку знижується вироблення інсуліну, що забезпечує засвоєння основного компонента.

Низький рівень спостерігається при таких патологіях:

 1. Хвороби печінки.
 2. Проблеми з обмінними процесами.
 3. Захворювання судин.

Щоб не знадобилося лікування, потрібно контролювати концентрацію цукру в крові. Для цього непотрібно робити щось незвичайне, важливо правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок і не забувати про фізичну активність.

Аналіз на толерантність до глюкози при вагітності і для всіх інших груп людей проводиться особливим способом. У пацієнта береться кров 4 рази за 2 години. Спочатку натщесерце. Потім необхідно випити глюкозу. Повторний аналіз береться через годину, півтори години і через дві години. При цьому результат оцінюється протягом всього тесту.

Особливості аналізу на глюкозу при вагітності

Багатьом цікаво, як здавати аналіз на глюкозу при вагітності. Процедуру слід робити вранці натщесерце.

Щоб виявити підвищення значення цього компонента, застосовуються наступні методи:

 1. На порожній шлунок виконується здача периферичної крові.
 2. Робиться аналіз на толерантність і загальний аналіз на кров.
 3. Проводиться загальний аналіз сечі, глюкоза сечі.

У цьому разі визначається за порушення толерантності до глюкози. Виникнення початковій стадії діабету – це найважливіша причина того, навіщо проводиться тестування крові. Даний метод характеризується високою точністю. Він використовується при проблемах з вагою, схильності до повноти і народження дітей з великою вагою.

Якщо стан нормальний, то в сечі не повинно бути глюкози. У деяких випадках вона буває нормою. У вагітних її можуть знаходити на другому та третьому триместрах. І це не свідчить про появу цукрового діабету. Мова йде про гестаційному діабеті, який зникає після народження дитини. Такі негативні стани пов’язані зі значним навантаженням на жіночий організм.

Причиною того, навіщо призначають аналіз на глюкозу при вагітності, є схильність жінок у даний період до різних ускладнень. Підвищений рівень глюкози вважається наслідком не тільки цукрового діабету, але і проблеми з ендокринною системою, з нирками і підшлунковою залозою.

При відхиленні допустимих норм починається синтезування кетонових тіл, що володіють підвищеною токсичністю. Ось навіщо обов’язково проводиться тестування, так як інтоксикація погано відбивається на стані дитини.

Під час вагітності глюкоза підвищується у таких випадках:

 1. Спадкова схильність.
 2. Якщо жінка старше 35 років.
 3. При багатоводді.
 4. Якщо попередні діти були народжені з великою вагою.
 5. Надмірна вага і ожиріння.

Аналіз на глюкозу при вагітності призначають кілька разів. Перший раз при постановці на облік, а потім на 30 тижні. У проміжку між двома процедурами проводиться тест на реакцію до глюкози.

Своєчасний аналіз на вміст глюкози дозволить запобігти небезпечні захворювання. Ретельне обстеження і контроль важливих показників під час вагітності допоможе зберегти здоров’я дитини і матері.

Залишити коментар